Amatör Teleskop Yapımı Çalıştayı (10-14 Temmuz 2007)

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba Salih Bey,
Salih Dinçer yazdı:...Çoğunlukla bir Türk'e benzemekle birlikte galiba bir Alman!...
Aman duymasın :oops: , Stathis Bey Rumdur. Kendisi büyük bir ayna yapım ustası. Almanya'da ayna yapım kursları düzenliyor.
Yıldızlı geceler dilerim!
Tahir Şaban
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:Bu kadar küçük tool ile bu kadar büyük ayna camı yontulmaz ki :(...
Bu konuda tecrübem yok ama bu kadar büyük aynaların küçük bir tool ile yapıldığını birkaç kez duydum.

Tabi 32" lik bir ayna yapmak kolay bir şey değil (pardon, kolay bir şey değil ne demek? Çok zor bir şey). Ama Stathis Bey'e her sene 1-2 defa rastlıyorum. Yaptığı Dobson türü teleskoplar mükemmel görünüyor. Teleskoplarından hiç bakmadım ama forumlara yolladığı gözlem raporlarından kalitelerinin de iyi olduğundan eminim.

Kendisi de küçük aynalarla başladı ve zamanla işi büyüttü.
Tahir Şaban
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Mehmet Koyuncu yazdı:Merhaba,

Kaba yontma yine kolay da, cilalama çok sabır isteyen bir iş. Unutmazsam, bu akşam tezgahımı evin ortasına bir kurayım. Bakalım ev sakinlerinin tepkisi ne olacak :)
Bekleriz efendim, ama fotoğrafı terlemeden önce çekerseniz...:)
Tahir Şaban yazdı:Tabi 32" lik bir ayna yapmak kolay bir şey değil (pardon, kolay bir şey değil ne demek? Çok zor bir şey). Ama Stathis Bey'e her sene 1-2 defa rastlıyorum. Yaptığı Dobson türü teleskoplar mükemmel görünüyor. Teleskoplarından hiç bakmadım ama forumlara yolladığı gözlem raporlarından kalitelerinin de iyi olduğundan eminim.
Bu kadar büyük ama fazla kalın olmayan bu aynayı görünce ilk olarak şunu düşündüm. Herhalde şu anda ayna bitmiş ve dudak uçuklatacak gözlemler yapmışlardır. Peki aradan geçen bir kaç sene sonra teleskop aynı görüntüleri verebilecek midir?

Bazen de böyle bir büyüklük değmez diyorum. Düşünsenize zamanlı aynanın şekli bozulmayacak mı? Belki de tekrar tıraşlama ve/veya cilalama bile gerektirecek. En iyisi az ile yetinmeyi bilmeli.

Başarılar...
En son Salih Dinçer tarafından 01 Kas 2007, 16:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,

Stathis beyin yaptığı diğer teleskoplar da burada

http://www.stathis-firstlight.de/atm/index.htm

Bunlar arasında da ilginç resimler ve bilgiler var
Tahir Şaban
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhabalar,bu Stathis bey neymiş böyle helal olsun....Tahir bey verdiğiniz linkteki resimler gerçekten ilginç...teşekkürler...
Orion 8'' Newton f/4 , Orion Atlas EQ-G Kundak , Canon EOS 5D,canon 100-300mm f/4,5-5,6 , canon 50mm f/1,8 ,
Tamron 28-75mm f/2,8
Orion 20x80 Astronomy Binoculars,Orion Scenix 10x50 Wide-Angle Binoculars
Kullanıcı avatarı
Gülhan YAŞAR
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Gülhan YAŞAR »

Merhaba, Stathis amcanın 8) sitesine göz gezdirdim. Harika teleskoplar yapmış. En çok 6" Travel Dobson modelini beğendim. İnsanoğlu istediği zaman neler yapabiliyor.
Orion Starmax 127mm (5") f/12
El yapımı 203mm (8") f/6 newton tipi teleskop. Yapım aşamasında. Sanırım hiç bitmeyecek!

Nikon D7100 d-SLR, 18-135mm
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Helal olsun ya.24" ne demek :shock:

onunla derin uzayı yanınıza getirmeniz içten bile değil. 8)

tebrik ediyorum arkadaşı :D
Konus 1793 Motor 200mm f/5 Newtonian + William Optics Megrez 88 Refractor, Canon EOS 600D
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:... Peki aradan geçen bir kaç sene sonra teleskop aynı görüntüleri verebilecek midir?

Bazen de böyle bir büyüklük değmez diyorum. Düşünsenize zamanlı aynanın şekli bozulmayacak mı?...
Yok canım, neden bozulsun? Belki 10 sene, belki 20 sene sonra tekrar aluminyumla kaplanması gerekecek, o kadar.
Tahir Şaban
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Fotoğrafa ilk bakışta, ayna yapımından uzak ama böylesine ilginç bir aynanın yanında poz verme fırsatını yakalamış bir kişi zannettim. Salt görünüş insanı gerçekten çok aldatıyor. Verilen linklerden yaptıklarını görünce kendisine imrendim doğrusu. Bu kadar büyük ölçülerde ve sayıda olmasa da, kendi ayna ve teleskoplarımızı yapabilme şansını bulurum umarım.
Ziya Al

Mesaj gönderen Ziya Al »

Ufak tool kullanmak bazen local müdehaleler için gerekiyomuş.Bende aynamın göbegini parlatmak için kullandım ama riskleri var.Ayna yüzeyi bozulabilir.Onun dışında aşındırmada kullanılabilirmi bi bilgim yok ...
Kullanıcı avatarı
burak güder
İletişim:

Mesaj gönderen burak güder »

Herkeze Merhaba

bu resim burada kalır bence :) . sonraki aşamalarını yaptıktan sonra abimizin kas oranı bayaa artmış ve hatta kas geliştirme yarışına bile katılabilecek yapısı olacağından şüphem yok. çünkü böyle bir camı kaba aşındırması makine ile tüm gün çalışsa 3 gün sürer tahmini kaldıki bu eleman eliyle çalışıyor kaç ayını alır bilmiyorum :S . Ve cilalamayı söylemiyorum bile, bir kaç ay alacaktır şüphesiz ve hatalarla karşılaşırsa onları gidermek için birkaç ay daha :umk . (Tool küçük olabilir herhangi problem yaratmaz makinelerde de kçük tool kullanılır.)

Saygılarla
Burak GÜDER
Bilgi paylaştıkca artar ,,,,,
Burak GÜDER
http://www.nesozluk.com
Kullanıcı avatarı
Elçin Ergez

Mesaj gönderen Elçin Ergez »

8 inchliğime şükrettim bir an...
o kadar büyük camlarla nasıl MOT çalışıyorlar, ya da çalışıyorlar mı?
atila tınkılıç
İlgi düzeyi: amatör gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen atila tınkılıç »

Benimde üzerinde çalıştığım 20" lik bir aynam var ama ben onun tamamını makinada yaptım.Yalnızca aşındırması 40 saat sürdü.Cilasıda 25 saat kadar sürdü.Şimdi işin en zor kısmında ,bicimlendirmede duruyor.Oda kaç gün sürer ve istedigim gibi olurmu bilmiyorum? Çünkü f:4.2. Bu kadar kısa odak oranlı aynayı yapmak imkansıza yakın denecek kadar zor.Tabii amaç enaz 1/4 hassaslığı yakalamak olursa.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

atila tınkılıç yazdı:Benimde üzerinde çalıştığım 20" lik bir aynam var ama ben onun tamamını makinada yaptım.Yalnızca aşındırması 40 saat sürdü.Cilasıda 25 saat kadar sürdü.Şimdi işin en zor kısmında ,bicimlendirmede duruyor.Oda kaç gün sürer ve istedigim gibi olurmu bilmiyorum? Çünkü f:4.2. Bu kadar kısa odak oranlı aynayı yapmak imkansıza yakın denecek kadar zor.Tabii amaç enaz 1/4 hassaslığı yakalamak olursa.
ATY-2007 çalışmalarında gördüğüm o devasa aynadan mı bahsediyorsunuz? Son durumunu merak ediyordum. İnşallah o aynanın içinde bulunduğu teleskop ile gökyüzüne bakma fırsatım olur.
Konus-1796, Konus 1793, Celestron 60SLT ve 7X50 dürbün.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Mahmut YILMAZ yazdı:Helal olsun ya.24" ne demek :shock:

onunla derin uzayı yanınıza getirmeniz içten bile değil. 8)

tebrik ediyorum arkadaşı :D
Yukarıdaki mesajı yazdığın tarihlerde, o devasa aynayı dahi taşıyabilecek bir kundağı yapacağını biliyormuydun?
Konus-1796, Konus 1793, Celestron 60SLT ve 7X50 dürbün.

“Amatör Teleskop Yapımı/Amatörlerin Ürettiği Gözlem Araçları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir