Ne Kadar tutar?

Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Kullanıcı avatarı
Eren Serbes
İlgi düzeyi: merak
Teşekkür etti: 0

Ne Kadar tutar?

Mesaj gönderen Eren Serbes »

Herkese merhaba aranızda kendi teleskobunu inşaa etmiş olanlara bir sorum olucaktı 30 cm çapında aynası olan ,nebula ve galaksileri gözlem amacıyla yapılacak bir teleskobun maliyeti tahmini olarak ne kadar çıkar ?
Kullanıcı avatarı
İbrahim Erol
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen İbrahim Erol »

20cm çapında olan teleskobum tahmini 600-700 TL'ye maloldu. 30cm'de de fark çok olmaz sanırım, ama emek kısmı baya artacak, 20cm bile canımı okudu açıkcası
10x50 Celestron CloseUp dürbün
8'' f6,5 Dobsonian Ayışığı
9mm, 25mm GSO Plossl, 2x GSO Barlow
Celestron Ay Filtresi
mehmet GÖKÇE
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Sadece 30 cm cam bile epey tutar. Ayrıca kullanılacak aşındırıcı miktarı da epey artacaktır. Ayrıca biçimlendirmesi de bu işe sıfırdan başlayacak biri için çok zor. Bir ustadan yardım almadan yapmak zor gözüküyor.
http://gokbilim.com/satilik-muhtelif-ekipman-t8086/ bu arada arzu ederseniz ben kendi 12inçimi satıyorum. Değerlendirebilirsiniz.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Belkide fiyatı ondan sormuştur :) 2600 TL ye satılıyor eee iyimiş bu.. dur bende yapayım satarım :D
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
mehmet GÖKÇE

Onur Durma yazdı:Belkide fiyatı ondan sormuştur :) 2600 TL ye satılıyor eee iyimiş bu.. dur bende yapayım satarım :D
:lol: Keşke teleskop yapımı hızlı ve ucuz olsaydı da daha fazla amatör daha uygun fiyatlara kaliteli teleskop sahibi olabilseydi ancak üstadlarımız pek az. Çekirgeler ise(ben de dahil olmak üzere) tembel. :)
Daha küçük bir eve taşınıyor olmasaydım sistemi iyice hafifletmenin bir yolunu arar kundağa monte etmeye çalışırdım ancak seneye bu ufaklığa evde pek yer olmayacak :aah
Kullanıcı avatarı
Eren Serbes

Onur Durma yazdı:Belkide fiyatı ondan sormuştur :) 2600 TL ye satılıyor eee iyimiş bu.. dur bende yapayım satarım :D
aslında sorma sebebim malumunuz bu tarz işler biraz lüks kaçıyor günümüz yaşam koşullarında dolayısıyla bütçe ayarlanması lazım bu iş için eğer nebula gözlemek için yapılacak teleskop 1000 tl yi geçmiyecekse teleskop yapmak daha mantıklı dürbünle izlemek yerine ama daha öncede yazmıştım benim teleskop yapmam tahminen kısmetse 1 yıl sürer çünkü hala yeniyim ekipman ve gökyüznü tanımaya çalışıyorum dolayısıyla bir bilene sorup tecrübelerinden faydalanmak mutlaka gerekli diye düşündüm ve yazdım yoksa teleskop yapıp satmak benim işim değil :)
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

1.000 TL veririm aklında olsun :kanit :lol: :lol: İntikaaaam.
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Hahaha hayatta satmam ben kuzularımı :) çöp ev gibi benim odam hiç bir şeyi atamıyorum da satamıyorum da :)
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Bir teleskoba sahip olmadan, amatör teleskop yapım işine girenler var mı merak ediyorum! (Bu cevap beklenen ciddi bir sorudur. :lol:)

Eğer bu tür el yapımı uğraştırıcı işler yapmayı sevmiyorsanız, gökbilime başlamadan soğumanız da olası.
Dünyanın kalabalığında boğulan her insan, eninde sonunda bir gün başını kaldırıp, uçsuz bucaksız uzayı fark edecek ve bir daha asla o kalabalığın içine geri dönemeyecektir.
Kullanıcı avatarı
İbrahim Erol
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen İbrahim Erol »

Cevap veriyorum, ben ben ben :)
20 yıla yakın dürbün kullanımından sonra ilk teleskobum olacak (haa kırtasiyede satılan türden vardı ama onu hiç saymıyorum)

Ama teleskop yapmak beklediğimden de zordu, Lütfü bey olmasaydı hele nasıl olurdu bilmiyorum.
10x50 Celestron CloseUp dürbün
8'' f6,5 Dobsonian Ayışığı
9mm, 25mm GSO Plossl, 2x GSO Barlow
Celestron Ay Filtresi
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Ne kadar sürdü ya da sürecek, ilk teleskobunuzu yapmanız?
Dünyanın kalabalığında boğulan her insan, eninde sonunda bir gün başını kaldırıp, uçsuz bucaksız uzayı fark edecek ve bir daha asla o kalabalığın içine geri dönemeyecektir.
Kullanıcı avatarı
Eren Serbes

Şule Kuzpınarı yazdı:Ne kadar sürdü ya da sürecek, ilk teleskobunuzu yapmanız?
Eğer bana soruyorsanız yeni başlıyacam Şule Hanım 2-3 ay içinde başlamayı planlıyorum bu arada aklıma gelmişken sorayım teleskop tüpü için şöyle bir şey düşündüm

Resim

resimdeki plastik boru çatı borusu, benzerleri var et kalınlığı daha fazla baya sağlam sizce olabilir mi? Teleskop tüpü için

Resim

Resim
mehmet GÖKÇE

Merhabalar. Kaç inç yapmak istiyorsunuz teleskobu? Bu plastik tüpler uygun gözüküyor ancak büyük bir teleskop istiyorsanız çok ağır olacaktır. Esasen 6 inç teleskop için bile ağır olacağı kanaatindeyim.Selamlar
Kullanıcı avatarı
Eren Serbes

mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar. Kaç inç yapmak istiyorsunuz teleskobu? Bu plastik tüpler uygun gözüküyor ancak büyük bir teleskop istiyorsanız çok ağır olacaktır. Esasen 6 inç teleskop için bile ağır olacağı kanaatindeyim.Selamlar
Merhaba Mehmet bey ayna çapı 20 ile 30 cm arasında olan Teleskop yapımayı düşünüyorum
mehmet GÖKÇE

Epey ağır olacaktır bu tüple :) . Ayrıca önceden tecrübeniz yoksa 8 inçi pek aşmayın derim. Malum bu teleskop yapma işinde biraz maharet biraz da yardım şart. Yok illa 12 inç yapacağım olmuşken büyük olsun diyorsanız truss olarak dizayn etmeniz daha avantajlı olur. Aksi durumda 25-30 kg bulur.
Selamlar

“Amatör Teleskop Yapımı/Amatörlerin Ürettiği Gözlem Araçları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir