V Harfi Yerine W Saçmalığı Hakkında Lütfen Dikkat!

Forumdaki konuların dışında olan her şeyi burada konuşabilirsiniz.
fırat karahan
İlgi düzeyi: yeni başladım
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen fırat karahan »

:)

"W" harfini bilemem ama alfabemizde "Q" harfi olmalı.
Mükafat, kar, kazım, katip vb. kelimelerde "ka" hecesini "Q" harfiyle okumak gerekiyor.
"K" harfiyle okursak yanlış ses çıkıyor.
Mehmet Usta

Mesaj gönderen Mehmet Usta »

offf :shock: :shock:
escape

Mesaj gönderen escape »

saçma yabancı hayranlığı
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Özgür Can Özüdoğru »

Yok bazen gerçekten bazı harflerin eklenmesi gerekir ancak W double you yni 2 u anlamına gelir misal--------> Sweet kelimesi suuiit diye okunur. swiit diye değil.

Ancak q harfinde arkadaş haklı ve bu konu düşünülüyor
çünkü bir çoğumuz klavyede şapka koymayı bile bilmiyor...

çünkü q: kyu â da : kya olarak okunur.
Misal Almanya sch'yi ş olarak okur ve Almanca'da çok fazla kelime ş iledir ve Almanya dil kurumu ş harfini düşünüyor
B harfini kaldırdılar ama bu konuda ne yapacaklar bilemiyorum.

B(beta aslında ama sembolü bulamadım) :zz olarak okunuz Ich heiBe ... İh hayzze ...

Bir başka açıdan bakınca da mükâfat kelimesini müqafat olarak yazmak istemem...
12x50 dürbün / Celesteron Upclose 20x50 / DANUBİA MARS 60 700mm teleskop
UZAY ÇOBANLARI
Caner Gürtan
İlgi düzeyi: Meraklı
İletişim:

Mesaj gönderen Caner Gürtan »

bir noktaya değinmek isterim TDK zamanında dedi ki "şapka gereksizdir" sonra hala ile hâlâ karıştı önce sonra kar ile kâr sonra TDK yaptığı hatayı anlayıp şapkayı geri verdi bize yani hali hazırda kullanmasak bile bir şapkamız mevcut.

Türkçeyi kullanmamız için 29 harfimiz yeterli kutsal mı bence evet çünkü malesef günümüzde 80 dönemi sonrası gençler kendilerini o kadar çok yabancı ülke kültürlerine kaptırdılar ki akıllara ziyan. önce cep telefonu geçti küçücük çocukların ellerine yaydığı zararlı ışınları bile bile babasına merhaba "guuu"latmak için bile bebeciklerin kulağına dayadık. zamanla Türkçe dersleri zûl geldi çocuklara oysa ben lisede edebiyat görelim isterdim hep fen matematik bölümünde okumama rağmen fizikten çok ( kimya müptelasıydım da :lol: ) şimdi zaman zaman acaba Türkçeyi zorunlu ders olarak koymasak mı deniyor çok kızıyorum elimde olmadan.

bu kısaltmalar ve çift v hadisesi için çözümler zaten türkçe derslerinde verilmişti kısaltmalar yazıldığı gibi okunur diye tabi ki ozamanlar dilimize pelesenk olmuş ADSL MP3 gibi kısaltmalar olmadığından brakın bu kısaltmaları bugün burada gökyüzü ile ilgili bilgiler öğrendiğimiz deneyimlerimizi heveslerimizi paylaştığımız bu ortamı sağlayan internet yokken bile ayarlanmış kurallar bunlar adapte edilebilir tabiki günümüze ama benim aciz fikrim bu işi uzmanlarınca edebiyata yıllarını vermiş profösörlerce yapılması konuşmayı ve kullanmayı 3 gün önce öğrenmiş benim gibi kişilerce değil biz gençler olarak zaptedilmiş Türkçe kalemizi önce kurtarmak sonra korumakla yükümlüyüz gençliğe hitabede Atamızın bizden istediği gibi. mutlaka aramızdan bazıları kendini bu güzelim dile adayarak gelecekte ona yön veren insanlardan olacak ben inanıyorum bir çocuğum olduğunda kendini bu yönde yetiştirmesi için ben kendi adıma ona telkinde bulunacağım umarım ki herkes gelecekte çocuğuna bu güzel dili korumayı öğretir.

yabancı dillerde çeşitli harfler mevcut hepsi kendi dillerini kullanmak ölçüsünde geliştirilmiş harfler mesela almanlar sch üçlemesini bizim ç harfimiz yerine kullanıyorlar ingilizcede sh ş ch ç harfleri yerine geçiyor. bizim Ö harfimiz için ingilzcede eu ikilemesi kullanıyor bu örnekleri çoğalatmak mümkün. Nasıl ki onlar bizim harflerimizi kullanmıyorlarsa biz de onların harflerini kendi dilimizde kullanmamalıyız. burada tabiki sınırlama da koymak lazım kullandığımız kelime yabancı ve türkçe bir karşılığı yoksa ww q gibi harfler kullanılabilir. ama bu yok yerine yoq olarak kullanıldığında ihanete girmez mi ? kendi diline ihanete ? kanunda dil için denileni hepimiz biliriz değil mi "Türkiye cumhuriyetinin resmî dili Türkçedir" şimdi sırf bu kanunla yola çıkılarak isim kanunumuz gelişmiş diğer ülkelerde nasıl ki pasaportlara Çetin ismini yada Nazlı ismini yazmıyorlar onun yerine cetin ve nazli kullanıyorlarsa bizde bence özel isimlerde edward yerine edvard kullanabiliriz.
sırf klavenin bir yerlerinde w ve q harfi var diye onları illa ki sözcüklerimize eklememiz gerekmiyor değil mi ?

zaman zaman sert bir yazı yazmış olabilirim hepinizden bu sebeple çok özür diliyorum. ama konu türkçe ve türkçenin getirildiği abuk durum olunca kendimi tutamıyorum
ve tekrar yaptığım imla hataları ve cümle düşüklükleri ile herhangi bir yanlıştan dolayı herkesten tekrar tekrar özür dilerim

düzeltme : özür eklenmesi :aah
15x 30 dede yadigârı
10x 50 F1 hatırası (Barichello'yu görmek için almıştım ay'a bakıyorum :) )

"Aç bir karın iyi bir politik danışman değildir." - Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Melih Gür.
İlgi düzeyi: |AmaTöR GöKbiLimci|

Mesaj gönderen Melih Gür. »

Forum değil aile resmen :) her türlü eğitim yardım istek dilek şikayet bu sitede mevcut :)
Çok sıcak bir ortam burası yahu :)
Hükmedebildiğin yer kadar KRAL'sın...
İdealler yıldızlar gibidir, onları tutmak mümkün olmaz ama karanlık gecelerde yolumuza onlar rehberlik ederler.
Never Let Go!..
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Kendini savunma mekanizması ; "O sanki doğru söylüyor."

Nedir bu anlayabilmiş değilim açıkçası...Sen doğru olmazsan o doğru olmazsa şu doğru olmassa ne olur söylemeyeyim.Bir çok şarkıda anlatım bozukluğu kelime hataları vb bir çok şey var.Buna dikkat eden çok az kişi var sonra gelmiş Türküm diyorlar utanmadan.Bir fıkra var Türk Osman diye biliyor musunuz bilmiyor ama...Ekleyeyim.

...Vatandaş "Türk Osman" Osman Bey, sabah saat 7.00'de Casio masa saatinin alarmıyla gözlerini acti. Puffy yorganini kaldirdi. Hugo Boss pijamalarini cikarip Adidas terliklerini giydi.

WC'ye ugradiktan sonra banyoya gecti. Clear sampuan ve Protex sabunuyla
dusunu aldi. Colgate ile dislerini fircaladi.

Rowenta ile saclarini kuruttu. Bill's gomlegini ve Pierre Cardin takimini giydi.

Lipton cayini icti.Sony televizyonda medya ozetlerini ve flashhaberleri izledi.

Citizen kol saatine bakti. Aile fertlerine 'cav' deyip Hyundai otomobiline
bindi. Blaupunkt radyosunu acarak, rock muzigi buldu.

Agzina bir Polo seker atti . Sehrin gobegindeki Mega Center'daki ofisine varinca, Casper bilgisayarini calistirdi. Microsoft Excel'e girdi. Ofisboy'dan Nescafe'sini istedi.

Saat 10.00'a dogru acligini yatistirmak icin Grissini yedi. Oglen Wimpy's
Fast Food kafeteryaya gitti. Ayakustu, Coca Cola ve hamburgeri mideye indirdi.

Camel sigarasini yakip Star gazetesini karistirdi. Aksam-uzeri is cikisi
Image Bar'a ugrayip JB'sini yudumladi, sonra kosedeki Shopping Center'a ugradi. Esininn siparis ettigi Persil Supra deterjan, Ace camasir suyu, Palmolive sampuan, Gala tuvalet kagidi , Sprite gazoz ve Johnson
kolonyayi alarak kasaya yanasti.

Bonus kartiyla faturayi odedi. Hafta sonu esi Munevver'le Galleria'ya giden Osman Bey, Showroom'lar dolasip Kinetix ayakkabi, Lee Cooper blue jean satin aldi.

Aksam evde bir gazetenin verdigi TV Guide'a goz atan Osman Bey,kanallar
arasinda zapping yaparak, First Class, Top Secret, Paparazzi gibi programlar izledi. Ayni anda Outdoor dergisini karistirdi.

Saat 22.00'ye dogru Show'da Turk dili uzerine panel basladi. Uykusu gelen Osman Bey, televizyonu kapatip yatak odasina gecerken, kendini mutlu hissetti.

"Ne mutlu Turk'um diyene!" diye gerindi ve uyudu.

Hala da uyuyor.....

Aynen demek istediğim bu.

Ferhat Göçer'in cennet şarkısında da anlatım bozukluğu var."Cenneti değişmem saçının teline"...Bu ne demek saçının telini verseler yine de cenneti seçerim.Olması gereken "Cennete değişmem saçının telini"dir.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Arda Güler
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Arda Güler »

Ben bügn çoq yoruldum. ya sen? EWET
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Özgür Can Özüdoğru »

Olay biraz değişik...
Her "k" harfi "q" olarak değiştirilemez.
"sükûnet--süqunet" Bunun gibi...
12x50 dürbün / Celesteron Upclose 20x50 / DANUBİA MARS 60 700mm teleskop
UZAY ÇOBANLARI
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Ender Yapıcı »

Onu bunu bilmem ama böyle saçma sapan uygulama yapan gençler(w, nbr, gibi) ÖSS ya da artık ismi ne olduysa(ben en son bıraktığımda ÖSS idi, şimdi ABS felan olmuştur herhalde o :) ) sınavında çok zorlanacaklar haberleri olsun. İşte o zaman kafalarını duvarlara vururlar.
Dünya yan gelip yatma yeri değildir.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Ender Yapıcı yazdı:Onu bunu bilmem ama böyle saçma sapan uygulama yapan gençler(w, nbr, gibi) ÖSS ya da artık ismi ne olduysa(ben en son bıraktığımda ÖSS idi, şimdi ABS felan olmuştur herhalde o :) ) sınavında çok zorlanacaklar haberleri olsun. İşte o zaman kafalarını duvarlara vururlar.
Eğitime o kadar önem verseler böyle mi olurduk :) Keşke...
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Ender Yapıcı »

Ögetay Kayalı yazdı:
Ender Yapıcı yazdı:Onu bunu bilmem ama böyle saçma sapan uygulama yapan gençler(w, nbr, gibi) ÖSS ya da artık ismi ne olduysa(ben en son bıraktığımda ÖSS idi, şimdi ABS felan olmuştur herhalde o :) ) sınavında çok zorlanacaklar haberleri olsun. İşte o zaman kafalarını duvarlara vururlar.
Eğitime o kadar önem verseler böyle mi olurduk :) Keşke...
Eğitime neden önem verilmiyor konusuna gelirsek zaten işler çok değişir konu acayip yerler gider, sadece şunu diyeyim "bilmezsen kabullenirsin"
Dünya yan gelip yatma yeri değildir.
Mehmed Akif AY
İlgi düzeyi: amatör
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmed Akif AY »

Bu konuya değinilmesi çok iyi olmuş. Benim yaşım 14 bunu en iyi anlayanlardanım bu sorunlar sadece yazı dili değil konuşma diline de sıçramış sorunlardır benimde çok sinirlerimi bozuyor , arkadaşlarımla konuşurken sık sık düzeltiyorum bana kızıyorlar sanki ben anormalmişim gibi... Düzeltmek sinir bozucu olabilir ama o saçma özenti yanlışlar çok ciddi...
#Uzay Çobanları# Genç Amatör Gökbilim Takımı
bilimseldusunce
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen bilimseldusunce »

vahap varol ülgen yazdı:"bir milleti yok edeceksen önce dilinden başla" ....daha ilköğretim çağındaki çocuklarda başlıyor bu "w" saçmalığı. internet ortamındaki yazışmalarda olsun,cep telefonlarındaki mesajlarda olsun,her nedense "v" harfi yerine "w" kullanıyorlar. gerekçe olarak da "ya daha kolay oluyor diyorlar". ben inşaat mühendisiyim. geçenlerde bir arkadaşım word'den bir çıktı almış. orada bile kullandığı cümlede "w" harfi var. pes yani dedim. bu alışkanlıktan kurtulalım, kurtaralım.

bizim alfabemizde 29 harf vardır.30'a çıkmasın.
lütfen dikkat.
Valla Vahap, Jared Diamond çok güzel demiş kesinlikle katılıyorum. Ek olarak merak edenler de var ise Jared Diamon - Çöküş adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
Öner Kurukuz
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Öner Kurukuz »

V yerine W yi, g yerine q yu bi nebze anladık diyelim de şu "ç" yerine "ch" yazmak, "ş" yerine "sh" yazmayı çözemedim (bazıları ş yerine $ yapıyor.)

Yheni ghenchler chok yapıyor bunu. Chok sheker olduklarını dushunuyorlar sanırım...

gibi bir örnekle anlatmak istedim.
Kahramanlar sıradan insanlardır,
Zor zamanda sıradışı işler yaparlar.

Ekipman:
Henüz birşey yok :(

“Konu Dışı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 69 misafir