Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
BEN KÜTAHYA'DAYIM ÇOK BÜYÜK BİR ŞEHİR OLMADIĞI İÇİN BALKON GİBİ YERLERDEN GEZEGENLER ÇOK RAHAT GÖRÜNÜYOR AMA TÜRKİYE'DE EN İYİ GÖZLEM YAPILAN YERLER NERELER? DÜNYADA EN İYİ GÖZLEM YAPILAN YERLER GENELLİKLE AMERİKA ÇÖLLERİ YADA KALAHARİ ÇÖLÜ GİBİ YERLERDE DEV TELESKOPLAR VE GÖZLEMEVLERİ ÇOK VAR.
Gözlemevlerinin izne tabi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ışık kirliliği olmayan, toz ve nem oranı düşük, rüzgarsız bölgelerde en iyi gözlemi yapabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam bu bölgeleri öğrenebileceğin bir site vardı.

Fakat bir teleskop edindikten sonraki deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki, en iyi gözlem alanı, kendini en rahat hissettiğin, her şeyin elinin altında olduğu yer, en iyi gözlem alanı. İçinde gökbilime dair aşk ve heyecan hissettiğin an da (tabi geceyse) en iyi gözlem anı. :lol: Kendi ulaşım şartlarıma göre en iyi gözlem alanlarında bulundum. Ya teleskobum yoktu, ya da gök atlasının yüklü olduğu bilgisayarım, daha doğrusu internetim. Ya uzun süre gözlem yapamayacak kadar soğuk yerlerdi, ya da tetikte olmayı gerektiren ıssız bir dağ başı olduğundan huzurlu bir gözlem olmadı. Velhasıl her şeyi bir arada bulabildiğin yer en iyisi bana göre.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]