Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Herkese merhaba

Uzun süre sonra yine bir ağva etkinliği gerçekten ilaç gibi geldi.Araba kiralayıp 5 kişi bursaya gelmeyi düşünüyorduk ama hava şartlarından dolayı iptal olunca, mademki araç kiraladık bari biryere gidip gözlem yapalım dedik.İstanbula en yakın ve en uygun yer olan şile-ağva’ya gittik.Geçen senede bu vakitler orda bir etkinlik yapmıştık.Parçalı bulutlu olmasına rağmen hava akşamleyin bir açtı bir kapadı ama çekim için uygun zamanı verdi.Yaklaşık 40-50 tane meteor gördük ancak şahsen ben hiç birini çekimde yakalayamadım.Hep bizim çektiğimizin ters yönünden geçiyordu :) . gece yarısını biraz geçtikten sonra da ufak bir sucuk partisi yaptık. Tabi çakal ve köpeklerin sesi yaklaşmaya başladı :lol: neyseki hiç biri gelmedi. Sırasıyla doğudan Ülker Jüpiter ay ve Venüs doğdu biz tam ay mozağine başlayalım derken arkada bulutlar gökgürültüleri belirdi.Tabi gecenin asıl sürprizi oymuş :) Şansa yağmur bize gelmedi de karşımızda durdu. Yıldırımlar,şimşekleri görme ve çekme şansımız oldu gerçekten çok güzel bir görüntüydü.Yarım saat boyunca onu izledik ve çektik.Saat 4.30 – 5’e doğruda ağvaya indik ve arabanın içinde biraz kestirdik. :) Gerçekten etkinlik çok verimli geçti 5 kişi olmamıza rağmen bayağı eğlendik.Emeği geçen tüm arkadaşlarıma özellikle şoförümüz murat abiye teşekkür ederim :) .Yazımın devamını ve çektiğim geniş açı fotoğraflarımı blogum'da bulabilirsiniz.

Geziden birkaç kare:
Resim

Resim
Orijinal hali: http://img337.imageshack.us/img337/8956/img0120bx.jpg
Resim
Orijinal hali: http://img59.imageshack.us/img59/4297/img0125yj.jpg
Resim
Orijinal hali: http://img443.imageshack.us/img443/3559/img0157aox.jpg
Resim
Orijinal hali: http://img214.imageshack.us/img214/8930/img0158nqt.jpg
Resim
Orijinal hali: http://img707.imageshack.us/img707/6055/img0159fr.jpg
Resim
Orijinal hali: http://img404.imageshack.us/img404/4820/img0166dt.jpg
Merhaba Sedat bey uzman değilim ama bence bu bir iridyum uydu parlaması...
Karadenizde bulutlar kaplı,bırakın yıldız görmeyi belediye sürekli sel uyarısı yağıyor...
Selamlar,
Cüneyt
Merhaba Sinan tebrikler,güzel kareler yakalamışsınız.Meteor avı değilde yıldırım avı olmuş...
Selamlar,
Cüneyt
Merhaba, Sinanlarla birlikte gittiğimiz gözlemde yaklaşık 40 tane meteor gördüm. hava harikaydı saat 3.5 dan sonra bulut ve yıldırımları izledik. Gökyüzündeki yıldızlar ve bulutlar müthiş bir ambiyans oluşturmuştu hatta 1-2 kere göktaşıda şimşeklerin çaktığı sırada gördüklerim arasında. Fotoğraf çekemedim ben kamera bulamadığım için. 10 tane kadar çok büyük parlaklıkta meteor gördüm ve her birisinde aynı tepkiyi verdim insan alışamıyor. Kilim ve battaniyeyi yere serip uzanıp gökyüzünü seyrederken Ferhat'la muhabbet ettik bolca Tesla'nın kulaklarını çınlattık :D Bahadır abinin kamerası ile bir kaç kare aldık bunları en kısa sürede koymaya çalışacağım foruma. Bence güzel bir etkinlik oldu umarım herkes bolca gözlemlemiştir meteorları.
Söylemeyi unuttum fakat bundan sonra metoro gözlemi yapacağınız zaman yanınıza çep radyoları alın...normalde cekmeyen kanallar meteor düşerken çekemye başlıyor.Radyo dalgaları meteora çarptıktan sonra yansıyarak iletime katkı yapmaktalar...çok hoş oluyor.....bundan sonra deneyiniz....yani gözünüz görmesede radyo çızırtı ve sinyallerden metoorun atmosfere giriş yaptığını anlıyorsunuz.
Tesekkurler arkadaslar:-) aslinda derin uzayda cektim hatta bahadir abinin takipli kundagiyla ama benim makine uzun pozlamada iso100un ustune cikmadigi icin samanyolunu belli edemedim.
İzmir'de hava açıktı. Cumartesi akşamı Urla'da bir arkadaşa iftara gitmiştik, sonra teraslarına çıktık. Normalde gece yarısından önce misafirlik biter, ama 03:30'a kadar terasta kalıvermişiz. Gerçi arkadaşla sohbet edeceğiz derken meteorları hep hanımlar gördü ama yine de güzeldi. Astronomi ile ilgili bilgiler aktarırken ilgi ile dinlediler. Zaten evrenin boyutunu anlatmaya çalışınca (idrak etmesi baya zor) baya şaşırdılar. Özellikle ışıkyılı kavramı ile görünenin aslında geçmiş olduğu konusu baya konuşuldu. Tabi bu arada paso kaçırdık meteorları :)
Takımyıldızları tanıttım, Google SkyMap ile bir o tarafa bir bu tarafa baktık, kapış kapıştı benim telefon :)
Eğlendik, ben 6-7 tane meteor görebildim sadece, ama eskiden içimde kıpır kıpır olan astronomi heyecanım yenilendi.
Pazar şehir içindeydik, eşimle balkonda bir 5 dk baktık, 1-2 tane gördük ama tabi gökyüzü ışık kirliliğinden pek birşeye benzemiyordu.

