Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi 11-12 Ağustos tarihlerinde Perseid Göktaşı Yağmuru gerçekleşecek. Tarihler haftasonuna denk geldiği için bir etkinlik düzenlenebilir diye düşünüyorum. Yaz bitmeden ve bayramda gelmeden bir etkinlik fena olmaz ne dersiniz? Mekan için tavsiyelere açığız.

PERSEID GÖKTAŞI YAĞMURU (Kaynak: Tübitak)

Resim

Ağustos ayında gözlenen Perseid meteor yağmuru, 109P/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının artıklarının Dünya atmosferine sürtünerek yanmasıyla oluşur. Bu yıl 11-12 Ağustos gecesi gece yarısından sonra maksimuma ulaşacaktır. Şehir ışıklarından uzak bir yerde gece boyunca saatte 40-50 kadar meteor görmek mümkündür. Perseid meteor yağmuruyla ilişkili tüm meteorlar Perseus (Kahraman) takımyıldızından geliyormuş gibi görünecektir.
Onur Bey, sizi destekliyorum :)
İzmir'deki forum üyeleri ile tanışmak isterim. Sadece dürbünüm olmasına rağmen keyif alacağımı düşünüyorum.
Ooof of...

Neyse Dün Doğa Çiftliğine gittik Ali Kaya ve firmamda çalışan diğer arkadaşlarla birlikte.

Hava kararmadan biraz makro çekim yaptık

Vahşi Çekirgemiz (ortaya çıkınca 25 kişilik ekipten geriye 3 kişi kaldık :) Fotoğrafı çeken ben, Işıkçı, bide tripodcu :D
Resim
DSC_0006 by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Bide Yerli Tarantula yakaladık. (Çok tehlikeliydi... Işıkçı ve tripodcuyu yem olarak kullanıp çektim fotoğrafı)
Resim
DSC_0072 by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Mekanı daha önce giden varsa bilir, çok hoş bir yer açık hava restoranı gibi düşünebilirsiniz, onlarca bağımsız çardak yeme, içme ve boşaltım için uygun yerler var :) Ordaki arkadaşlarla da konuştum duruma bağlı olarak istenirse 1-2 kişi nöbetçi bırakılabilirmiş, servis ihtiyacımız olursa diye. Dün gece biz 00:30'a kadar ordaydık, herkes gitmişti, bize "hadi gidin kardeşim" diyen filan da olmadı, bir bekçi ile biz kalmıştık, oda sağolsun iyi bir delikanlı yardımcı oldu bize.

Çardakların hemen üst tarafında Kır Düğün alanı olarak kullanılan bir bölüm var, düz bir alan, etrafta tek tük ağaçlar ama çok sorun olmaz gibime geliyor.

Fikir edinmeniz için Panaromik çektiğim fotoğraflar
Resim
2012-07-26 19.41.54 by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Bu fotoğraftaki beyaz bölümde bir içecek dolabının üstündeki reklam ışığı hariç ortama düşen hiç bir ışık kaynağı yok
Resim
2012-07-26 19.42.25 (1) by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Maps teki görüntüsü böyle, gözlem keyifli giderse, ortadaki kahverengi yuvarlakta göbekte atabiliriz :) Şaka bi tarafa, beyaz masa sandalyelerin ve yuvarlağın içinde bulunduğu çimenlik alandan bahsediyorum, Bu arada mekan Tuzlaya 20 KM mesafede
https://maps.google.com/maps?hl=tr&ll=4 ... i&t=h&z=19

Gelelim işin can alıcı noktasına... Karanlık mı değil mi... Kıyaslama yapamayacağım için bu konuda benim gibi bir acemiye güvenmeyin derim... Ama bana göre çok karanlıktı. Alana düşen hiç bir ışık kaynağı yok desem yeridir. Sadece güney tarafında yani Tuzla, Şekerpınar tarafına bakan cephede biraz kirlilik vardı, bizim görebildiğimiz kadarıyla. bu yüzden fikir edinmeniz için özellikle o tarafı muhteşem Nikon'umla sizin için çektim :)

Güney istikameti, 18mm 10" f5.6 JPG Format
Resim
DSC_0094 by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Biraz daha yukarı kaldırınca daha güzel oldu sanırım
Resim
DSC_0095 by ilkertaskinoglu@gmail.com, on Flickr

Daha önceki mesajlarda okuduğum ıslaklık meselesine gelince, Dün gece bizde aynı sorunu yaşadık ama bu her zaman aynı şekilde olacağı anlamına gelmez. Nihayetinde çiğlenme gün içerisindeki mutlak nem miktarına, ve gece gerçekleşecek ısı kaybına bağlı olarak gerçekleşiyor ki, buna ilişkin veriler meteorolojiden alınabilir diye düşünüyorum.

*** Karar verilip gelinmesi halinde, yaşanacak olumsuzluklar, yada beğenilmemesi gibi durumlarda mesuliyet kabul edilmez, hemen uzarım :)
Ciddi anlamda dün alıcı gözüyle takrar baktığım bir yer, olur olmaz, fikir edinmeniz açısından paylaştım bu bilgileri. Umarım beğenirsiniz.

Tunç Aytun hatırlatmıştı, dediğim yere 7 Km mesafede Denizli Göleti var orası da uygun olabilir
Kafamızı yukarı kaldırıp baktığımızda "ooobaaa ne kadar çok yıldızzz vaaar" diyorsak orası karanlık bir yerdir :)
"Şurada bir yıldız var ahanda orada da bir yıldız var" diyorsak toplamda 20-30 yıldız görünüyorsa orası karanlık bir yer değildir :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]