Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen mrcobain
Arkadaşlar merhaba bir süredir uzaya meraklıyım ve son zamanlarda bir teleskop almaya karar verdim fakat internette araştırdım ilk önce gözlem yapmak gerekiyormuş heralde en önemli unsurlardan biri oluyor bu gözlem konusu yani toparlamak gerekirse bir teleskop almadan önce hangi adımları izlemeliyim neleri yapmalıyımki teleskopun hakkını veriyim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler iyi forumlar dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen adem akif
Selam , bulunduğun şehir neresi bilmiyorum ama İstanbul, Bursa ,İzmir, Ankara , Antalya civarında yer yer gözlem etkinliği yapan arkadaşlarımız var. Onlarla irtibata geçip bu etkinliklerden birine katılarak çok şey öğrenebilirsin. Genelde sosyal medya üzerinden duyurular yapılıyor.
gönderen mrcobain
Merhaba tekrar ben dürbün almaya karar verdim forumdaki yazıları görünce. bütçem çok fazla değil birkaç tane model buldum ilki şu https://urun.gittigidiyor.com/fotograf- ... -316321981 bu cihaz sizce nasıldır uzay gözlemi yapmak için birde zoomu iyi yaparmı sizce?
2.https://www.banggood.com/Outdoor-10-180 ... rehouse=CN bunuda çin malı bir sitede buldum
kısacası uzayda rahat gözlem yapabileceğim vede yakın gösteren bir dürbün almak istiyorum sizinde öneriniz olursa paylaşırsanız sevinirim iyi günler
gönderen halill07
Beş kuruş etmez. Antalyadayım ben. Yakınsanız buluşalım yardımcı olayım. Değilseniz tento, berkut, sotem gibi Sovyet döneminden kalma 35-40 yıllık 10x50 dürbünlerin temiz ikinci elini bulun. Görünüşü eski olsun, önemi yok. Onlar nikonun aculon serisi 600-700 liralık dürbünler kadar, hatta onlardan bile iyi görüntü verir. 150 civarında düşürürsünüz. Görerek alın. Evladiyelik dürbünlerdir.
gönderen mrcobain
maalesef antalyada yaşamıyorum yardımını almak çok isterdim ama sahibindenden baktım dediğiniz rus dürbünlerinden var ama dediğiniz gibi denemeden zor anlaşılır sağlamlığı ve kalitesi
peki şöyle bir dürbün buldum artık bütçeyi artırmam gerek sanırım model şu:Celestron UpClose G2 10-30x50 Zoom sizce bu dürbünle gezegen gözlemini net bir şekilde ve iyi yakınlıkla yapabilirmiyim heralde mandallı sistem var bu bir avantajmıdır?
gönderen mrcobain
anladım bu celestron upclose g2 serisinin 2 modeli var bunlar zoomsuz
Celestron UpClose G2 10x50 Porro
Celestron UpClose G2 20x50 Porro
gördüğünüz gibi birinin yakınlaştırması 10 diğerinin 20 ama dürbünlerdeki mantık daha farklı heralde 20 daha yakın göstermiyor sanırım? yani benim arayışım gezegenleri daha yakın görmek hangisinde daha yakın ayrıntılı görebilirim?
sizce bu dürbünlerden birini tercih etmelimiyim tercih ediceksem hangi ölçeklisini alıyım şimdiden teşekkürler.
gönderen halill07
Dürbünler seyyar kullanılacağına göre büyütme kötü bir şey. Titreme yüzünden net ve keyifli seyir mümkün olmaz. Fazla büyütme yerine geniş açılı seyir tercih edilir. 10x50 iyi. 20x50 görüntüyü titretir. Gezegen anlamında göreceğiniz Ayın kratreleri ve Jupiterin uyduları olur. Dürbünle başka detay göremezsiniz.
Ben dürbün ile ilgili marka tavsiye edemeyeceğim ama 1-2 şey hatırlatayım
Ustalarımızın dediği gibi 10 civarı büyütme uygundur. Daha fazlası, elde taşınacağı için çok titreşim yaratır. Ayrıca çol büyük bir dürbünde kollarınız kısa sürede yorulur. Bunun haricinde dürbün ile görebileceğiniz şeyler ayın kraterleri, ve belki gezegenlerin nokta şeklinde uyduları. Gezegenlerde hiç bir ayrıntı göremeyeceksiniz. Gene yıldız gibi görünecek. Hayal kırıklığı olmasın diye söylüyorum. Teleskoba çok daha fazla para vermeden dürbünle başlamak mantıklı. Daha sonra teleskop alsanız bile dürbüne de hep ihtiyacınız olacak.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]