TELESKOP ALDIM AMA BİRŞEY GÖREMİYORUM , SORULARINIZ BURAYA

Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Doğan Arar
Teşekkür etti: 0
İletişim:

TELESKOP ALDIM AMA BİRŞEY GÖREMİYORUM , SORULARINIZ BURAYA

Mesaj gönderen Doğan Arar »

Benim teleskobumla Jüpiter'in ayları gözlenemiyor!!!

Özellikle Callisto ve Ganymede :(
En son Onur Atılgan tarafından 09 Haz 2009, 23:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba Doğan,

Lütfen bize teleskobun (tipi, açıklığı) ve gözlemin (gözlem saati, büyütme, Jüpiter üzerinde ve etrafında neler gördüğün vs.) hakkında biraz bilgi verir misin?
Doğan Arar
İletişim:

TABİKİ TAHİR,

D=50 mm

f=500 mm

yazıyor.

Jüpiteri tam net göremiyorum ama biraz biraz yıldız gibi gözüküyor eskiden netliği büyütmeyi bilmiyordum şimdi biliyorum ama yinede jüpiter'deki o büyük kızıl noktayı göremiyorum.

YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,

Bununla Jüpiter'i görebilmen gerekir. Ganymed ve Callisto da en kolay görünen aylar. Beni biraz tereddüde düşüren "biraz yıldız gibi gözüküyor" sözlerini kullanman. Acaba hangi saatte nereye doğru baktın?

Bilgisayarım bu gün Ankara için Jüpiter'in dğuşunu 00:45'de gösteriyor. Biraz ufuk üstüne yükselene kadar gece 2-3 ü bulur. Bakılacak yön güneydoğu-güney. Jüpiter bu tarafda büyük bir mesafeyle en parlak gök cismi (-2. kadir), en yakın parlak yıldız Antares bile 1. kadirden olup çok daha sönük kalıyor.
MERT ARAR

Mesaj gönderen MERT ARAR »

Ben en çok Satürn'ü gözlemliyorum.Çok güzel görünüşlü bir gezegen. Titan'a da bir kere tanık oldum.Zaten Doğan'ı tanıyorum.Seninle de tanışabilirmiyim acaba?[/b]
Kullanıcı avatarı
Gürhan Fakıoğlu

Mesaj gönderen Gürhan Fakıoğlu »

Doğan Arar yazdı:BENİM TELESKOBUMLA JÜPİTER'İN AYLARI GÖZLENEMİYOR!!!

ÖZELLİKLE CALLİSTO ve GANYMADE :(
Merhaba

Gzölem koşullarınız jibiterin aylarını görebilmek için gerçekten çok önemli. Eğer ışık kirliliğinin çok yüksek olduğu bir yerde iseniz bu çok daha zor hale geliyor. Jubiter'ın en büyük 4 uydusunu görebilmeniz gerekiyor. Doğru yere baktığınızdan emin misiniz?
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba Mert,
MERT ARAR yazdı:...Zaten Doğan'ı tanıyorum.Seninle de tanışabilirmiyim acaba?
Korkarım tanışmamız ancak bu forum üzerinden mümkün, zira Avusturya'da oturuyorum
Doğan Arar
İletişim:

Geçen hafta şehir dışına çıkmıştım.Biraz mola verdğimizde gökyüzü ışık kirliliği olmadığı için mükemmel gözüküyordu.Henüz başka bir şehirden dışarı çıkmışık.Bir Dağın ordaydık.Ve teleskobumu çıkararak gökyüzünü inceledim.Mükemmel sonuçlar gördüm.Bununla ilgili gözlemleri not aldım.Ve o 4 uyduyu görebildim.Ama Haritamı alsam daha güzel olacaktı.Hiç böyle bir sonuç beklemediğim için hazırlıksız yakalandım... :)

Gökyüzünü Öyle görebilmek beni çok mutlu etti.

İyi Günler...[/u][/i][/code][/quote]
SELÇUK ÖZDEMİR

Mesaj gönderen SELÇUK ÖZDEMİR »

MERHABA http://urun.gittigidiyor.com/76X700m-NE ... ZZ12464703 DAN BU TELESKOP U ALDIM KURDUM AMA GÖRUNTÜ ALAMIYORUM.SADECE KENDİ GÖZÜMÜ GÖRÜYORUM BANA YARDIMCI OLACAK ARAKADAŞLAR VARMI ACABA İSTANBULDA OTUYORUM HEVESİMİZ KURSAĞIMIZDA KALMAZ İNŞALLAH YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM YARDIM ETMEK ISTEYEN MAİLDE ATABİLİR. selcukd64@mynet.com
Kullanıcı avatarı
onur tok
İlgi düzeyi: Amatör Astrofotoğraf
İletişim:

Mesaj gönderen onur tok »

Kendi gözünü görüyorsan bence ökülerini takmamışsındır.
Kullanıcı avatarı
semih çakmak
İlgi düzeyi: Tutku

Mesaj gönderen semih çakmak »

Kesinlikle oküler konusunda katılıyorum!Ama ilginçtir,ben bazen gözümü kocaman incelemek için birazcık okülersiz gözlem yapıyorum :D
Kullanıcı avatarı
Harun ŞAHİN
İlgi düzeyi: Meslek ve Satıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Harun ŞAHİN »

merhaba aynen dediğiniz gibi Selçuk bey beni aradı detaylı izah ettim ve görüntü almış cumartesi kolimasyon için beni ziyaret edecek iyi geceler
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Madem konu birşey görememek, bir teleskobu ilk kez gördüğüm gecede, ilk nebula gözlemimi anlatmak istiyorum.

Çerkezköy'de katıldığım şenlikte ilk işim Mehmet bey'in bana emanet ettiği teleskobu kullanmasını öğrenmekti. Biraz Jüpiter gözlemi yaptıktan sonra (alt metin: "onu ararken" :) ) şenlikteki herkesin bir ara halka bulutsusuyla (ring nebula) ilgilendiğini farkettim. Biraz teleskopları dolaşıp bunun ne olduğunu gördükten sonra ben de bulabilir miyim bunu acaba diye düşünürken ilginç bir olay oldu.

Aramızdaki tecrübelilerin çoğu hala halka bulutsusunu ararken ben teleskobun başına geçtim, azıcık oynattım ve karşımda halka bulutsusu vardı! İlk kez bir teleskop kullanan biri için ne kadar olağanüstü bir başarıydı bu! Belki de 21. yüzyılın Galileo'su bendim! Hemen yanımda duran Mehmet bey'e söyledim o da baktı..

baktı...

baktı...

ve oküleri takmayı unuttuğumu, odaklayıcının içinde okülersiz gördüğüm şeyin rastgele bir yıldız olduğunu söyledi. :lol: (oküler olmadan belli bir mesafeden her yıldız bu şekilde görünüyor ya)

Bunu kendime saklayacaktım :oops: ama uzun yıllar devam ettirmek istediğim bu hobi için bir nazar boncuğu anısı niyetine ortada dursun.

Bu arada, aranızdan hangi babayiğit oküleri takmadan benim gördüğüm bulutsudan daha güzelini görebilir ki? :D
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Onur Atılgan yazdı:Madem konu birşey görememek, bir teleskobu ilk kez gördüğüm gecede, ilk nebula gözlemimi anlatmak istiyorum.

Çerkezköy'de katıldığım şenlikte ilk işim Mehmet bey'in bana emanet ettiği teleskobu kullanmasını öğrenmekti. Biraz Jüpiter gözlemi yaptıktan sonra (alt metin: "onu ararken" :) ) şenlikteki herkesin bir ara halka bulutsusuyla (ring nebula) ilgilendiğini farkettim. Biraz teleskopları dolaşıp bunun ne olduğunu gördükten sonra ben de bulabilir miyim bunu acaba diye düşünürken ilginç bir olay oldu.

Aramızdaki tecrübelilerin çoğu hala halka bulutsusunu ararken ben teleskobun başına geçtim, azıcık oynattım ve karşımda halka bulutsusu vardı! İlk kez bir teleskop kullanan biri için ne kadar olağanüstü bir başarıydı bu! Belki de 21. yüzyılın Galileo'su bendim! Hemen yanımda duran Mehmet bey'e söyledim o da baktı..

baktı...

baktı...

ve oküleri takmayı unuttuğumu, odaklayıcının içinde okülersiz gördüğüm şeyin rastgele bir yıldız olduğunu söyledi. :lol: (oküler olmadan belli bir mesafeden her yıldız bu şekilde görünüyor ya)

Bunu kendime saklayacaktım :oops: ama uzun yıllar devam ettirmek istediğim bu hobi için bir nazar boncuğu anısı niyetine ortada dursun.

Bu arada, aranızdan hangi babayiğit oküleri takmadan benim gördüğüm bulutsudan daha güzelini görebilir ki? :D
Bu anı; http://www.gokbilim.com/gozlempartileri ... nilari.php bölümüne de yazılmalı. Anlatım çok hoş. Hemen yanı başımda neler olmuş !:)
SELÇUK ÖZDEMİR

Mesaj gönderen SELÇUK ÖZDEMİR »

Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle bu kadar kısa sürede sorumu cevaplayıp yardım eden
arkadaşlara teşekkür ederim.Harun Şahin beyde sağolasın telefonda incelik gösterip yardım etti görüntü almamı sağladı.Detayları kendisinden yüzyüze alacağım.Kendisine ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

“Teleskop Kullanımı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir