Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen harazmi
Merhaba. Uzun zamandır Satürn'ün halkalarını görme uğraşındayım fakat bir türlü gözlemleyemedim. Lensler mi yetersiz yoksa yanlış mı kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Diam 70mm

Elimde
-H20MM
-H6MM

-Erecting Eyepiece 1.5X
-Barlow 3X

Bulumuyor. Denemelerimi sadece 20MM ve sadece 6MM kullanarak yaptım. Işık kaynağı olarak görüyorum fakat gezegen görüntüsü alamıyorum.
Elinizdeki teleskobu pek anlayamadım ama zannediyorum 70 mm çapında. Barlowdan bahsetmişsiniz. Bu çaptaki bir teleskopta ben olsam barlow denemezdim. Eğer odak ayarınızda sorun yoksa halkaları görüyor olmanız lazım. Odak ayarı da düzgünse, Satürne değil de bir yıldıza bakıyor olabilirsiniz. :D
gönderen Türkkan
Merhaba harazmi, ben çokta kaliteli olmayan 60 mm'lik mercekli teleskopla 100 kat büyütmeyle bulanıkta olsa halkaları seçebilmiştim. Hatta 50 mm'lik bir teleskopla bile 77 kat büyüterek seçmesi zorda olsa görebilmiştim. Bu iki teleskopta zamanla görüntülerinde bulanıklaşma oldu. Jüpiter ve satürnü iyi göstermemeye başladılar. Buna rağmen Galileo'nun teleskobu benim bu iki teleskobumdan daha kalitesizdi ona rağmen satürn o tarihte yatay konumda olmasada halkalarına dair birşeyler görebilmişti. Senin teleskobun 70 mm olmasına rağmen görememen yanlış anlama ama acaba satürn yerine başka bir cisme mi bakıyorsun veya teleskobun veya göz merceklerinin merceklerinde kaymamı var diye düşündürtüyor. Tabi bunun dışında da bir şey olabilir, kesin böyledir demiyorum. Yanlış yönlendirmemek için bunu da belirteyim. :P
gönderen harazmi
Şule Kuzpınarı yazdı:Elinizdeki teleskobu pek anlayamadım ama zannediyorum 70 mm çapında. Barlowdan bahsetmişsiniz. Bu çaptaki bir teleskopta ben olsam barlow denemezdim. Eğer odak ayarınızda sorun yoksa halkaları görüyor olmanız lazım. Odak ayarı da düzgünse, Satürne değil de bir yıldıza bakıyor olabilirsiniz. :D
Barlow tabi ki kullanmıyorum. H20MM ile gözlemledim fakat dediğim gibi halka görüntüsü alamadım. Yanlışlıkla bir yıldıza baktığımı hiç düşünmemiştim çünkü Mars çok belirgin, Antares de hemen Satürn'ün çapranızda bulunuyor. Teknik olarak görmem mi gerekiyor öyleyse? Çok teşekkür ediyorum bu arada.
Bildiğim kadarıyla görmeniz lazım. Bulucu dürbün kullanıyorsanız, belki onun ayarında bir sıkıntı vardır. Sizi farklı yönlendirdiği için Satürn'e ayarladığınızı düşünüp, başka bir yere bakıyor olabilirsiniz.
gönderen Türkkan
Teleskobun odak uzaklığı 700 mm ise 20 mm'lik göz merceği ile 35 kat büyütürsünüz. Halkaları seçmeniz zor gibi ama burada teleskobun açıklığı da önemli olabilir. Ben 114 mm'lik iyi bir aynalı teleskop ile 45 kat büyütmede halkaları seçebilmiştim. Kısacası en azından 6 mm göz merceğinde bir sorun yok ise bu teleskop ile teknik olarak halkaları görebilmeniz gerekiyor. (Not olarak şunu belirteyim elinizdeki 6 mm göz merceği iyi bir teleskopta bile muhtemelen çokta iyi bir görüntü vermez gibi geliyor. Çünkü bende plösll olmasına rağmen 6mm ve başka göz mercekleri denemiştim. mm düştükçe bulanıklık ta artıyordu. tabi büyütmenin artması netliği de bozar ama daha kaliteli ve daha çok büyüten merceklerde iyi görüntü aldığım oldu. Tavsiyem durumunuz uygunsa BH photovideo sitesinden meade hd 60 9mm göz merceği almanız. Gerçekten görüntü kalitesi iyileşiyor. Ama sorun teleskopta ise isterseniz tele vue ethos alın yine de görüntü kötü olur.)
gönderen halill07
H tipi mercekle gelen 70mm çaplı mercekli Bresser marka bir ürün var, o mu acaba?

H tipi yani Huygens mercekler iki elemanlıdır ve 30 derece açılıdır. Yerlerde sürünmek demek bu. 1.25 inch ise plossl veya en azında K tipi yani kernel bir mercek deneyin.

Normal olarak 35 ve üstü büyütmede halka seçilir.

Teleskobun modelini tam olarak yazsanız yorum yapmak daha kolay olurdu.
gönderen harazmi
Teleskop: Lizer F36070
Belki oyuncak gözüyle görebilirsiniz fakat bütçe ayıramadığım için 1, 0'dan iyidir mantığıyla satın aldım. Cevaplarınız için teşekkürler gözlem için vakit bulur bulmaz tekrar deneyeceğim. Önerileriniz varsa açığım
20 kat büyütmede Satürn'ün çizgisi olduğunu anlayabiliyordum. O zamandan bu zamana halkanın açısı da daha belirginleşti. 35 kat ile Satürn'ü yıldızlardan rahatlıkla ayırt edebilmelisiniz. Evet teleskop önerdiğimiz bir teleskop değil. Fakat Galileo da ilk gözlemlerini şahane bir teleskop ile yapmamıştı.
gönderen cengiz
700-60 teleskopla 105 kat büyüterek Satürn gezegenin halkasını görebilirsin. 700-60 altındaki teleskoplar gezegen için yeterli değildir. 700-60 altındaki teleskoplarla sadece ay gözlemi yapılabilir. 360-70 lik bir teleskopla gezegenlerde verim alacağını sanmıyorum.
gönderen memoli07
harazmi yazdı:Teleskop: Lizer F36070
Belki oyuncak gözüyle görebilirsiniz fakat bütçe ayıramadığım için 1, 0'dan iyidir mantığıyla satın aldım. Cevaplarınız için teşekkürler gözlem için vakit bulur bulmaz tekrar deneyeceğim. Önerileriniz varsa açığım
Uğraşmaktan vazgeçme arkadaşım, büyük ihtimalle saturn ile aynı kare içinde bir yıldıza bakmış olabilirsin ya da tam olarak odaklayamamışsındır. Barlow'dan mümkün olduğunca kaçın, mevcut teleskopun ile pek kullanma onu, sakla, daha gelişmiş bir teleskop alınca işine yarar. Bol bol araştırma yap. Vaktin olunca Jupiter ve Mars'a bakmaya çalış, aynı tarz bir sorun olursa büyük ihtimalle teknik bir sıkıntı olabilir.

Teleskopuna oyuncak gözüyle bakılabilir evet, ama kesinlikle dediğin gibi 1, 0'dan iyidir. ilerde daha iyisini alırsın. Merak etme gökyüzüne severek ve isteyerek bakıyorsan zaman geçtikçe kendini geliştireceksin, belki bir astronomi uzmanı olamayacağız ama tecrübelendikçe ufak tefek problemlerimizi kendimiz halledecek, yeri geldiğinde yeni başlayan birisine çok faydalı bilgiler ve tecrübeler aktarabileceğiz, bir sonraki teleskobumuzun donanımına kendimiz karar verebilecek düzeye gelebileceğiz. Sakın teleskopunu küçümseme, ilk bisikletin gibi bak, onunla arkadaş ol ve ilgilen, bak kendin dedin; 1, 0'dan iyidir.
gönderen harazmi
Çok teşekkürler zaman ayıramadım fakat yava# yava# tekrar gözlemlerime başladım. Ay mükemmel parlıyor. Fotoğraf çekmeyi de denedim, telefon ile mümkün olmadı tabi :) Zaman geçtikçe daha iyi gözlemler yapmaya çalışacağım. Teknik yetersizlik olmadığı kanısına vardım. Umarım doğru düşünüyorumdur...
gönderen Erhan Ozturk
Başka bir mesajınızdan öğrendiğim kadarıyla teleskobunuzun odak uzunluğu 360mm. Bu durumda 20mm gözmerceği ile 18x büyütme elde edersiniz. Bu büyütmeyle halkaları görememeniz anormal değil. 6mm gözmerceği ile 60x büyütmeye ulaşırsınız. Bu büyütme halkalar için yeterli.
gönderen ibocan43
sizin baktığınız zaman ya saturn tam düz şekilde hizalanmıştır ki halkaları kağıt inceliğinde görünür yada sen saturnün gözlemleneceği sırada hep altında duran arctrus adlı yıldıza bakıyor olabilirsin. bence bir bulucun varsa nasıl kullanılacağı hakkında daha iyi araştırma yap. çünkü bulucusuz saturnü asla bulamassın. benim profesyonel teleskobum var ama bazen ben bile zor buluyorum saturnu
gönderen jagatai
Merhaba,

Benzer konu olduğu için yeni başlık açmak istemedim. Saturn halkalarını görme merağı ile celestron powerseeker 76az(Türkiye'de nat. geo. 76 olarak geçiyor bildiğim kadarıyla) teleskop aldım. Olaya balıklama atladığım için dün sadece ayı görebildim fakat şöyle bir sorunum var bulucu merceği kullanmayı beceremiyorum yada mercekte bir problem var, Mercekte ayı gördüğümde teleskopta herhangi bir görüntü alamıyorum mercek ayarını nasıl test edebilirim? daha ayda problem yaşarken saturn vs benim için bulması imkansız gibi bir durum sanırım.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]