Teleskop almak istiyorum, önerileriniz...

Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Kullanıcı avatarı
Zümral
Teşekkür etti: 0

Teleskop almak istiyorum, önerileriniz...

Mesaj gönderen Zümral »

Ben astronomi ile ilgilenmeye yeni başladım ve az çok bilgim var.Bir teleskop almak istiyorum ama hem pahalı olmasın hem de daha yeni başladığım için kullanımı da kolay olsun istiyorum.Yrdım ederseniz sevinirim. :wink:
Kullanıcı avatarı
B@tuhan DERELİ
İlgi düzeyi: Ç.A.F.T Başkanı
İletişim:

Mesaj gönderen B@tuhan DERELİ »

Öncelikle foruma hoş geldiniz.Aşağıda verdiğim link sizin istediğiniz bilgileri kapsıyor.Buraya bir göz atmanız yeter.

http://www.gokbilim.com/forum/viewforum.php?f=14
Kullanıcı avatarı
Arif Bayırlı
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Arif Bayırlı »

Foruma hoşgeldiniz! Ayrıca forum kurallarına uyarak fotoğrafını koyduğun için de teşekkür ederiz..

Başlangıç aşamasında teleskop seçimi ile ilgili yukarıda Batuhan'ın belirttiği ana başlıktaki

Teleskop veya Dürbün Almak İsteyenlere Öneriler

başlığına göz atmanızı tavsiye ederim. Ama bunun öncesinde küçük bir dürbün ile (10x50) gökyüzünü keşfetmeye başlamanız daha iyi olacaktır. Çünkü ilk başta teleskop kullanmak biraz karışık gelebilir. Örneğin 10x50 bir dürbün ve Tübitak Yayınlarından "Gökyüzünü Tanıyalım" kitabı başlangıç için ideal bir set. "Dürbün ile neleri görebilirim ki?" diye düşünmeyin çünkü ışık kirliliğinden uzak bir yerde bir çok çift yıldızı, Ay'ın kraterlerini, Jupiter'in uydularını, açık ve kapalı yıldız kümelerini hatta bir kaç galaksiyi bile gözleyebilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Zümral

Mesaj gönderen Zümral »

çok teşekkürler (:
Kullanıcı avatarı
Zümral

Mesaj gönderen Zümral »

peki önerdiğiniz markaları yazabilir misiniz ?
bir de ben nereden alabilirim bunları-internet hariç-?
Kullanıcı avatarı
Arif Bayırlı
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Arif Bayırlı »

Dürbün için benim önerebileceğim markalar Konus veya Celestron olabilir. Rahat kullanım için özelliği 10x50 olmasını öneririm. Burdaki 10X, 10 kez büyüttüğünü; 50 ise mercek çapının 50mm olduğunu gösterir (Mercek çapı ne kadar çok ışık topladığının-ne kadar detaylı gösterdiğinin bir ölçüsüdür).

Teleskop almadan önce ise mutlaka biraz detaylı araştırmanızı yapmanı öneririm. Teleskoplar için harcayabileceğiniz bütçe de çok önemli tabi.. Başlangıç için benim önerebileceğim Konus 7138(tıklayınız) veya mercekli teleskoplardan Celestron NextStar(tıklayınız) 60mm..Celestron otomatik yönlendirmeli olduğundan başlangıç için kullanımı da çok rahat olacaktır..

Bunları forumun bir üyesi olan Harun Şahin'in Kadıköy'deki iş yerinden temin edebilirsiniz. Siteyi incelemek için aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

http://www.garantisite.com/
Kullanıcı avatarı
Zümral

Mesaj gönderen Zümral »

tekrar teşekkürler (:
ZÜLFİKAR SİVRİOĞLU
İletişim:

Mesaj gönderen ZÜLFİKAR SİVRİOĞLU »

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1703
ben de amatör olarak başlıyacağım.Öneride bulunduğunuz teleskopla ilgileniyorum.Ama teleskoplarla ilgili hiç bir bilgim yok.Kurulumu basit midir?Kaliteli bir teleskop mudur?uzaklık yakınlık ayarlaması elle yapılabiliyor mu? Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Bu başlangıç için tavsiye edilebilir bir teleskop. Çünkü istediğiniz cisme otomatik yönleniyor. Bütçenizi zorlamıyor ve de kaliteli bir marka. Ama size gökcisimlerini, dergilerdeki resimlerde gördüğünüz gibi göstermeyi vaadetmiyor. Neden mi?
DR.GERÇEK yazdı:Fotoğraf makineleri gözlerimizin göremediği renkleri görebilmekte. Ama hiç bir zaman gözlerimizden daha iyi olamazlar. Çünkü onlar da ışığa muhtaç ve karanlıkta parazitleri artıyor. Ancak gözlerimizden farklı olarak daha uzun çekimlerde fotonları tek bir yerde toplayıp daha çok ışık ve ayrıntı çıkarabiliyorlar. Renk olayı da cabası...:wink:
Ayrıca bu teleskop düzgün gösterdiğinden doğa için de kullanılabilir. Gerçi buna tek gözle bakılan dürbün desek yeridir. Çünkü gerçek teleskoplar aynalardan yapılırlar. Aynalı teleskoplar daha ucuz ve hafiftir. Doğa için kullanılmayacaksa Newton veya Maksutov tipi önerilir.
gökberk gezer
İletişim:

Mesaj gönderen gökberk gezer »

kötü bir teleskop alacağına bir dürbün almak senin için daha iyi olabilir :)
zuhat baran budak
İletişim:

Mesaj gönderen zuhat baran budak »

dürbünler cok pahalı ben 35 ytl ye gördüm istambulda oyuruyorsan hom kafenin orda bir kitapçıda 18 ytl ye teleskop var çok rahat gösteriyor bence ondan al :D :D :D :D :D
Atahan Akgün
İlgi düzeyi: merak
İletişim:

Mesaj gönderen Atahan Akgün »

ben bir teleskop görmüştüm hem ucuz hem kullanışlı

onlar belki sana uygun olabilir ama nerede gördüğümü unuttum :mrgreen:

“Teleskop/Dürbün/Gözlem” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir