Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Celestron Powerseeker 127 eq teleskopla birlikte güneş filtresi verilmiyor diye biliyorum..ama yine de resmini görmek lazım..ayrıca tecrübenizin ne kadar olduğunu bilmiyorum ama bence bu işi iyi bilen birinden yardım almadan hiç bir şekilde güneşe bakmayın..filtrem var zannedersiniz ay filtresidir güneş filtresinin yerini tutmaz .. geri dönüşsüz ve tedavisi olmayacak şekilde körlüğe sebep olur..gökbilimi seven herkesin güneş konusunda aşırı dikkatli olmasını tavsiye ediyorum..en doğru filtreyi bile kullansanız yeterli tedbir almayıp gözlem sırasında filtrenin yerinden çıkması kötü sonuçlar doğurur..(biraz abartılı gibi bir yazı olduysa kusura bakmayın ama söz konusu güneş olunca yazmadan edemedim)
Metin Eser yazdı:Celestron Powerseeker 127 eq teleskopla birlikte güneş filtresi verilmiyor diye biliyorum..ama yine de resmini görmek lazım..ayrıca tecrübenizin ne kadar olduğunu bilmiyorum ama bence bu işi iyi bilen birinden yardım almadan hiç bir şekilde güneşe bakmayın..filtrem var zannedersiniz ay filtresidir güneş filtresinin yerini tutmaz .. geri dönüşsüz ve tedavisi olmayacak şekilde körlüğe sebep olur..gökbilimi seven herkesin güneş konusunda aşırı dikkatli olmasını tavsiye ediyorum..en doğru filtreyi bile kullansanız yeterli tedbir almayıp gözlem sırasında filtrenin yerinden çıkması kötü sonuçlar doğurur..(biraz abartılı gibi bir yazı olduysa kusura bakmayın ama söz konusu güneş olunca yazmadan edemedim)
Teşekkürler. Resmini çektim ama eklemekten vazgeçtim. Zira güneş filtresi olmadığının farkına vardım. İnternetten araştırdıklarıma göre teleskopun yanında gelen 3 adet mercek var. Birincisi kaba tabirle yazacak olursam genel gözlem için 20mm'lık mercek. İkincisi barlow lens. Üçüncüsü ise güneş filtresi sandığımız 3 mm'lık mercek. Anladığım kadarıyla böyle.

Ben o güneş filtresi sandığım merceğin daha yakından gösteren (galiba) bir mercek olduğunu anlayınca heyecanlandım. Çünkü teleskopu aldığım son 1 aydan bu yana neredeyse hiçbir şey ama hiçbir şey gözlemleyemedim. Şansıma ay hiç çıkmadı karşıma (yani penceremden gözükmedi). Parlak yıldızlara bakmak istedim, önceki mesajlarda yazıldığı gibi bu teleskopla yetersizmiş yıldızlar gözlemlemek.

Gerçekten de hayal kırıklığına uğradım. Ben daha ciddi bir şey aldım sanıyorum. Galiba ay'ı da gözlemledikten sonra satıcam teleskopu.

Ancak not olarak düşeyim ki 3 ve 4 Kasım 2011 tarihlerinde (dün ve bugün ) gezegen olduğunu sandığım cismi gözlemliyorum. Hiç bilmiyorum hangi gezegen ama gezegen olduğuna eminim. Fakat minicik bir şekilde göründüğü için bir kaç dakikadan fazla bakmak bir şey kazandırmıyor.

Belki bunu (celestron 127 eq) satarsam daha iyi bir şey alabilirim. Pes etmedim yani. :) :)
muhtemelen Mars ı gördün.
o zaten çok küçük olduğu için detay görmen çok zor.
Bence satma konusunda acele etme. Bu teleskop kötü bir teleskop değil. Arkadaşımda var ve ben de bununla gözlem yaptım. Gece geç saatlerde jüpiter doğuyor ve her geçen gece yaklaşık 1 dakika erken doğuyor. Jüpitere ve uydularına bak. Rastgele gökyüzüne bakma neye baktığını bilmek için mesela stellarium gibi program kullan. Orion nebula ve ülker takımyıldızına bak mesela. Bunlarda gördüğün görüntüler hoşuna gidebilir. Daha çok para verip alacağın daha başka bir teleskop umut ettiğin daha güzel görüntüleri göstermeyebilir.
Herkese merhaba meade 130/650 lik bir teleskobum var ay üzerinde performansı cok ıyı ama jupiter i cok fazla goremıyorum yanındakı uyduları ve kendısını goruyorum ama bu sadece ufak bır noktadan ıbaret uydularından bıraz daha buyuk sadece belkıde ben fazla beklentı ıcındeyım bu teleskoba göre ama en azından o farklı bulut kusaklarını görmeyı umuyodum suan kı konumu geregı cok mu uzak yoksa aydınlatırsanız sevınırım
Metin Eser yazdı:Bence satma konusunda acele etme. Bu teleskop kötü bir teleskop değil. Arkadaşımda var ve ben de bununla gözlem yaptım. Gece geç saatlerde jüpiter doğuyor ve her geçen gece yaklaşık 1 dakika erken doğuyor. Jüpitere ve uydularına bak. Rastgele gökyüzüne bakma neye baktığını bilmek için mesela stellarium gibi program kullan. Orion nebula ve ülker takımyıldızına bak mesela. Bunlarda gördüğün görüntüler hoşuna gidebilir. Daha çok para verip alacağın daha başka bir teleskop umut ettiğin daha güzel görüntüleri göstermeyebilir.
Evet, haklısınız. Bir kez daha düşünücem. Bu arada yeni bir konu açmam gerekiyorsa lütfen yetkili arkadaşlar uyarsın, konuyu dağıtmıyım

