1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 27 Kas 2014, 13:09
gönderen Kenan.
Merhabalar;

Yabancı bir kaynaktan bulduğum ve dikkatimi çekmeyi başaran, başlangıç seviyesindeki bir radyo teleskop yapımını yazılı ve görsel olarak adım adım anlatan bu sayfayı sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.aoc.nrao.edu/epo/teachers/it ... edure.html

Re: Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 27 Kas 2014, 16:19
gönderen Onur Durma
Teşekkürler. El altında bulunsun

Re: Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 27 Kas 2014, 19:28
gönderen Rıdvan Çakır
meraktan soruyorum, radyo teleskop ilgi alanıma pek girmiyor ama nasıl yapılacağı konusunda küçük bir araştırma yapmıştım. radyo teleskop yaptıktan sonra belirli yerlerden izin alınması gerekiyormuş kullanımı ile ilgili böyle birşey doğrumudur ?

Re: Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2014, 17:06
gönderen Kenan.
Tekrar merhaba;
Onur Durma yazdı:Teşekkürler. El altında bulunsun
Onur Bey, rica ederim. Radyo astronomiye çok uzun süredir meraklı olan ve bir radyo teleskop yapımı için teknik malzeme ve yazılım araştırmaları yapan bir kişi olarak, vermiş olduğum linkin bu konuya ilgi duyan arkadaşlara yardımcı olmasını umarım.

Rıdvan Çakır yazdı:meraktan soruyorum, radyo teleskop ilgi alanıma pek girmiyor ama nasıl yapılacağı konusunda küçük bir araştırma yapmıştım. radyo teleskop yaptıktan sonra belirli yerlerden izin alınması gerekiyormuş kullanımı ile ilgili böyle birşey doğrumudur ?
Sevgili Rıdvan;

Öncelikle foruma hoşgeldin. Bahsettiğin izin alma olayı, bazı bandların (frekans spektrumu) kullanımı için gerekli olabilir. Ayrıca radyo teleskobun çalışma frekansına göre uygun olan konumlandırılacağı yer veya bulunacağı yükseklik için izin almak gerekebilir.

Re: Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2014, 14:08
gönderen Rıdvan Çakır
bilgilendirme için teşekkürler.. durum epey teferruatlıymış :) ilgi alanıma pek girmiyor ama bir gün yapacak olursam aklımda olacak bunlar.

Re: Radyo Teleskop Yapımı

Gönderilme zamanı: 30 Kas 2014, 13:04
gönderen TA4B selim
Sevgili arkadaşlar merhaba,
Ben bir radyo amatörüyüm. Çağrı adım TA4B . Hepinizin bildiği gibi Radyo Astronomi Süper high Frekans (SHF) bandındaki uzay çalışmalarına ayrılmlış bölümlerde yapılıyor. Bu frekanslar 30Ghz. ve üstünde yer alıyor. Türkiye de bu konuda frekans tahsisini ve iznini Bilişim Teknolojileri İletişim Kurumu ( BTK ) yetkili.
Çalışma yapılacak ekipmanlar çok özel ve hassas imalatlar. Hatta programların bile elde edilmesi çok kolay değil. Ethem hocam benden bir ortak girişim bekliyor ama dedim ya akademik bir organizasyon arkasında ve ekipmanla yapılacak bir etkinlik. Kendimce ön bilgi vermeye çalıştım.