Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Merhaba arkadaşlar,

Meade polaris 130eq model teleskobum var. Aldığımdan beri görüntüler hep bulanıktı. Ben de ürün kitapçığını açtım ve kolimasyon diye bir ayarı olduğunu gördüm. Teleskobumdaki sorun birincil aynanın ayarıydı. Öncelikle kitaptan sonra da internetten yerli/yabancı kaynakları araştırarak nasıl yapıldığına baktım. Hem birinci ayna hem de ikinci aynanın ayarlarını yapabildiğim kadar yaptım. Şu an kontrol ettiğimde sorun yok gibi görünmesine rağmen ne jüpiter'i ne de satürn'ü net görebiliyorum. Kolimasyonun nasıl olduğunu size gösterebilmek adına parlak bir yıldıza bakarken yavaş yavaş netliği bozarak iki tane fotoğraf çektim. Tabi cep telefonuyla çektiğim için yeteri kadar net olmadı ama fikir verir diye düşünüyorum. Acaba hala kolimasyonda mı sorun var yoksa benim teleskobumda başka sorunlar mı var? Yardım ederseniz çok memnun olurum.

Netliği biraz bozunca aşağıdaki gibi;
Resim

Netliği çok fazla bozunca;
Resim

Aşağıdaki fotoğrafta jupiterin fotoğrafı. Beyaz bir top görünüyor ama hava şartları biraz kötü onun etkisi olabilir. Bir de cep telefonuyla çekince uydular görünmüyor ama aslında uyduları görüyorum.

Resim
Gündüz uzak cisimlere bakıp netliği iyiyse kolimasyonu Satürn üzerinde deneyin, Jüpiter'e göre daha yüksekte olduğundan halkaları net görebilmeniz gerek. Ay kraterkerinin netliği de kolimasyon üzerinde fikir verebilir. Ay ve gezegenleri ufuktan mümkün olduğunca yüksekteyken gözlemlemeye çalışın...
Necati Bey, cevabınız için teşekkürler. Teleskopla beraber gelen 3 adet göz merceği var: 26mm, 9mm ve 6.3mm. Gündüz 26mm göz merceği ile uzak cisimlere baktığımda netlik çok iyi. 9mm mercek ile baktığımda netlik iyi olmasına rağmen keskinlikte bir azalma oluyor. 6.3mm mercekle ise görüntüde baya bir kumlanma ve keskinlik kaybı oluyor. Sanki iso değeri çok yüksek bir fotoğraf çekmişim gibi, baktığım cismin ne olduğunu anlıyorum ama aşırı kumlu bir görüntü oluyor. Gece gökyüzünde baktığımda da aynı sorun mevcut. Bu akşam satürn'e bakarak kolimasyon ayarını yapmaya çalışacağım. Sonuçlardan sizi haberdar ederim. Yardımlarınız için teşekkürler.
Hocam sorununuzu çözebildiniz mi bilmiyorum ama bir kaç noktayı hatırlatmak istiyorum:
1. Gündüz 26 mm mercek ile her şeyi net görebiliyorsanız kolimasyonda kabaca bir sorun yoktur diyebiliriz. Yüklediğiniz fotoğraflar da kabaca iyi denilebilir.
2. 6 mm ile bakınca problem başlıyorsa mercekte sıkıntı olabilir ya da kalitesiz bir mercek olabilir.
3. Celestron un aynı özelliklerine sahip teleskobuna sahibim. 5mm kaliteli bir göz merceği aldım. Satürn dahil her şeyi ayna gibi görmeme rağmen jüpiteri beyaz bir top olarak görüyorum. Değil kırmızı lekesini, kuşaklarını bile göremiyorum. Adeta fazla pozlanmış bir fotoğraf gibi, parlak beyaz bir top. Onlarca yabancı site araştırdım. Sorun yaşayan çok, ama çözüm yok! Sebebi kuvvetle muhtemel, zaten çok parlak bir cisim olan jüpiteri, 130 mm gibi açıklığı fazla olan bu teleskoplar çok fazla ışık topladığı için bembeyaz gösteriyor. 60 - 70 mm teleskoplarda gayet iyi görüyor.
Parlaklığı düşürmek için tüpün kapağını kapattım ve küçük olan bir penceresi var onu açtım işe yaramadı. Bir adet 2x barlow aldım. Elimdeki mercek 2,5 mm gibi oldu. Parlaklık azaldı, ama yeterli değil. Üstelik bir de yüksek büyütmenin verdiği odaklama güçlüğü, ayrıca titreşimlerden aşırı etkilenme problemleri başladı. Sırf düşül pozlama yaparak fotoğraflamak için dslr aldım. Jüpiter biraz daha yükselsin test edeceğim. Muhtemelen bu şekilde görebileceğim.
4. Jüpiter kadar parlak olmayan satürnde bir netlik problemi yaşamıyorum. Güzelce odaklayınca halkaları net seçiliyor. Hatta halkanın önde kalan ve arkada kalan kısmını bile zorlayınca anlayabiliyorum. 5 mm mercek ile bu dediklerim. Sizde de 6mm hemen hemen aynı görüntüyü vermeli. 6mm lensiniz sağlam ve kaliteliyse satürnü görebilmeniz lazım.Baktığınız şeyin satürn olduğundan emin olun.
En azında yarım ay zamanında ayı gözlemleyin. Bakalım durumlar masıl?
Saner GÜLŞEN yazdı: 18 Mar 2018, 01:06 jüpiteri beyaz bir top olarak görüyorum. Değil kırmızı lekesini, kuşaklarını bile göremiyorum. Adeta fazla pozlanmış bir fotoğraf gibi, parlak beyaz bir top. Onlarca yabancı site araştırdım. Sorun yaşayan çok, ama çözüm yok! Sebebi kuvvetle muhtemel, zaten çok parlak bir cisim olan jüpiteri, 130 mm gibi açıklığı fazla olan bu teleskoplar çok fazla ışık topladığı için bembeyaz gösteriyor. 60 - 70 mm teleskoplarda gayet iyi görüyor.
Parlaklığı düşürmek için tüpün kapağını kapattım ve küçük olan bir penceresi var onu açtım işe yaramadı. Bir adet 2x barlow aldım. Elimdeki mercek 2,5 mm gibi oldu. Parlaklık azaldı, ama yeterli değil. Üstelik bir de yüksek büyütmenin verdiği odaklama güçlüğü, ayrıca titreşimlerden aşırı etkilenme problemleri başladı.
Bir gözlem notu okumuştum, gözlemci aynı teleskopla güneş gözlüğü takıp bakınca kuşakları seçebildiğini yazıyordu.
Mavi filtre ile de görülmesi lazım.
20-30 liralık bir güneş gözlüğü ile deneyince sonuç alamamıştım. Işık ziyadesiyle fazla parlak.kuşaklar hayalet gibi belli belirsiz gmzlense de görüntü genel olarak bembeyaz :( Belki dediğiniz gibi kaliteli bir polarize gözlük ya da filtreyle sonuç alınabilir.
Şimdilik dslr ile sorunu çözmekten umutluyum. Liew view modunda düşük pozlamayla görebilir ya da 2 dk. Videp çekip forumdaki yöntemlerle istifleyebilirim diye sanıyorum. Her halükarda jupiterin bir kaç hafta yükselmesini bekleyip sonucu buraya yazacağım. Umarım herkese yardımım dokunur. Sağolun önerileriniz için.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]