Demin araştırma yaparken 12,5 mm lens olduğunu gördüm. Galiba klasik 20mm'den daha çok ve iyi büyütüyormuş. Nerede satılır ve öneriyor musunuz ?

Geçen gün ay'a baktım. Gerçekten çok güzeldi ama odamda yer dar olduğundan devamlı titriyor görüntü. 3 mm'lik lens (veya göz merceği mi deniliyor ?) ile baktım ama tamamen fiyasko. Hiçbir şey göstermiyor 3mm'lik olan.

Bahsettiğiniz programı indirdim, birazdan deneme yapıcam.

Son olarak orion nebula'sı ve ülker takımyıldızı renkli mi gözüküyor ? Bazı yerlerde bu teleskopla gri gözükür, fazla detay alamazsın demişler.
tasdevri yazdı:
Metin Eser yazdı: Demin araştırma yaparken 12,5 mm lens olduğunu gördüm. Galiba klasik 20mm'den daha çok ve iyi büyütüyormuş. Nerede satılır ve öneriyor musunuz ?

Geçen gün ay'a baktım. Gerçekten çok güzeldi ama odamda yer dar olduğundan devamlı titriyor görüntü. 3 mm'lik lens (veya göz merceği mi deniliyor ?) ile baktım ama tamamen fiyasko. Hiçbir şey göstermiyor 3mm'lik olan.
Merhabalar. Teleskop, odanızda duruyor gözlemi camı açıp mı gözlem yapıyorsunuz? Isı farklılığında dolayı veyahut camın altında kalorifer peteği varsa görüntüde dalgalanma yapabilir. Teleskop dengede olmadığı için titreme çok oluyor olabilir. Teleskop nasıl dengelerim derseniz youtube dan birkaç video izleyebilirsiniz.
Yeni lensler almadan teleskop kullanımında ustalaşırsanız daha verimli olur sizin için. Büyütme için odak uzaklığı / elinizdeki oküler. Örnek olarak 650 mm odak uzaklığı olan bir teleskobunuz var sanıyorum. 20 mm göz merceği =32.5 x yapıyor.
Ancak genel kural inç başına 10x idealdir. 130 mm sanıyorum teleskobunuz yaklaşık 5 inç gibi. 50x i pek aşmamaya dikkat edin. 3mm göz merceğinden verim alamayaşınızın sebebi de bu olmalı. Bir süredir konudan uzak kaldım yanlış hatırladığım yerler varsa arkadaşlar düzeltsin lütfen :)
Selamlar
Merabalar. Ben de JIEHE. 60*700 teleskop aldım bugün ilk kez gözlem yaptım. Satürne bakmaya çalıştım ama ne kadar uğraşsam da halkalarını göremedim. İki merceği de (25 mm ve 9 mm) kullandım ama yine de olmadı. Büyük bi hayal kırıklığı yaşadım açıkcası. Acaa yanloş yaptığım bi şey mi var? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Öncelikle herkese merhaba ;

Yaklaşık 15 gün önce Celestron Powerseeker 127eq model teleskop aldım . Fakat içinden sadece 20mm oküler ve 3x barlow lens çıktı . Ben Jüpiter , Satürn , gökada ve nabula gözlemi yapmak istiyorum (henüz gözlem yapma şansı yakalayamadım) . Gözlemek istediğim bu objeler için hangi marka ve ölçüde oküler yada okülerler almalıyım lütfen yardım edin . Şimdiden teşekkürler...
Herkese merhabalar öncelikle. celestron powerseeker 127eq adlı modele sahibim. Sıkıntım ise şu uzak gökcisimlerine bakarken gökcismin ortasında bir gölge beliriyor gökcisimin ortasında bir yuvarlak ve o yuvarlağa bağlı dört çubuk gibi ama Ay'a baktığım zaman öyle bir sıkıntı yaşamıyorum Jupiter, Mars gibi gezegenleri gözlemlerken böyle bir sıkıntı yaşıyorum . Çok acemi olduğumu belirtmek istiyorum umarım şikayetimi anlatabilmişimdir şimdiden teşekkür ederim.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14