Umarım bundan sonraki bir buluşmaya katılabilirim.
Onur Durma yazdı:38°33'22.38"K 26°29'52.92"E

Aramalarım esnasında burayı buldum yoluda var arabayla çıkılabiliyor demek :) Hemen sol tarafında 2 tanede resim paylaşılmış bulutlar yolun aşağısında kalmış. Rakım 1200 yalnız koordinatta görülen yer bir tesise benziyor kubbe falan var acaba dedim yuksek teknoloji üni. gözlem yeri falan mı ki. Askeri falan biryerse aynı yolu geri dönmekte var tabi :D
Bahsettiğim koordinattaki yere çıktık. Feci bir yol 4 kişiydik çığlık çığlığa çıktık desem yeridir :D(Arabada nefes alacak yer yok tıka basa dolu 1.3motor mazda2 ilk defa dağa çıkıyor 1nci en fazla 2nci viteste tırmanabildik ve dönüşte fren balataları kokuyordu) Tırmanışın başında resmen panik atak geçirdim. Geri dönsem dönülmez gitsem gidesim yok dursan olmaz neyse 3-5 dk sonra sakinleştik ve devam ettik. 1212 mt ye kadar çıktık şahane bir görüntü vardı. Sağ tarafta Foça, sol tarafta Çeşme, karşıda Sakız ve Midilli. Her yere hakim bir dağ. Çokta ilginç bir görüntü vardı o yükseklikten denize bakınca deniz yukarı doğru duruyor gibiydi bunu çözemedik neden olduğunu. Hatta ilk başta deniz olduğunu bile anlamamıştık oranın :D Kubbelerin dibine gidince Askerler ile karşılaştık bizi aynen geri yolladılar. Sonra deniz seviyesinde bir yere kamp kurduk. Kundak+Foto mak. ile çekim yapacaktım. Kundağı kurdum ve yanımda götürdüğüm 2 akü de çalışmadı. Uzun zaman evde boşboş durdukları için sanırım bitmişler. Bir tanesini bir gece önce şarja koymuştum ama oda çalıştırmadı, bir sinir topladım kundağı normal tripod umu çıkardım ve düz çekimler yaptım. Bir kaç meteor yakaladım bol bol uçak çıktı sonunda samanyolunu çektim vs vs.. İlerleyen saatlerde bende paylaşacam resimleri.
Hiç uyumadık Cumartesi günü onun için Pazar tıpış tıpış eve dönüp gün boyu uyuduk :D Perseid Pestiğimizi çıkardı. İyiki Bursaya gelmedim boş akülerle intihar ederdim orada sinirden :D
Toplamda 35-40 meteor ve muazzam yıldırım şovlarıyla harika bir etkinlik oldu. Hiç meteor yakalayamadık genellikle hava kapalıydı. Arada açtığı zamanlar bir iki fotoğraf çektim bende.

Resim
vega altair denep by Ferhat Pınar, on Flickr

Resim
Vega - Altair - Deneb by Ferhat Pınar, on Flickr

Gecenin esas güzelliği bana göre ne meteorlar ne samanyoluydu.

Resim
IMG_9016 by Ferhat Pınar, on Flickr

Resim
IMG_8999_filtered by Ferhat Pınar, on Flickr

Resim
IMG_9018_filtered by Ferhat Pınar, on Flickr

Resim
IMG_9042_filtered by Ferhat Pınar, on Flickr
Merhaba arkadaşlar kendimce güzel güzel ve eğlenceli bir etkinlik oldu. Etkinlikte bulunan Emre Can Alagöz , Sinan Gözcü , Ferhat Pınar , kaptan pilot Murat Tekneci arkadaşlara çok teşekkürler .

Fazla uzatmadan resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Şimdilik en güzel etkinlik sizdeydi sanırım. Resimlerin hepsi çok güzel. Şimşekler, tiltshift olan, yıldızlar. Kötü hava koşullarında bile güzel bir sonuç elde edilmiş belliki eğlencelide geçmiş. Kıskandım :)

Benim etkinliğim korku filmi gibiydi. Bayanlarla kamp kurmam daha da. O ne kurt mu, çakal mı geçti, tilkimi bakıyor, oradan bir şey geçti, sizde duydunuz mu çıtırtıyı, burası çok yüksek, hava çok soğudu vs vs.. :)
Merhabalar;

Bursa etkinliği düzenlendiğin de Ferhat arkadaşımız sağolsun haberini ulaştırdı.İşlerimden dolayı bir kaç gün tereddüt yaşadım fakat Sinan ile Emre fikrimi değiştirecek teklifi sundular.Sende ehliyet var değil mi? Bizi götürürmüsün.Zaten bir bahane arıyordum.Tam üzerine gelmişti.Bahadır abiyle de daha önceleri ,olsa da bir etkinlik gitsek diyorduk.Ona da haber verdim.Ferhatta zaten teklifi sunan ekipten.Her şey planlandı işten izinler alındı.Bir kaç gün sonra hava şartları malesef istendiği gibi gitmeyince herkes kendi başına kaldı.Bizde madem bu kadar organizasyon yaptık boşa gitmesin diyerek kendi aramızda bir etkinlik yapalım düşüncesiyle 11.08.2012 de 14:30 da istanbul çıkış yapmamız gerekirken çeşitli aksaklıklardan dolayı 16:00 da yola koyulduk.Hem yakın hemde bir nebze olsun bulutlardan kaçabileceğimiz alanı bir kaç gün önce çeşitli internet sitelerinden hava durumu tahminlere bakarak tespit ettik.Daha önce etkinlik düzenlenen Ağvadaki resimlerde görünen araziye konuşlandık.Aslında bu alandan önce ilk şile-ağva etkinliğindeki ağaçların arasında kalan araziyide bir ziyaret ettik.Fakat orayı bizden önce bir çift kapmıştı.Rahatsız etmemek için oradan ayrılıp 2.etkinlik alanına yönelmiş olduk.

Etkinlik alanına ulaştığımızda ufak tefek hazırlıklarından dışında geriye havanın kararmasını beklemekten ve gökyüzünün açık olması için dua etmekten başka yapacak bir şey kalmamıştı.Aşırı parçalı bulutlu hava olmasına rağmen gökyüzüyle özlem giderebildik.Göktaşı yağmurundan bir miktarda olsa görme imkanımız oldu.Özellikle bir tanesi var dı ki çok uzun ve kalın iz bırakmıştı heycandan yüksek sesle bağırmama sebep oldu.Gece 03:00 görünce de değişmez sucuk etkinliğine başladık.Herkes bulduğu ince dallarla kendi sucuğunu kendisi pişirdi.04:00 gibide yıldırım şovu başlamıştı.Hayatımda ilk defa bu kadar çok gök gürlemesini ve yıldırımı seyrettim.Bir süre sonra gözlerimin ışıktan dolayı ağrını hissettim.

Sabah olduğunda ağva üzerinden önce şileyi ziyaret ettik oradanda İstanbula geçip etkinliği Çamlıca tepesinde noktaladık.
Benim için çok eğlenceli bir etkinlik oldu.Ferhat ile Emre Nikola Tesla yı överken 15 -20 dk bi uyuya kaldım :)

Etkinliğe katılan Bahadır abi ye Ferhata beni etkinliğe iten Sinan ve Emreye çok teşekkür ederim.Onlardaki çaba,azim ve gayret beni bir kez daha gökbilimine karşı isteklendirdi.İşlerimin yoğunluğundan dolayı bu güzel hobimden uzak kalmak beni üzse de arada böyle etkinliklere katılımla arayı açmamaya çalışıyorum.

Şu anda ofisteyim ve sabaha kadar tek başıma çalışacağım.Muhasebe işte :)

Eve geçince elimdeki bir kaç resmi yine bu yazımın ekinde paylaşacağım.
Süper olmuş etkinlikler. Çok keyif aldım anlatılanları okurken. Bu emek ve azim size tecrübe ve güzel anılar olarak hemen geri döndü. Bizlerle de paylaşarak bizleri mutlu ettiniz.

Ben birden fazla kamera kurduğum halde o kadar çok ters köşeye yattım ki bilemezsiniz :) Bir müddet izliyorum, sonra kameraları yoğun kayma olan yerlere yönlendiriyorum derken bir bakıyorum meteorlar başka köşelerden akmaya başlıyor. Bir müddet kendimi tutuyorum sonra bakıyorum olacak gibi değil, kameraları yeniden yönlendiriyorum bu sefer biraz önce nişan aldığım noktalarda atağa kalkıyorlar :) Neyse, yine de birazı bana acıyıp görüntüye geldiler :)
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]