Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
Arkadaşlar merhaba, ilk önce kendimi tanıtayım. Ben mimarlık bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Proje denilen bir dersimiz var ve bu derste her dönem bir konu verilir ve yapı tasarlanır. Bu dönemki konum Karabükte belirlenen arazi de "Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü hocalarına yönelik bir toplu konut tasarımı" ı. Bu yüzden Siz astronomi meraklılarına sorum:

EĞER SİZE BİR SOSYAL YAŞAM KONUTLARI (ORTAK SOSYAL TESİSLER DE DAHİL) YAPILACAK OLSA NASIL BİR EVDE YAŞAMAK İSTERDİNİZ? SOSYAL TESİS VE YA KAFETERYA VS. NELERİN ÖLMASINI İSTERDİNİZ? BEKLENTİLERİNİZ NE OLURDU?

Fikirleriniz projemde ilham kaynağı olabilir :) Astronomi ve Sosyal Konut tasarımı arasında bir bağ kurmam lazım. Fikirlerinizi bekliyorum. Benim aklıma "Ay" a benzeyen bir kafe tasarımı geldi. Ayrıca konutları modüler sistemde altıgen şeklinde çalışmayı düşünüyorum. Sosyal Tesis olarakta " Yerçekimsiz Alan" oluşturup insanların içinde o duyguyu hissetmesini sağlamak. Fikirlerde uçabilirsiniz arkadaşlar. BU SADECE DENEYSEL BİR ÖĞRENCİ PROJESİ OLACAK. Şimdiden herkese teşekkürler.. :)
Şehir yaşamında sıkışıp kalmış amatör astronomlar olarak en büyük sıkıntılarımız şunlar:
1. Işık kirliliği
2. Tüm gökyüzü gözlemini engelleyen yüksek binalar ve kapalı tavanlar.

Çevre ışıklandırmasının az kullanıldığı, bina içindeki ışıklandırmalarda da yalıtım yapılabilecek (böyle bir şey var mı bilmiyorum) tasarımlar harika olurdu. Birbirinin gözlem açısını kapatmayacak, az katlı yapılar ideal. En önemlisi de gözleme elverişli çatı tasarımları olmalı. Gözlemevlerinde kullanılan kubbe şeklindeki yapılardan ilham alınabilir. Gündüzleri ise bahçe işleriyle uğraşmak hoş olurdu. :wink:

Sosyal tesisler için yer çekimsiz alan bana pek çekici gelen bir fikir değil. Şeffaf tavan (ama tüm tavan tek parça olmalı, hatta bu tavana anlık gökyüzü haritası yansıtılabilir, astronomiye yeni başlayanlar için güzel bir öğrenme ortamı olurdu. ) ya da üstü açık sosyal tesis daha cazip gelirdi bana. Bu durumda da kışın ısıtma sorunu olacaktır, artık o kısmını da siz mimarlara bırakıyorum. :D
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]