Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Tasco marka 60x700 teleskop ile baktığımda görünen cismin etrafında + (artı) işareti şeklinde ve gittikçe silikleşen renkli daha silik görüntüler görüyorum. Ortada ise asıl görüntü net olarak bulunuyor. Göz merceklerini değiştirdiğimde de aynı sorun devam ediyor. Eskiden böyle bir sorunu yoktu.

1. olasılık:
Geçenlerde incelemek için okuler tarafında bulunan ince ve kalın kenarlı iki merceği çıkartmıştım. Bu iki mercek arasında mercek kenarına çok yakın mesafede eşit açılarla yerleştirilmiş boşluk dolgu parçaları var. Bunlardan birinin düşmüş olabileceğini, ve dolayısıyla her iki merceğin optik aksının değişmiş olabileceğini düşünüyorum.

2. olasılık olarak kalın ve ince kenarlı mercekleri ters sıra ile yerine takmış da olabilirim

3. olasılık:
Geçenlerde bulunduğu köşeden yere düştü. Görüntüyü göz merceğine gelmeden önce 90 derece çeviren düz ayna yerinden oynamış olabilir mi?

Bu konuda ne önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Bugün 1. olasılığın problem kaynağı olduğunu anladım. Ancak soruyu yazarken oküler kelimesini yanlış yazmışım, objektif olacaktı.

Objektifi oluşturan yakınsak ve ıraksak merceklerin arasında boşluk yaratan ince bantların arasında optik aksa göre 120 derecelik açı bulunması gerekiyordu. Oysa bir bant yerinden kaymıştı. Bunu doğru yerine oturtunca silik görüntüler kayboldu. Artık yıldızları tam dairesel görüyorum ve silik görüntüler yok oldu.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]