3d printer ile teleskop yapımı

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Cemal Sarı
İlgi düzeyi: Merak, Hobi
Teşekkür etti: 0

3d printer ile teleskop yapımı

Mesaj gönderen Cemal Sarı »

Başlıkta belirttiğim gibi 3d printer ile teleskop yapmak istiyorum.

3d printer ile teleskop yapan var mı?
Hangi parçalarını 3d den çıkartabilirim?
Kullanıcı avatarı
adem akif
İlgi düzeyi: amatör ve meraklı

Mesaj gönderen adem akif »

Merhabalar , teleskop kullandınız mı hiç bilemiyorum ama 3d printer ile teleskop yapmak değil de sizinde ifade ettiğiniz gibi belki bazı parçaları yapmayı denemek daha doğru bir ifade olabilir.
Teleskobu teleskop yapan aslında büyük ölçüde optiği. 3d printer ile optik yapmak mümkün değil. Teleskop kundağını ve tüpünü de 3d printer kullanarak yapmak akıllıca bir yöntem değil.
Neler yapılabilir sorusuna belki ; nelere ihtiyacımız var sorusu ile ulaşabiliriz.
İstanbul
atila tınkılıç
İlgi düzeyi: amatör gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen atila tınkılıç »

Teleskop yapmak demek aslında aynayı yapmak demektir. O da el ile yapılır.El becerinize güveniyorsanız kaliteli bir ayna yapabilirsiniz. Ayna yapımı için gerekli malzemeler konusunda yardımcı olabilirim.
Cemal Sarı
İlgi düzeyi: Merak, Hobi

Mesaj gönderen Cemal Sarı »

Merhaba Atila bey sizin adınızı bu forumda teleskop yapanlara yardım eden biri olarak sıkça duydum. Şuan üniversitede son sınıf öğrencisiyim, okulum bittiğinde sizinle teleskop yapımı hakkında iletişime geçmeyi zaten düşünüyordum. Şimdiden yardım teklifiniz için teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki yaza bir aksilik olmazsa teleskop yapımı hakkında sıkça sizi rahatsız edeceğim:)
mustafa kemal
İlgi düzeyi: çok taze yeni

Mesaj gönderen mustafa kemal »

aşağıdaki link yardımcı olabilir belki. ayna mercek vs harici komple 3b
http://www.openspaceagency.com/ultrascope/

“Amatör Teleskop Yapımı/Amatörlerin Ürettiği Gözlem Araçları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir