Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen Süleyman Küçük
1-) http://www.hepsiburada.com/celestron-71 ... EYBCL71018
2-) http://www.hepsiburada.com/bushman-hunt ... DUDUBUSH34
3-) http://www.hepsiburada.com/konus-2110-d ... PORPAN2110

şöyle 3 tane dürbün buldum yoğun arayışlarım sonucunda ama bushmannın 50x100 lük olanı hem ucuz hemde daha çok ışık alyor fakat çok büyütüyor (fazla büyütme istemediğim bir şey doğrusu) (acaba kalitesi nasıl onun hakkındada 1-2 yorum yaparsanız sevinirim)

celestron 20x80 ve konus 20x80 arasında 450 liralık fark var amatör birisi için çok fark edemi yoksa alıcaksan celestron al mı dersiniz fark çok büyükse ikisi arasında eğer

ayrıca şöyle 20x100 lük bir dürbün bulamadım bu fiyat aralğında 100 lük varsa söylerseniz çok sevinirim

şimdiden teşekkürler :)
gönderen korhan koyuncuoglu
Süleyman bey,
50×100 lük bir durbun yok...olsa ben alayim hemen☺bence bu üründen uzak durun....nikon dan şaşmayın derim ben yine....20×80 dürbünler cok ağırdır 2250 gr civarı olması lazım. ..tripodsuz olmaz yani...size onerebilecegim durbun nikon dışında celestron 15×70 ...
Bence çok iyi...konus 20x 80 öneriyorum ne yazık ki...3 kez edindim ve kolimasyon problemi çıktı. ..
gönderen Süleyman Küçük
sanırım bunda karar kılıyorum 25-125x80 detay görmek istersem büyütmesinide varmış çıkabilceğim maks fiyatta bu gerisinde aç kalırım herhalde :D onay veriyorsanız alıyorum sevgili forum insanları (tripotta alıcam evet)(http://www.tripodfoto.com/digipod-tr-688v-video-tripod en ideal bu gibi geldi veya bu http://www.tripodfoto.com/vanguard-espo ... 3ap-tripod)

Şanslı dürbün burda:
https://urun.gittigidiyor.com/fotograf- ... 818-2357-0
En son Süleyman Küçük tarafından 17 Oca 2018, 18:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen halill07
Zoomlu dürbün o. Zoomlu dürbünlerden uzak durun. Zoom mandalına bağlı bir telle kumanda edilen ve barlowvari bir işlevi olan extra mercekleri ile değişken büyütme sağlarlar. O tel koptuğunda veya ayarı bozulduğunda Türkiye'de onu onaracak yer bulamazsınız, bulduklarınız da astronomik rakamlar ister, bu bir. Extra mercekler yüksek büyütmelerde görüntüyü soldurur, bu iki. O dürbünün Amazon'da bir analizi yapılmış, adam fotoğraflarla kanıtlıyor ki 125x aslında 69x seviyesinde. 125 rakamı balon yani, bu üç. En önemli sakınca da şu: Bütün zoomlu dürbünler, normal dürbünlere göre yarı yarıya dar açılıdırlar. Mesela 1000 metre mesafede ve 1000 metre eninde bir duvar olsa bir dürbün onun ne kadarını gösterir, buna field of view denir ve dürbünlerin üzerinde 62m/1000m gibi yazılı olur bu. Yani o duvarın 62 metresi görünür demek olur. 105m/1000m diyorsa 105 metresi görünür. Halk arasında yanlışlıkla 1000 metreyi 105 metreye veya 62 metreye vesaire getirir zannedilir ki aslı o değildir. Şimdi 20 büyütmeli dürbünler genellikle 62m/1000m fova, 10 büyütmeliler 105m/1000m fova sahiptir. Bazı dürbünlerde metre yerine yarda cinsinden de yazılır bu. İşte zoomlu dürbünlerde bu açı aynı büyütme değerlerinde normal dürbünlere göre yarı yarıya daha dar olur ve uzay gözleminde de karasal gözlemde de dar açının kahrı çekilmez, bu da dört.
Hepsini kullanmış biri olarak söylüyorum, celestron skymaster serisi dürbünlerin hiçbiri 5 kuruş etmez. Kolimasyonları kolay bozulur, yani çift gösterme sorunu sık yaşanır ve zor düzeltilir, ayar vidaları kolay yalama olur çünkü. Chromatic aberration denen renk sapmaları fazladır. Zoomlu olanları yüksek büyütmelerde görüntü çözme yeteneğini koruyamaz.
Hasılı kelam bedava bulmadıkça almayın. Nikonun en basit dürbünleri bile celestronunkileri suya götürür, susuz getirirler.
Bana soracak olursanız da en iyisi, temizini bulursanız eski Rus dürbünlerinin şahı olan Tento 20x60 alın, rahat edin. Kozmetik olarak eski görünmesi önemli değil. Deneyin, mekanik veya optik sıkıntısı yoksa alın. Onunla gözlemin tadı başkadır. Zeiss, leica svarowski gibi birkaç bin liralıklar hariç ondan iyisi yok.
En son halill07 tarafından 19 Oca 2018, 09:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen dürbüncü
halill07 yazdı: 17 Oca 2018, 20:37 En önemli sakınca da şu: Bütün zoomlu dürbünler, normal dürbünlere göre yarı yarıya dar açılıdırlar.
Zoom konusunda size katılıyorum, objektif çapına bağlı olarak bir büyütme değerinin üstü, görüntüyü mahveder ancak dürbünlerin dar açılı olmaları avantaj değil midir? verdiğiniz anlatım üzerinden gidersek, 1000m ötedeki 1000m enindeki bir duvara geniş açılı bir dürbünle bakıp duvarın tamamını gördüğümüzü düşünelim yani yaklaşık 53dereceli bir açı, bir de yaklaşık 1 derecelik bir açıyla gösteren aynı kalitede bir dürbün olsun elimizde, yani duvarın ortasında 20m lik bir kısmı görüyor. Şimdi duvarın tam ortasında 2m harf büyüklüğüne sahip bir yazı olsun, dar açılı dürbünle bu yazıyı daha rahat okuyamaz mıyız? Zaten bahsettiğiniz tento 20x60 dürbün de (bende Kronos 20x60 ismiyle aynısı mevcut) yaklaşık 3.5derecelik açısıyla dar açılı dürbün değil midir?
Süleyman beyin bahsettiği dürbünlerden bushmandan uzak durmasını tavsiye ederim, 100x100 bushman dürbünle bakmıştım, 20x50 Tip3 tekli Rus dürbünleri daha net ve büyük gösteriyor. Celestron malzeme kalitesi olarak Konus'dan daha iyidir. Diğer özelliklerini, deneyerek ve kullanma amacınıza uyup uymadığına karar vererek almanız çok daha iyi olur. Tabi Nikon hem malzeme hem de optik kalitesiyle celestrondan çok daha iyidir, ancak fiyat olarak da bunu fazlasıyla hissettirir :mrgreen:
gönderen halill07
Büyütmeden ne anladığınızla ilgili söyledikleriniz. Aynı büyütmede dar açı ile geniş açı aynı ayrıntıları verir. Optiğin çözme gücü de aynıysa mesele yok. Dar açıda görüş açısına daha az cisim girer sadece. Daha fazla ayrıntı görmezsiniz, hatta daha kötüsü, extra mercekler ışık kaybına yol açar. En kötüsü de zoom merceklerini kumanda eden tel çok çabuk bozulur. Celestron şurda dursun, nikonda bile durum aynıdır ve Türkiye'de onarımı dürbünle aynı paraya gelir.
Kronos tentoyla sadece görünüşte aynıdır. Tentonun oküler kalitesi çok farklıdır ve büyütme gücü de çok üstündür. Nikon action ve aculon serileri de tentodan daha iyi değildir. Monarch iyidir. Bushnell elite iyidir. Bunlardan başka tentodan iyi ancak svarowsky, leica, carl zeiss, kowa gibi ürünler var. Daha adlarını söylerken cebinizin hafiflediğini hissedersiniz.
gönderen dürbüncü
hocam peki teleskoplardaki şu f/15 gibi oranlarla ilgili sitede bir şeyler okumuştum, sanırım oran büyükse derin uzay oran küçükse gezegen gözlemi daha uygun diye, burada büyükten ne kastediliyor onu da tam anlamış değilim, kesrin büyüklüğünden mi yoksa paydanın büyüklüğünden mi bahsediliyor, misal f/5 mi f/15 mi daha büyüktür? ve burada karasal gözlemlerde de kullanılabilen teleskoplar için bu oran hakkında ne söyleyebiliriz? biraz daha açık bir cevap için elimde aynı kalitede malzemeden yapılmış f/5 ve f/15 oranlarına sahip iki teleskop olsun ve hatta ikisinde de görüntü düzeltici bulunsun,
______________________________ f/5_______________f/10_________________ f/15
gezegen gözlemi_________________?________________?____________________?
galaksi gözlemi__________________? _______________?____________________?
karasal gözlem__________________?________________?____________________?

