Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
Merhabalar,
Şu an ışık kirliliğinin çok az olduğu ve Samanyolu'nun rahatlıkla görülebildiği bir konumda gözlem yapma olanağım var. Ve gözlem yaparken biliyorsunuz ki Stellarium'suz dolayısı ile de bilgisayarsız olmuyor. Ancak bilgisayar o kadar parlak ki ona her baktığım zaman gözlerimin karanlık uyumu bozuluyor. İstanbul'da gözlem yaparken bolca ışık kirliliği olduğu için bu beni pek rahatsız etmiyordu ancak şimdi gözlem yaptığım yer o kadar karanlık ki bilgisayar, ışığı ile adeta gözlerime acı veriyor. Bilgisayara baktıktan sonra 1-2 dk karanlıkta beklemem gerekiyor yeniden yıldızları rahat görebilmem için. Bilgisayarın parlaklığını minimuma indirdim ve Stellarium'u 'night mode' da çalıştırdım ama bu halde iken bile ışık rahatsızlık veriyor. Bilgisayarın parlaklığını daha da düşürebileceğimiz veya çok karanlık ortamlarda gözlem yaparken bilgisayar ışığını etkisiz hale getirebilecek program var mı diye soracaktım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ekran parlaklığını kısmak için ekstra bir çözüm var mı bilmiyorum, ama http://www.otelescope.com/index.php?/fi ... ardred-12/ linkini verdiğim program ekranı komple kırmızı renk yapıyor. Kırmızı rengin dalga boyu büyük olduğu için parlaklığı azalacaktır ekranın. Gözlem yaparken bunu kullanıyor arkadaşlar.
Cevap için teşekkür ederim. Yukarıdaki mesajda da bahsettiğim gibi Stellarium'un ekranı kırmızı yapma özelliği var zaten (Night Mode) ama belki yeterli olmamış olabilir. Önerdiğiniz programı yarınki gözlemimde deneyeceğim.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]