Gökbilim

Her ay çeşitli kategorilerde gökyüzü fotoğrafları yarışması düzenliyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muammer Dalkilic
Merhaba arkadaslar
Time-Laps cekim yapmak istiyorum ama hicbir bilgim yok.Yardim ,cok acil degil ama.Sevgili Ibrahim Öztürk,Burak Yakut ve Onur Durma nin bu konuda bayagi bilgi ve tecrübeleri var sanirim.Yardimci olurlarsa fakir fukara sevinir.Enazindan isimleri gectigi icin cevap hakki dogmustur. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Time Lapse astrofotografiden bağımsız olduğu için bolca kaynak bulmak mümkün web de.
http://timelapseturkiye.com/time-lapse/ ... ilir-html/

Samanyolu gibi bir hedef çekeceksek ;
- Tripod, DSLR
- Lens e uygun çekim süresinin bulunması. (Geniş açılar 30" lere kadar çıkarken daha dar açılar 8-10 sn leri geçmemek lazım uzama olmaması için)
- Kumanda, mümkünse otomatik program yapabilen bir kumanda. Yada Magic Lantern kurmak ve öğrenmek.
- RAW çekmek her ne kadar iyi olsa da jpg çekim kartın dolmaması ve sonraki işlemlerin uzun sürmemesini sağlar.
- Çekilen kareleri VirtualDub ile peş peşe sıralamak.. Bu esnada FPS ye deneme yanılma ile karar vermek.

FPS : Frame Per Second, saniye gösterilecek kare sayısı.. İzlediğimiz filmler sn de 24-25 kare gösterirler.. Akıcı bir timelapse videosu için bu fps kullanılabilir ancak atlamalıda yapabilirsiniz 15 fps falan da denenebilir.. Deneme yanılma ile doğru fps seçilir.

İlk etapta bunlar geldi aklıma.

Bu arada gündüz timelapse ileri için hiç DSLR ile boğuşmamak gerek. Uzun pozlama yapılmayacak çekimlerde gayet başarı sonuçlar alınıyor akıllı telefon ve tabletler ile.
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Madem cevap hakkı doğdu :roll: Onur'a katılıyorum... :lol:

Ben işlemeleri photoshop ve lightroom üzerinden yapıyorum nedeni ise HDR işleme olanakları; tabi bunlar uzun pozlama için değil, bulut yoğunluğu fazla olan havalar için. fps değerim 24... 30" lik pozlama denemeleri yaptım ve 15 fps ile birleştirdim ama pek iç açıcı olmadı... Bir de eğer kızak üzerinden eş zamanlı hareket ettirme gibi düşüncelerin varsa onun için de malzeme satın alman gerekiyor. yok ben kendim tripodla hesap kitap yapıp sistemi eşit aralıklarla kendim kaydırırım diyorsan ekstradan photoshop AE (after effects) kurman gerekiyor. O zaman çekimlerin time-lapse olmaktan çıkıp hyper-lapse moduna giriyor çok da güzel oluyor. (gerçi ben daha denemedim ama) :D
Kullanıcı avatarı
Tesekkürler
Aklima gelen sorulari söyle sirasiyla toparlayim
1-Bahsettiginiz uzaktan kumandanin markasi modeli nedir ? Ibrahim sen gecenlerde Ögetay in actigi bir baslik altinda bu kumandadan bahsetmistin.
Eger o kumandayi temin edersem baska bir islem yapmam gerekiyor mu?Bendeki makina EOS 600D ve menüsünda öyle 399 tane kare su zaman araliklariyla cekilsin gibi birsey yok.Acaba kumandanin kendisinde mi var?
2-Onur o verdigin linki inceledim,cok güzel.Makinanin manuel modda olmasi gerektigini yazmislar.Ama ben mesela günesin batisini cekmek istiyorum.Yani isik kosullari ayni kalmayacak.Bu durumda makinaya cekim esnasinda müdahele mi etmem gerekiyor.( aciklik ISO vb.)
3-Mesela ben 3 saatlik bir zaman araligini cekmek istiyorum.Ortalama nekadar zaman araliklariyla cekim yapmam gerekir?Mesela 10 saniyede birmi,20 saniyede birmi...vs? (Diyelim ki 5 dakika izleme süresi olsun)
4-Kareleri birlestirmek icin tavsiye edebileceginiz bir program var mi? ( bende Adobe Photoshop CS6 var)
5-Ben jpeg cekmek istiyorum olur mu?
Aklima geldikce basinizi agritirim
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Cevaplar:

1) Sadece kumanda için marka modelden daha çok Canon 600d uyumlu olan ve bahsettiğimiz özellikte olan yeterli olur. Zaman ayarı işlemini sadece kumandadan yapabilirsin. Kumandayı kurup bir kere start tuşuna basman yeterli.

2) Makina manuel modda ve aynı zamanda netleme(focus) de manuel modda olacak. AF modunda olursa her çekimde tekrar tekrar netleme yapmaya çalışır. Onun için manuel modda çekime başlamadan önce bir kere netleme yaptıktan sonra makineye müdahale etmeden çekime başlanır.
Aslında ISO değeriyle oynayabilirsiniz fakat o durumda da görüntüler birleştirildiğinde bu durum fark ediliyor. Yani görüntü kararmaya başladığında birden tekrar aydınlanıyor. Bu duruma müdahale etme konusuna 4. sorunuzda değinecem.

3) 5 dakikalık bir video görüntüsü için: 5 dakika= 300 saniye yapar. Ülkemizde video formatı PAL yani 24-25 fps, yani 1 saniyelik görüntüde 24 kare bulunuyor. 300 saniyede(300x24) = 7200 kare yapar. Yan, sizin 7200 çekim yapmanız gerek. Çekimi 3 saate yaymak istediğiniz zaman her 1,5 saniyede bir çekim yapması gerekir makinenin, fakat uzaktan kumandada buçuk kavramı yok. Eğer 10 saniye aralıklı bir çekim yapmak isterseniz (yani 10 saniyede 1 çekim), 5 dakikalık bir video görüntüsü için 60 saniyede 6 kare çekersiniz, yani 1 dakikada 6 kare. 7200 kare 1200 dakika sürer o da 20 saat demek. Doğal olarak bir güne yakın çekim yapmanız gerekir.

4) Birleştirme için Photoshop uygundur. Yukarıda bahsettiğiniz ışık koşulları durumuna lightroom gibi programlarla müdahale edebilirsiniz. Yani siz çekiminize müdahale etmeden sabit bir şeklide çekim yaptıktan sonra lightroom programında her türlü renk dengeleme, pozlama, kontrast ve daha karmaşık uygulamaları yapıp birleştirebiliyorsunuz. Sistem yaptığınız değişikliği bir kare üzerinden yapıp daha sonra bütün karelere otomatik olarak uyguluyor.

5) Jpeg uygundur...

Benim bilgilerim bu kadar; bu konuda yoğun çalışan Uğur İKİZLER abi daha tecrübelidir. O da bilgilerini yazarsa zaten hepimiz için faydalı olur.

Sevgiler

İbrahim
Kullanıcı avatarı
Cok tesekkür ederim Ibrahim,cok aydinlatici oldu.Asagi yukari kafamda sekillendi olay.Tabi denemeden ,uygulamadan olmaz eksikleri anlamak icin.Umarim güzel sonuclar elde ederim.
Selamlar,sevgiler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Karelerin ne aralikta cekilecegi, cektigimiz nesne baglantili bir konu.... tecrubeme dayanarak cekim araliklarindan (interval) birkac ornek vereyim :)

Gun batimi, gun dogumu - 5-10 saniye
Hizli hareket eden bulutlar - 2-3 saniye, yavas hareket eden bulutlar 5-7 saniye
Gece ay ve yildizlar - 15-30 saniye
Giden bir arabadan onumuzdeki yolu cekerken - 0.5 - 1 saniye
Ciceklerin gunesle acmasi, gun batimina dogru kapanmasi - 3-7 dakika

Baslangic icin JPEG formatinda calismak uygundur. Hatta S cozunurluk bile yeterli olur. Ancak daha sonralari RAW formata gecilebilir.

Time lapse'in enteresanligi cekimi tamamlayip film haline gelene kadar ortaya cikacak seyi bilememe durumu...

Kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Sevgili Sedat zaman aralıkları konusunda çok güzel bilgiler vermiş.
Bu konuda bir tavsiyede bulunabilirim.
Samanyolu gibi geniş açı derin uzay çekilecekse, çekim aralıkları çok fazla olmasa iyi olur. O sırada geçen uçak, uydu gibi cisimlerde kesiklik olabilir.
Diğer çekimlerde zaman aralıkları mümkün olduğunca kısa olmasında fayda var. Bir kaç deneme yapıp duruma göre aralardan kareleri çıkartabilirsiniz. Ancak aralıklar fazla olduğunda araya kare ekleyemezsiniz. :)
Bir hatırlatma, bu şekilde fotoğraf makinasının ömrünü bir miktar yemiş oluyorsunuz. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Yanlış yazdığım bir bilgiyi düzelteyim hemen...

Uzaktan kumandanın meğer sonsuz sayıda çekim yapan modu varmış. Ben yanlışlıkla 399 yazmışım. Sisteme meğer herhangi bir değer girmezsen sen durdurana ve ya pili bitene kadar çekim yapıyormuş yeni keşfettim... :aah
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]