Celestron C8' Newtonian Avx Kundak İncelemesi

Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
NazimMustul
İlgi düzeyi: Astrofotoğrafçı
Teşekkür etti: 4 kez

Celestron C8' Newtonian Avx Kundak İncelemesi

Mesaj gönderen NazimMustul »

Celstron 8 inch (20cm) Newtonian teleskop ve AVX Kundak incelemesi, kurulumu.
2. Video halinde.
https://youtu.be/VFbiTjxOnEs
https://youtu.be/QvUoDsl_qrQ
Teşekkür edenler: kbraaydgannadem akif
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Nazim hocam bu ve diger iki basliktaki degerli paylasimlariniz icin tesekkur ederim. Gercekten cok yararli olmus.
Teşekkür edenler: NazimMustul
NazimMustul
İlgi düzeyi: Astrofotoğrafçı
Teşekkür etti: 4 kez

Mesaj gönderen NazimMustul »

Ne demek Sedat Abi, bundan sonra elimizden geldiği kadar canlı tutmaya çalışacağız. Senden çok şey öğreneceğiz .👍
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

Nazım Bey'e emekleri için teşekkürler. Kendisinin izniyle küçük eklemeler yapacağım:

Celestron 8" Newtonian teleskopu ve AVX kundağı bir buçuk yıla yaklaşan bir süreden beri kullanıyorum. Teleskopun odaklayıcısı içler acısı, Celestron markasına yakışmıyor. Odaklama düğmelerini her ileri-geri çevirişimde odaklayıcı içerisindeki tüp yukarı aşağı oynuyordu. Bu nedenle sağlıklı bir kolimasyon bile yapılamadığı gibi manual odaklama oldukça keyifsiz, odaklayıcı motorundan da verim almak olanaksızdı. Bu nedenle Moonlite marka, newtonian teleskoplar için crayford tipi bir odaklayıcı alıp değiştirmek zorunda kaldım. Kargo ve gümrük vergisiyle birlikte 180 pound tutar oluşturduysa da sonuç olağanüstü tatminkar oldu.

AVX kundak ise yabancı forumlara göz attığınız zaman, bence çok hakkı yenen bir kundak. Evet, bir-iki küçük aksaklığı var ama bunlar giderilemeyecek şeyler değil. Öncelikle motorların hareketini sonsuz dişliye aktaran pirinç dişlilerin ayarının yapılarak aktarım dişlilerindeki boşluk sorununu ortadan kaldırmak çok rahat bir nefes aldırıyor. İkincisi ve en önemlisi ise RA aksındda ayrıntılı bir bakım-modifikasyon kundağın verimini çok çok artırıyor. Kundağı en küçük vidasına kadar söktüp birbirini öpen hareketli parçaları polisaj keçe ve macunuyla polisajladıktan sonra standart rulmanı konik rulmanla değiştirdim. Şu anda balkaonumdan ne Polaris'i ne de Kuzey Kutup Noktası'nı göremememe rağmen sadece ve sadece PHP2'deki sürüklenme ayarının bir kısmını yapmak suretiyle(*) 450 saniyeye varan sağlıklı pozlamalar yapabiliyorum. Kundaktaki modifikasyon bana 50 lira konik rulman ve 20 lira polisaj macunu gibi çok düşük bir rakama mal oldu.

AVX kundak ve 8" Newtonian teleskop edinmeyi planlayan arkadaşların bu bilgileri edinmesinde fayda olduğu kanaatindeyim.

(*) Balkonumdan ekvator-meridyen kesimini ucu ucuna yakalayabildiğim için mükemmel Dec sürüklenme ayarı yapabiliyorum ama doğu ufkum başka bir bina tarafından kapandığı için 7 derece sağından pek sağlıklı olmayacak şekilde RA sürüklenme ayarı yapıyorum
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Sevgili Volkan, benim de bir AVX kundagim var ve oldukca memnunum. Bahsettigin bosluklar genellikle tasima hatalari sonucu olusuyor, dislide bosluk olusunca da bu sefer takip kotu oluyor. Her zaman gordugum hata; usengeclik sebebiyle kundagi tripod, karsi agirlik vs ile birlikte bir butun halinde tasimak ve bu tasima sirasinda karsi agirlik mili veya teleskobun biryerlerinden tutmak. Bu nedenle hasar goren kundak daha sonra senin soyledigin gibi buyuk bir haksizliga ugruyor. Benim tavsiyem, tasima sirasinda kundak tripod teleskop gibi parcalari ayri ayri tasiyip gozlem noktasinda birlestirmek, tasima sirasinda da eksenlerin kilitlerini acik birakmak.

Bir diger problem ise kablolari yanlis soketlere takma sonucu olusan kart yanmalari. Benimki ilk cikan kundaklardan, sonrakilere kaucuk tapa yapmislar galiba... ben bu problemi en basindan beri forumlardan ogrendigim icin, kundak elime gecer gecmez gereksiz soketlerin icine kartondan tikaclar yapip ustlerini de bantla kapatmistim.

Kundaga yaptigin iyilestirme calismalari sirasinda cektigin fotograflar var ise bizimle paylasirsan cok seviniriz.. belki biz de gozumuzu karartip benzer bir operasyon yapabiliriz ve sana da bol bol dua ederiz :)
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

Sedat Bey, çalışmayı yalnız yaptığım için pek fotoğraf çekemedim. Sadece bir foto var, o da yetersiz kalacaktır. Ancak daha iyisini yapıp benim de referans olarak kullandığım video bağlantısını ekleyebilirim. Videoda rulman tipinden söz edilmiyor, onu da yazayım 32007X konik rulman. Ben FAG kullandım, SKF de güvenilir bir marka.

https://www.youtube.com/watch?v=8xitYPi1eBw&t=1714s bu video ile adım adım değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Benim tek fotoğrafı da https://drive.google.com/file/d/1ct5MWG ... sp=sharing bağlantısından indirebilirsiniz. Yerdeki çıkardığım rulman, mil üzerinde de 32007X rulman.
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Cok tesekkurler.

Epey zorlu bir is bu, herkes yapamaz. Fakat bu operasyonun yararini gorecek kundaklar mutlaka vardir. Bu paylasim gercekten cok ise yarayacak onlardan birini adam etmek gerektiginde.

Bizim eski CG5 kundaklarda sanirim o duz rulman bile yoktu... AVX oldukca kaliteli bir tasarim olmus... elbette motorun altinda kalan ayar civatasi bir hata ama onun disinda fena gorunmedi gozume.

“Teleskop İncelemeleri/Aksesuarlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir