UZAY ÇOBANLARI GÖZLEM PARTİSİ

Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0

UZAY ÇOBANLARI GÖZLEM PARTİSİ

Mesaj gönderen Özgür Can Özüdoğru »

Tüm Uzay Çobanları ve U.Ç.: GRAT üyelerine Duyurulur!

Saat 21:00 ile *05:00 arasında U.Ç. gözlemi yapılacaktır.
İstediğiniz yerden istediğiniz ekipman ile katılabilirsiniz. Katılım serbesttir.

U.Ç. GÖZLEMİ NASIL YAPILIR?

*Herkesin toplanması beklenir
*Toplanıldıktan sonra Stellarium'dan bir hedef seçilir.
*Herkes yaşadığı yerden o hedefe ekipmanı ile bakar.
*10-30 dakika gözlem süresi verilir.
*Nasıl bir gözlem olduğunu ve neler yaşadığını sırayla çobanlar anlatırlar...
*Böyle böyle sırayla gider....

BU GECEKİ STELLARIUM HEDEFLERİ

21:00- 22:00: Venüs
22:00-00:00 = Satürn
00:00- 01:00 Vega
01:00- 03:00= AY
03:00-05:00 = Jüpiter

Katılacak olan kişiler eğer eklememişlerse lütfen msn grubumuzu eklesinler
GÖZLE ORADAN YAPILACAKTIR

group221629@groupsim.com
Herkes istediği zamanda katılabilir ancaqk Jüpiter ve Ay gözlemlerine katılmanızı tavsiye ederim...

UZAY ÇOBANLARI: "Gökyüzünü Güder"
Resim

Bir de Onur konuğumuz olacak :)
SÜPRİZ
12x50 dürbün / Celesteron Upclose 20x50 / DANUBİA MARS 60 700mm teleskop
UZAY ÇOBANLARI
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Malesef her zamanki gibi internet ortamından gözleme katılamayacağım,ama hava şartları vb. uygun olursa sizlerle aynı yere bakmak isterim.İyi gözlemler :)

Sevgi ve saygılarımla
En son Ögetay Kayalı tarafından 30 Haz 2010, 16:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Ertan Koç

Mesaj gönderen Ertan Koç »

Gözlemimize herkesin katılmasını rica ediyorum.
En son Ertan Koç tarafından 30 Haz 2010, 16:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
berkay akgül

Mesaj gönderen berkay akgül »

orada onur abiyei ONUR konuğu anlamında ismini bence güzel bir benzetimle anlatmış :lol:
berkay akgül

katılmaya çalışıcam bir çoğuna ama mesela jüpitere katılamayabilirim :(
Deniz Bostanov
İlgi düzeyi: Hobi,Amatör

Mesaj gönderen Deniz Bostanov »

Bizim burda hava koşulları berbat olduğu için malesef katılamıycam :(
DCW-130 Sony Cyber-Shot fotoğraf makinesi

8x40 Olympus dürbün

Meade Bresser Skylux 70/700

Logitech C600 Webcam

Canon 550D ve EF-S 18-55 IS
Ömer Sözer

Mesaj gönderen Ömer Sözer »

Tatilde olduğum için ekipmanım yanımda olmasada, çıplak gözle gözlemlemeye çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru

aslında biraz da kötü bir tarih seçmişiz gözlem için, ülkenin her yeri bulutlu...

http://www.dmi.gov.tr/tahmin/gunluk-tahmin.aspx

http://www.dmi.gov.tr/sondurum/uydu.asp ... &uT=i&uG=p
UZAY ÇOBANLARI
berkay akgül

keşke daha önceden baksaydık. siz bakmış mıydınız ?
kasım kucur

Mesaj gönderen kasım kucur »

bende stellarium programı var suan elımde baska herhangı bır gozlem aletı yok ordan takıp etsem olur mu
Talha Çavuşoğlu
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Talha Çavuşoğlu »

az önce satürne baktım sonra forumda dolaşırken konuyu gördüm :D Kayseri de pek bulut yok şu an Ay da doğmadı ve bağda olduğumuzdan ışık kirliliği de yok... gözlem için mükemmel bir gün ama satürn de bir değişiklik yok 8) neyse satürn bu aylarda ufka yakın ortaya çıktığı için çok parlak bir yuvarlak ve etrafındaki belli belirsiz çemberden ibaret. yinede büyüleyici görünüyor :umk :wink:
Genel Özür:Uzun bir süre forumdan uzak kaldım :(Bu süre zarfında yapamadığım paylaşımların telafisi için uğraşıyorum.Ayrıca çalışmalardan uzak kaldığım için ''Uzay Çobanları'' ve ''GRAT' üyelerinden özür dilerim
UZAY ÇOBANLARI Genç Amatör Gökbilim Takımı
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Malum tatil geldi.Her birimiz "Uzay Çobanları" olarak görev yapmak istiyorsak "planlı ve programlı" çalışmalıyız.Üstüme vazife olmayaraktan naçizane bir öneride bulunmak istiyorum.Bu tarz etkinlikler o gün içerisinde değil,en az 1 hafta önceden gibi belirli tarih ve saatlerde programlı bir şekilde yapılmalı.O gün için başka bir yerde olan kişilere bu koşullarda ulaşılamadığı için ya kişi eksikliğinden ya hava koşullarından bu tarz etkinlikler fazla sürmüyor.Eğer daha iyi bir gözlem partisi isteniyorsa ki Uzay Çobanları kendilerini geliştirmek istiyorsaya aynı değerde görüyorum gözlemlerin daha planlı programlı yapılmasına özen gösterilmeli diye düşünüyorum.Naçizane önerim Uzay Çobanları içindir,gerekli görülür veya görülmez ama değerlendirilmesini istiyorum.Ayrıca içerdiği gök cisimleri detaylandırılmalı,yıldızlardan öte şehrin göbeğinden dahi görülebilen yıldız kümeleri incelenmeli.Bu incelenme sırasında görülen cismin güzelliğinden çok onunla ilgili bilgiler de anlatılmalı diye düşünmekteyim.