yukarıdaki tabloda "?" koyulan yerleri o satırdaki amaç için o sütundaki orana sahip mercekli teleskopa vereceğimiz 10 üzerinden not olarak doldura bilirmisiniz? En azından hangi amaç için nasıl bir mercekli teleskop kullanabiliriz öğrenmiş oluruz. Tabi bir de şunu sormak gerekir, mercekli yerine aynalı teleskop kullansak tabloda nasıl bir değişim oluşur? Burada teleskop diye bahsettik ama dürbün desek de sanırım aynı kapıya çıkar, bir çok spotting scope üründe artık ayna kullanılmaya başlandığı gerçeğinide gözardı etmezsek.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :mrgreen: :mrgreen:
gönderen halill07
Nedir bu f oranı?
Ayna ya da merceğin topladığı ışığı tek bir nokta haline getirdiği uzaklığa focus(merkez/odak) adı verilir. Ayna ya da mercekle odak arasındaki mesafe odak uzaklığıdır.(focal length) Odak uzaklığının ayna ya da mercek çapına bölümü f oranı diye adlandırılır. Mesela ayna 20 cm çaplı, odak uzunluğu 120 cm ise 120/20=6 f6 yani. Aynı aynada odak uzunluğu 100 cm olsa 100/20=5 f oranı 5 demek.
f8sınırdır. f8 veüstü teleskoplarda görüntünün kenarlarda bulanması ve küresel eğrilik minimuma iner. Üst sınır f16. f16 ve üstü teleskoplarda da aşırı uzun odak görüntüyü tamamen soldurur. f8 ile f16 arası iyidir. genelde f12-f14 gezegen gözlemi teleskopları üretiliyor. Bunlar mercekli veya newton tipi aynalı olsa boyları çok uzun oluyor. O yüzden cassegrain modeller tercih ediliyor.
f7 den küçük f oranlı teleskoplara hızlı teleskop denir. f6 f5 hızlı teleskoplar. f4 çok hızlı.
Hızlı bir teleskobun aynası çok iyi parabolize edilmiş değilse görüntü kenarlarda bulanır. Çok iyi parabolize edilse bile koma oluşur.
Hızlı teleskoplar düşük büyütmeli ve geniş açılı olurlar.
Karasal gözlem ile derin uzay gözlemi geniş açı gerektirir. O yüzden hızlı bir teleskop iyi olur. f5 hatta f4.
Gezegen gözlemi ise hızlı teleskop yerine f oranı yüksek(f 12 f13 f14 gibi) teleskoplarla daha iyi olur. Çünkü büyütme fazladır .
gönderen dürbüncü
öncelikle cevabınız için müteşekkirim, zihninize sağlık. şimdi bir hatam varsa beni düzeltim lütfen :shock:
diyelim ki kardeşim bir yazılı sınava girecek ama hocası takmış noktası virgülüne kadar kendi yazdırdığı cevapları vermezse sınıfta bırakacak :x :x :x açık pencereli sıraya oturup sınava gireceği sınıftan gözüken ofisi kiralıyorum ve teleskoplarımı getiriyorum, ofisin bir de kayan yazılı büyük panosu var :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
teleskopla soruyu okuyup kayan yazılı panoda cevabı yazacağım :idea: :idea: :idea:
ofisle sınıf arası İKİ KİLOMETRE :oops: tento 20x60 süper dürbünle 8) baktığımda sınıf penceresini görüyorum ama oturanın kardeşim olup olmadığını bile anlayamam. Çıkarıyorum Celestron Inspire 100AZ teleskopumu yani f/6.5 ; hah kardeşimi net görüyorum ancak elindeki kağıtta (dik gördüğümü varsayalım) yazı yazıyor mu yazmıyor mu hiç belli değil. Sıradaki gelsin diyorum, Celestron NexStar 6SE f10 teleskopla bakıyorum, ancak yazıları görebilsem bile ışık yetersiz gibi ve o kadar puslu ki okuyamıyorum, diyorum ki devir kalite devri gelsin bir Celestron Regal M2 100ED Spotting Scope bakıyorum ve kardeşim sanki yanımda gibi ve net ancak kağıda baktığımda net lakin yazılar 1-2 punto gibi küçük olduğundan okunmuyor. Eee yeter artık diyorum ve Celestron CGX-L Equatorial 1400 HD Teleskobu kurup hem büyük hem kalitenin tadıyla kağıdı önümdeki A4 kağıt gibi okuyorum... @@@@@@@ tüh güneş düşmesin diye hoca perdeyi çekti :twisted: :twisted: :twisted:
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]