Çocuklar/Gençler için Astronomi eğitimi.
#121152
Öncelikle herkese merhabalar,bu forumdaki ilk başlığım.Bazı okuduklarıma göre önce teorik bilgileri öğrenmeli sonra da kaliteli bir dürbünle gözlem yapmaya başlamalıymışım.Teleskop işine erkenden girilmemesini önerenler olmuş.Sizin bu durumla ilgili düşünceleriniz , önerileriniz nelerdir ? Aydınlatırsanız çok sevinirim.
#121206
Teleskopa direkt dalıp gökyüzünde birşey bulmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramak gibi birşey olduğu için hemen bir teleskop almak sizi hobiden soğutabileceği gibi yanlış bir yatırım da olabilir. Her daim bir dürbün, karanlık gökyüzünde epey cisim gösterebilir, taşıması ve kullanması kolaydır ve geniş bir alan gösterdiği için gökyüzünü tanırken iyi olur.

Bilgisayarınıza stellarium programını kurup dışarda gökyüzünün nasıl göründüğüne bakın, sonra çıkın parlak yıldızları ve takım yıldızları tanıyın. İlerde her sönük cismi bulurken ilk nokta civardaki parlak yıldızlar olacağı için gökyüzünü tanımak önemli. Fırsat buldukça gökyüzünün karanlık olduğu yerlere kaçıp çıklak göz ve dürbünle parlak gök cisimlerine gözlemleyim. İnternette dürbünler için epey hedef cisim listeleri var.

İmkan dahilinde gözlem etkinliklerine katılın. Hem bilgi kazanır hem de teleskoplardan gök cisimleri nasıl görünür ve teleskop tiplerinin farkı nedir öğrenmiş olursunuz. İlerde teleskop seçerken ve kullanırken rahat edersiniz.
#121207
merhaba; dürbünle gözlem yapılacak liste hakkında bilgi verebilirmisiniz? bende yeni basladım 10*50 aculon var. neler görebilirim ön bilgi alabilirsem onlara yogunlasmak isterim.. sitede ki verilmiş bir link var ama maalesef calısmıyor..yardımcı olabilecek olan var mı?
#121221
tugce elioglu yazdı: 31 May 2017, 14:43 merhaba; dürbünle gözlem yapılacak liste hakkında bilgi verebilirmisiniz? bende yeni basladım 10*50 aculon var. neler görebilirim ön bilgi alabilirsem onlara yogunlasmak isterim.. sitede ki verilmiş bir link var ama maalesef calısmıyor..yardımcı olabilecek olan var mı?
Astronomical League Listeleri sizi epey meşgul eder:

https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... omesa.html
https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... Y_LIST.pdf
https://www.astroleague.org/files/obscl ... 16List.pdf
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]