Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen karellen
#122933
Merhabalar,
Gökyüzünü seyretmek için dürbün almak istiyorum fakat dürbün seçimi konusunda hiçbir tecrübem yok, sadece birkaç öneri sayfası okudum ve net & temiz görüntü odaklı bir seçim yapmak istediğime karar verdim, bu da sanırım mercek çapıyla alakalı bir durummuş.
Profesyonellik adına hiçbir iddiam yok ve olacağını da sanmıyorum, muhtemelen "merak" seviyesinde kalacağım, bu yüzden çok iddialı olmayan ama kendimce ömürlük bir dürbün almak isterim, bütçemi de şuan için 1000 tl civarı olarak belirledim :)
Mercek çapına önem vererek 9x63lük bir dürbün aradım ve aslında özellikler bakımından çok uygun görünen Konus Proximo 9x63ü buldum, 850 tl > https://www.gittigidiyor.com/fotograf-k ... _570756468
Fakat aynı mercek ebatının Nikon ve Celestron gibi en çok önerilen markalardaki fiyatıyla (4000 tl civarı :)) arasında bu kadar fark olması beni çok kuşkuya düşürdü ve size danışmak istedim. Sizce bu Konus modelinde ne gibi sorunlar yaşayabilirim, onun yerine Nikon ve Celestron'un yakın fiyattaki daha küçük mercek çaplı ürünlerini mi tercih etmem daha güvenli olur?
Örnek:
Nikon Aculan 8x42 https://www.trendyol.com/nikon/aculon-a ... tId=107907
Celestron Outland 10x42 https://www.trendyol.com/celestron/7134 ... tId=123052
Celestron Upclose No Focus 8x40 https://www.trendyol.com/celestron/upcl ... tId=105011

Bunlar dışında da herhangi bir öneriniz varsa çok faydalı olur :)
gönderen kaanki
#122934
Merhaba. Bu forumda da çokça kullanıldığını gördüğüm ve bir zamanlar almak istediğim bir dürbün var. Sonra araya başka şeyler girdi almadım ama o zamanki araştırmalarımla en uygun dürbün olarak bunu düşünmüştüm siz de denk gelmişsinizdir muhtemelen. Konus 20x80. Yanlış hatırlamıyorsam ben baktığım sıralar 220 lira civarındaydı şu an bi sitede 1350 civarında. Bir de bu dürbünle birlikte tripod alınmasını da tavsiye ediyorlardı aklınızda bulunsun.
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]