Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Cumartesi 06:00 ya kadar umutla bekliyorum. Diyelim ki hava koşulları güzelleşti öğretmen evinde kaçta buluşulacak ?
(Evet Uğur abi bahsettiğin noktalar önemli tabiki. Ben o koordinatları B planım için paylaşmıştım bireysel bana yakın bir yerler ararken bulmuştum. Akşam öğrendim askeri bölgeymiş radar varmış orada :D Plan C ye geçiyorum yani)
Abartisiz her saat başı bir umut, kontrol ediyorum durumu, bir kaç alternatif noktaya beraber.
Bu durum karşısında en çok uzulenlerden biriyim herhalde.
Kızlar bile gidememe ihtimalini duyunca çok uzulduler.

Yağmurun Balkanlardan geldiğini düşünürsek, o tarafa doğru kaymak en azından pazar gecesini kurtarmaya yetecek gibime geliyor.
Tabi sadece yağmuru degil, bulut, sicaklik, nem(ciglenme) ve görüşüde hesaba katmak lazim.
Saros Keşan Malkara civarında uygun yer bilen varmı aramızda?
Arkadaşlar bence umut var , çünkü gelen bulut sistemi düngece yarılarına kadar oldukça yoğunlaşırken şuan etkisini yitirmeye başlıyor gibi gözüküyor kalan sistem üzerimizde geçer fakat uzun süreli olmayacak gibi izlenim bıraktı hayırlısı ne ise o olsun . ( inşallah hava açar ) .
Üstadların affına sığınarak, an itibariyle edindiğin detaylı grafikleri sizinle yüksek sesle :) paylaşmak istiyorum. Hatam var ise affola.

Öncelikle Tırnova...
Bulut anlamında, fazla bir bulut görünmemekle birlikte, özellikle 2. grafikte görebileceğinizi gibi, 13 ağustosun ilk saatlerinde az da olsa düşük seviyede bulut var, bulunacağımız yükseklik göz önüne alındığında muhtemelen karşımıza sis olarak çıkacaktır.

Astro seeing iyi gibi görünsede, hem 11 hemde 12 ağustos alçak basınç nedeiyle geç saatlerde yağacak azda olsa yağmur nedeniyle, bağıl nem tavan yapacak, gece boyu tekrar ısı kazanımı olmayacağından, doğal olarak sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek. Buda grafikte "Transparency" ile gösterilen ve görüşü olumsuz etkileyen bir sonuç doğuracak gibi.

Tabi bide kararsızlık dediğimiz, "instability" var... ayın 11 ve 12'si için her an herşey olabilir modunda :D
tirnova1.png
tirnova1.png (15.21 KiB) 717 kere görüntülendi
tirnova2.png
tirnova2.png (98.88 KiB) 717 kere görüntülendi
Herşeyden önce birkaç gündür bahsettiğim "Balkanlar'dan gelen alçak basınç" neden oluyor bunlara, o nedenle marmara bölgesinde olabildiğinde KuzeyBatı'da bir yer arayışı içine girdim...

Marmara bölgesi için düşündüğüm yer Malkara'nın kuzeyinde baraj gölü civarı olabilir diye düşündüm (Kesinlikle hiç bir fikrim yok, elimde ışık kirliliği ve meteorolojik veriler doğrultusunda mantıklı olarak yaptığım bir seçimdir)

Malesef burasıda "ooo süpermiş" modunda değil ama daha stabil bir durumda.
Yağış miktarı daha düşük, bulut problemi pazar gece yarısına kadar az da olsa var ancak, gece yarısından sonra bulutlardan arınmış halde, görüş özellikle yağışın az olması ve nem olmaması nedeniyle daya iyi ve özellikle pazar gecesi daha kararlı bir hava hakim. 2. grafiğe göre alçak basın etkisinin daha erken ortadan kalktığı görülüyor.
malkara1.png
malkara1.png (14.48 KiB) 717 kere görüntülendi
malkara2.png
malkara2.png (102.68 KiB) 717 kere görüntülendi
Nacizane bunlar benim bulduğum grafiklerle ilgili tecrübem doğrultusunda yaptığım yorumlar. Malesef Meteoroloji sitemizde böylesi detaylı veriler yok... "12 Ağustos Gök gürültülü sağanak yağışlı" yazıyor hepsi bu... hangi saatte nekadar yağış doğru düzgün bilgi yok.

Bu analizi yarın sabah tekrarlamayı düşünüyorum her iki yer içinde. Yada ciddi diğer alternatifler düşünülebilir.
Karaburun, tarafında tüm şartlar uygun gibi görünürken, enteresan bir şekilde seeing çok kötü. Kirlilik haritasında uygun görünmesine rağmen bu şekilde olmasını izmire yakınlığına bağlayabilirmiyiz bilmiyorum ama seeing berbat.

Marmaris tarafında rastgele baktığım bir yeri söyleyeyim, Marmarisin Küzeyinde Çetibeli diye bir yer var oraya göre baktım, orası her anlamda ideal görünüyor. Pazar gecesi 12:00 itibariyle, Nem yok, sıcak 23 gibi, şeffaflık ve seeing çok iyi, bulut yok... Eğer bu grafikte gördüğüm orda gerçekleşirse, tadından yenmez :D

Bu arada bu yorumlarımdan sonra, ters bişey çıkarsa beni kovarsınız herhalde :D
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 16

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]