Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,ingilizce öğrenimi konusunda fikirlerinizi almak istiyorum...
İş-güç ve çocuklardan dolayı hiç boş vaktim yok.Gidip bir kursa yazılamıyorum...
Ama iş yerinde her gün bir saat internete girebiliyorum,faydalanmak için bildiğiniz siteler var mı?
Yada satılan çeşit çeşit setler var araştırıyorum,bunlar ne derece faydalı olur onuda bilemiyorum...
Selamlar,
Cüneyt
Merhaba Cüneyt Bey!

Bugünlerde İngilizce öğrenimi ile oldukça haşır neşir olduğumdan size bir kaç kaynak önerebilirim.

https://lingualeo.com/tr (Ücrestiz üyeliği de var. İleri seviye için ücret ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz hali de kelime öğrenme işi için oldukça yararlı.)

http://www.engvid.com/

http://alison.com/

Diğer iki sitede de konu konu hazırlanmış videolar ve dersler var. Oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

Konuşma ve dinleme konusunda deneyim kazanmak istiyorsanız da şu siteye bir bakın derim. Bir çok ilginç konu ve konuşmacı var. Bu işi sıkıcılıktan kurtarıyor.

http://www.ted.com/

Bir de mevcut yüz yüze İngilizce Kurslarının bir çoğunun belli bir ücret karşılığında online kursları var. Örnek olarak bir tanesinin linkini aşağıya ekliyorum. Online kursları hiç denemedim, nasıl bilmiyorum. Bir tanesine fiyat sormuştum, galiba 1 kur için 150 TL gibi bir rakam söylemişlerdi. Yanlış hatırlıyor da olabilirim ama yüz yüze kurslara kıyasen oldukça ucuzdu.

http://online.amerikankultur.org.tr/
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Benim önerilerim sadece ingilizce öğrenecekler için değil. Genel olarak dil öğrenmek ve aslında kendi başına herhangibir şey öğrenmek ile ilgili.

Perishable skills denen çok geniş bir grup yetenek var. Bu yetenekler tekrar etmezseniz zamanla kaybolan yetenekler. Yabancı dil, kendi diliniz, silahla atıcılık (sniperlerın mesleği), bir müzik aleti çalma gibi çok tekrar gerektiren ve tekrarladıkça gelişen yetenekler bu gruba giriyor.

Bu yetenekleri geliştirirken tekrar önemli. Her gün 8 saat yoğun kurstan da geçmiş olsanız, kurs bitince ben öğrendim ve artık bu yetenek benimle hep kalacak demek mümkün olmuyor. Hatta ana dilinizi kullanabileceğiniz bir kimse olmasın, başka bir ülkede başka bir dil ile yaşamak zorunda olun, sadece bir sene içinde kendi ana dilinizle gak guk durumuna düşüyorsunuz. İnanılmaz ama gerçek.

Yeni bir dil öğrenmek için çok iyi bir imkana sahipsiniz. Her gün sadece bir saatinizi ayırabilmek eğer doğru kullanırsanız, disiplinli davranırsanız ve bıkmadan aylarca ve aylarca devam ederseniz, size 1 sene sonra ciddi yol kat ettirecek, 2. senenin sonunda ise yeni bir dili kazandıracaktır.

Öğrenmenin unutma ile beraber bir ilişkisi var. Her yeni öğrendiğiniz şeyi zaman içinde başlangıçda daha sık, zaman geçtikçe biraz daha seyrek adımlarla ama her zaman tekrar etmeniz lazım. Bunu yüksek atlama için hızlanmaya çalışan bir atletin adımlarının yere değme mesafelerinin başlangıçtan itibaren genişlemesi, uzaması olarak düşünebilirsiniz. Her adımdaki mesafeyi zaman olarak düşünün söylemek istediğim bu. Öğrenirken daha önce öğrendiğiniz kavram, kelime, kural, kalıp her yeni şeyi tekrar etmeniz ve bu tekrarların arasındaki süreyi de zamanla açmanız gerekiyor, böylece hep yeni şeyler öğrenerek ama eski öğrendiklerinizi de hep tekrar ile besleyerek yola devam etmek önemli. Ve bu öğrenme işlerini sizin özel durumunuzda her gün 1 saatte yapmak, bunu aylarca yıllarca devam ettirmek gerekiyor. Bunları yaparsanız bir süre sonra haftada 2 gün birkaç saat pahalı ve iyi bir kursa giden ama kurs dışında pek birşey yapmayan kişilerin önüne geçtiğinizi hayretle görmeniz mümkün. https://en.wikipedia.org/wiki/Spaced_repetition

Her dilde bağımsızlık, birkaçyüz yeni kelime ve kavramı bilmek ve kullanabilmekle başlıyor. Bunları hafizada tutabilmek için hazırlanmış programlar var. Hem bilgisayar ve hem de telefonlar için bu tür programları deneyip kendiniz için uygun olanlarını kullanmanızı da öneririm. Hatta boş kartonları cebinizde taşıyarak bunu elektrik tüketmeden bedavaya da yapabilirsiniz. https://en.wikipedia.org/wiki/Flashcard

Bu kartları kullanırken de daha önce öğrendiklerinizi periyodik olarak devamlı tekrar etmeyi, artık öğrendim dediklerinizi yine de zaman zaman da olsa tekrar tekrar etmeyi unutmamayı göz önünde tutmak çok yararlı.

Kullandığınız malzeme internet siteleri, basılı kitaplar, filimler, dergiler, sokaktaki insanlar vs her şey olabilir. Her yeni durum ve fırsat size birşey öğretecektir. Televizyon da çok işinize yarayabilir. Diyelim ki yurt ve dünya haberlerini Türkiye televizyonlarından zaten biliyorsunuz, yabancı dilde yayın yapan televizyonlarda aynı haberleri takip ederseniz, zaten bildiğiniz konularda kullanılan eşdeğer terim ve kavramları da seçeceksiniz ve onları da kişisel öğrenme kartopunuza katarak ve yuvarlayarak büyütmeye devam edebilirsiniz.

İlgi duyduğunuz ve sizi kendine çeken konuları yabancı dilden takip etmeye çalışmak her zaman motivasyonunuzu ve öğrendiğiniz bilgi miktarını arttıracaktır, bu alanları bilinçli bir şekilde dili de öğrenmek için atlama taşı yapmak çok yararlı oluyor. Örneğin astronomi, veya polisiye diziler, spor, araba teknolojisi, yemek tarifleri, biçki nakış, dikiş, nano teknoloji, sinema dedikoduları, aklınıza ne gelirse. Tüm bu farklı alanlardan öğrenilenlerin birleştirilmesi ile ileriye doğru güçlü bir hamle yapabilirsiniz.

İyice öğrenmeyi beklemeden o dili konuşan birkaç arkadaş edinmeye çalışmanın da faydası büyük. Bütün dünyada evinden muhtelif sebeplerle çıkmayan veya çıkmayan ama ses ve görüntü ile insan tanımak ve biraz olsun konuşmak isteyen kişiler var. Bunlarla her gün skype gibi bir programla biraz konuşmaya çalışmak sizi hızla ileri götürecektir. Ancak tek bir kişi ile çok uzun süreler giderseniz, o kişinin tavrı ve şivesi ve hataları da size yansır. Farklı kişilere de açık olun ki hatalar ve yerel özelliklerden arınabilesiniz.

Politikacıları dinleyin. Bütün dünyada politikacılar ve haber spikerleri dili basit, temiz, doğru kullanmaya özen gösterirler ve öğrenirken sizin işinize yararlar. Youtube gibi sitelerdeki kaynakları da kullanabilirsiniz. Her cümle veya kalıpta durdurarak duyduğunuz kendiniz söyleyerek, yazarak çalışabilirsiniz. Farklı çalışma şekillerini devamlı karışık kullanın ki her alanda gelişin. Yeni bir dil birkaç farklı yetenek içerir:

Kelime dağarcığı,
Gramer,
Çok kullanılan kalıplar
Okuduğunu anlama,
Duyduğunu anlama,
Yazma
Konuşma

Bu listede çok kullanılan kalıplar diye bir madde var. Aslında bütün dillerde insanlar belli durumlarda belli reaksiyon grupları kullanıyorlar sanırım. Yani yolda düşene, hasta olana, iyileşene, yakınını kaybedene, garsona, sevgilinize, sinema bileti satana, trafikte size haksızlık yapana, yolda size çarpana, yolunuzu kaybettiğinizde önünüze çıkana, telefon açınca karşıdakine söylenecek belli standart şeyler var. Bu standart kalıplar bir veya birçok kelimeden oluşuyor ve bunları olduğu gibi öğrenmek çok işinize yarıyor. Gerektiği zaman al raftan hazır kullan. Paket çorba gibi, veya 3ü 1 yerde kahve gibi.

Bütün bu alanları birden geliştirip günlük hayatta veya profesyonel hayatta kullabilecek hale gelmek gerekiyor. Günde bir saat çok iyi bir süre. Sadece bunu devamlı yapmanız lazım.

Başta da belirttiğim gibi, aslında sadece dil öğrenmenin değil, yeni şeyler öğrenmenin teknikleri aslında bunlar.

İlk soruda "şunlar ne derece faydalı olur" şeklinde bir kısım var. En kötü bir kaynak bile yardımcı olabiliyor. Her kaynaktan size geçmiş bilgilerinizle ilişki kurdurtacak şeyleri almanızı, sadece ona bağlı kalmamanızı, hiç bir öğrenme kaynağını asıl doğru ve tek mükemmel çözüm olarak görmemenizi ve kendi karakter ve özelliklerinize ne hitap ederse ona gerektiği kadar ağırlık vererek yolunuza devam etmenizi öneririm. Zaman içinde her yerden size yeni kapılar açılacaktır. Çocuklarınızla oynadığınız oyunlar, onların veya eşinizin seyrettiği bir filmdeki detaylar bile işinize yarayabilir.

Başarılar dilerim.
Merhaba Şule hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler...
https://lingualeo.com/tr/dashboard sitesine üye oldum, güzel bir site ayrıca cep telefonundan çalışmaların sürdürülebilmesi çok hoş...

Duolingo ve livemocha.com gibi sitelerde öneriliyor,onlarıda araştıracağım...
Almanca içinde birkaç site buldum...

Selamlar,
Cüneyt
En son Cüneyt Şanlı tarafından 23 Şub 2015, 16:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Merhaba Yenice ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim,sırf bu yazınızı okumak bile beni oldukça motive etti...

Başlangıçta sık daha sonra zamana yayılarak yapılan tekrarlarla bilgi kalıcı oluyor...
Dil öğrenme konusunda bu yazınız çok faydalı olacak,emeğinize sağlık...
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Resimleriniz çok güzel. Ben de hepsi için teşekkür ederim.
İnsana bu dünyada yaşamayı sevdiriyorsunuz :-)
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
duolingo olacak

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]