Saygı ve sevgilerimle...
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Özgür Can Özüdoğru

Gözlemimiz son derece verimli geçti.
Gece sonunda ISS'i izleme fırsatı bile bulduk. Ne yazıkki bazı aksaklıklardan dolayı Ay ve Jüpiter'e sıra gelmedi ve 2 buçuk gibi bitirdik gözlemi. Onur abi sayesinde sorularımızın cevabını bulduk ve aynı zamanda hedef cisimlerimiz hakkında bilgiler verdi.
Ögetay,
Evet zaman konusunda haklıydın ancak 1 haftada bu konu gümdemden düşebilir diye korkmaktaydım ayrıca 4 gün önceden bu konu hakkında bir facebook etkinliği sayfası herkese gönderilmişti 2 gün önce de buraya konu açıldı...
Sorularımızın yanıtı konusunda da sorun yaşamadık.
U.Ç. tipi gözlemlerdemutlaka bir konuk olur ve o konuk bizi bilgilendirir. Açıkçası pek de bilgi sahibi olmadığın ve aynı zamanda da katılmadığın bir etkinlik hakkında bu şekilde bir yazı yazman beni üzdü. Lütfen bunu bir hakaret olarak algılama. Biz arkadaşız..
Saygılar
UZAY ÇOBANLARI
Kullanıcı avatarı
Koray Kentli
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Koray Kentli »

Etkinlik gayet güzeldi.Açıkçası ben çok mutlu oldum.Gök cisimlerine ilk dürbünle ( 4 lü şaşılık sorunu var ve tripodsuz) baktığımla teleskopla baktıklarımı karşılaştırdım.Dürbünle gördüklerimin yanlış olduğunu anladım. Olsa da bir daha kullanmam. :) Bu etkinliği Tırnovaya kadar tekrarlamalıyız.Herkesin dediği gibi zaman, hava durumu vs daha uygun zamanlar seçilmeli.Katılım daha fazla olur diye düşünüyorum.
Saygılar...
8" f/5.75 el yapımı çıtalı dobson
Konus 1730
Philips SPC900nc
Celestron 8x24 Zoom Eyepiece
GSO 2x Barlow
Baader UV-IR Cut Filter
Baader AstroSolar Filter
Ertan Koç

Mesaj gönderen Ertan Koç »

Malum tatil geldi.Her birimiz "Uzay Çobanları" olarak görev yapmak istiyorsak "planlı ve programlı" çalışmalıyız.Üstüme vazife olmayaraktan naçizane bir öneride bulunmak istiyorum.Bu tarz etkinlikler o gün içerisinde değil,en az 1 hafta önceden gibi belirli tarih ve saatlerde programlı bir şekilde yapılmalı.O gün için başka bir yerde olan kişilere bu koşullarda ulaşılamadığı için ya kişi eksikliğinden ya hava koşullarından bu tarz etkinlikler fazla sürmüyor.Eğer daha iyi bir gözlem partisi isteniyorsa ki Uzay Çobanları kendilerini geliştirmek istiyorsaya aynı değerde görüyorum gözlemlerin daha planlı programlı yapılmasına özen gösterilmeli diye düşünüyorum.Naçizane önerim Uzay Çobanları içindir,gerekli görülür veya görülmez ama değerlendirilmesini istiyorum.Ayrıca içerdiği gök cisimleri detaylandırılmalı,yıldızlardan öte şehrin göbeğinden dahi görülebilen yıldız kümeleri incelenmeli.Bu incelenme sırasında görülen cismin güzelliğinden çok onunla ilgili bilgiler de anlatılmalı diye düşünmekteyim.

Sevgili Ögetay biz saten planlı ve programlı çalışıyoruz yalnız sen bizi takip etmedigin için bu tarz yazılar yazarak bizi üzüyorsun.Biz saten 2 senedir Uzay Çobanları olarak Etkinligimizin yapılacağını 1 hafta önceden duyuruyoruz. Ayrıca etkinlige katılmadığın ve etkinlik nasıl geçti hiç bir bilgin olmadan nasıl bu cümleleri kurabiliyorsunki :) Etkinligimize katılmış olsan bu cümleleri yazman senin hakkındı ama 5 dk bile olsa aramızda bulunmadın nasıl olurdu böle konusursun saat 10 itibari ile gözlemdeki kişi sayısı 10 idi ve aralarında sen yoktun ve ayrıca herkes memnun kalmısken sanki Uzay Çobanlarıyla bi alıp veremedigin var gibi konusman bizi üzdü bu sözlerimide yanlıs anlamanı istemiyorum ama bendende sana bir öneri '' Bu tarz cevaplar vermeden önce uzay çobanları takip et '' sonra yaz etkinlik 4 gün önceden duyuruldu .

“Teleskop/Dürbün/Gözlem” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir