Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Arkadaşların da bahsettiği gibi güzel bir etkinlik oldu.
Köy halkı bizlere çok iyi davrandı. Rahat edebilmemiz için ellerinden geleni yaptılar diyebilirim.
Gözlem yapmayı düşündüğümüz harman yerine giden yol çamur olduğundan bu mevsim için uygun değil, ancak bahar ve yaz aylarında ideal bir yer olacak.
Sayımız az olduğu için küçük bir alan yeterli idi, biraz araştırma yaptıktan sonra çamuru az ve ekilmemiş bir alan bularak geceyi orada geçirmeye karar verdik.

Önce köy kahvesinde sıcak çaylarımızı yudumladık.
Resim
Resim

Daha sonra gözlem yapacağımız alana dönüp hazırlıklara başladık.
Kimimiz çadırları kurarken kimimiz de teleskoplarımızı kuruyorduk.

Ben de 19" teleskopu " Castor " monte etmeye başladım.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Hava kararmadan akşam yemeğimizi yedik.
Resim
Resim

Castor ile gözlem yapma zamanı geldi.
Resim
Resim

Avcı' nın altında gözlem yapan Çömlekçi sakinleri.
Resim

Çömlekçi gökyüzünden Jüpiter - Venüs ve diğerleri...
Resim

Gözlem yaptığımız yerin zemini çok yumuşak toprak idi. Sanıyorum ki bu yüzden kutup ayarı yapmakta zorlandık. Yaptığımız ayarlar daha sonra ağırlığın etkisi ile yumuşak zeminde değişti. Bu yüzden kaliteli fotoğraf çekemedim.
Zaten gece boyunca Castor ile gözlem yapmayı düşünüyordum. Bir çok messier objesini gözlemledik. Geniş açıklığın ne kadar önemli olduğunu görmüş oldum. Daha önce teleskop ile göremediğim galaksiler görünür oldu.
Aslında Castor' un aynası ince olduğu için hatalı, yüksek büyütmelerde netleme sorunları oluyor, buna rağmen performansı beni oldukça mutlu etti. En kısa zamanda Castor' a kalın ve iyi bir ayna yapacağım.

Yüce' nin çok başarılı çalışmaları oldu, az önce bunları paylaştığını gördüm.
Özgüç de güzel fotoğraflar çekti, merakla bekliyorum.
Fatih ve Selçuk da aksilikler yaşasalar da çektiklerini paylaşacaklardır sanıyorum.

Başta Eftal hoca ve Çömlekçi köyü halkına olmak üzere, katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Çok keyifli güzel bir gece geçirdik...

Çömlekçi etkinliği resimlerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
http://www.ikizler.org/thumbnails.php?album=532
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Bu arada aklımdayken takip motorunun önemini şu şekilde özetleyebilirim :

Murat Tekneci ve ben orion u ararken

Murat : Sen mercekten bak ben bulucudan. Sen görünce söyle.
Ben : Bekliyorum tamam.
Ben : Tamam gördüm. Dur Dur kayboldu !
Murat : Tamam bir sn. ayarlamaya çalışıyorum.
Murat : Gözüktümü ?
Ben : Evet biraz yukarı. Dur bekle çok çıktın biraz aşağı.
Murat : Oldumu ?
Ben : Biraz sağa. Yanlış tarafa gidiyosun hoop dur.
Murat : Aynalı bu teleskop bilmiyomusun ters görüntü.
Ben : Sol tarafa gel o zaman. Tamam gözüktü heh bırak böyle.
Murat : Sen teleskobu tut ben vidaları sıkayım.
Ben : Sen vidaları sıktın ama kaydı gene.
Murat : !?!?!?!?!
En son Ferhat Pınar tarafından 09 Nis 2014, 15:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Çok güzel bir etkinlik olmuş gerçekten ellerinize sağlık. Ferhat çok güzel özetlemişsin :) umarım en kısa zamanda eksiğini giderirsin. Herkese teşekkürler keşke birazcık daha video olsaymış izlerken içim gitti valla :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Murat Tekneci
Yine güzel bir etkinlik gerçekleştirdik...Hava güzeldi yeni köyümüz güzeldi.Tekrar gitmek için şimdiden sabırsızlanıyorum...

Köylülerin ilgisi görülmeye değerdi.Kendi köyümde böyle ilgi görmedim.Çömlekçi sakinlerine teşekkür ediyorum...
Organizasyonu yapan ve gerekli irtibatları kuran Eftal Çeki hocamıza ve 19" teleskobunu serbest kullanıma bırakan :) Uğur İkizler hocamıza ayrıca teşekkür ediyorum...

Ferhat Pınar; artık ekipmanları büyütme vakti geldi de geçiyor...Millet ayrıntı çıkarmaya çalışırken biz kadraja almaya çalışmakla uğraşıyoruz :)

Tekrar bir araya gelmek dileğiyle...

Resim
2012-03-17 14.30.03 by Murat Tekneci, on Flickr
Çömlekçiye giriş....

Resim
2012-03-17 14.30.21 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 14.50.02 by Murat Tekneci, on Flickr
Ferhat Pınar

Resim
2012-03-17 15.34.23 by Murat Tekneci, on Flickr
Hocanın kızı ve köy kahvesi

Resim
2012-03-17 15.34.35 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 15.35.31 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 15.35.42 by Murat Tekneci, on Flickr
Çaycı amcamız...

Resim
2012-03-17 15.36.01 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 15.36.11 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 15.36.22 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 15.38.01 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 17.07.35 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 17.07.48 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 17.08.06 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 17.09.45 by Murat Tekneci, on Flickr

Resim
2012-03-17 17.10.46 by Murat Tekneci, on Flickr
Uğur İkizler
Resim
2012-03-17 17.11.02 by Murat Tekneci, on Flickr
Eftal Çeki
Resim
2012-03-17 17.11.42 by Murat Tekneci, on Flickr
Selçuk Karayakalı

Resim
2012-03-18 07.33.44 by Murat Tekneci, on Flickr

Siz uyuyordunuz biz sessizce gittik :)
Sabah sabah bu başlığı okuyunca çok keyiflendim. Katılanları kutluyorum.

Uğur üstad, Kastor'a bir de nazar boncuğu lazım sanki :) 41 kere maaşallah! Ben onun astigmatizmine kurban olurum! Benim gözlerim de astigmatik, ne olmuş yani :)

Murat tripod kullanman çok iyi olmuş ama sanki sana biraz daha baba bir tripod gerekiyor. Orta uzatmayı yükseltmeden kullanabileceğin birşey...bu tripod ile sarsıntı nedeniyle sorun yaşarsan teleskobu suçlama bunun için :)

Özgüç, yeni ekipman hayırlı olsun. Yeni bir başlık altında ilk ışık raporlarını bekliyoruz artık.

Selçuk, senin ekipmanlar da hayırlı olsun. Ayaklar yumuşak zeminde batmasın diye 3x 15-20 cam çapında tahta kestir derim. ortalarında da tripod ayaklarının oturacağı birer küçük yuva olsun. Çok daha sağlam olur sistem böylece. Tahtalara 7-8 tane de uzun çivi çak, uçları krampon gibi çıksın altlarından.

Ben de boş durmadım bu hafta sonu. Ama sonuçları sizlerle paylaşmam biraz zaman alacak.

Sevgiler
Çok güzel bir etkinlik olmuş. Emeği geçen arkadaşlarımızı kutlarım.
Nisan ayında yapılacak etkinlikte aranızda olmak dileğiyle,

Sevgiler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Resim

Trifid Nebula

Evden çıkmadan önce işlediğim fotoğraf üstte. Dark Flat Bias hiç birini kullanmadım. Bu yüzden kırmızı mavi yeşil lekeler hemen gözünüze çarpacak. Hava soğuk olduğu için dark ihtiyacı oldukça azalmış. Tabi kullanmakta fayda var.

Bazılarınızın dikkatini çekeceği bir şeyi daha paylaşayım.
Sağ alt ve sol üst köşede parlamalar göreceksiniz. Bu parlama 350D fotoğraf makinelerinde olan AMP sinyalinden kaynaklanıyor. Daha üst modellerde bu sorun ortadan kaldırılmış durumda. Selçuk'un çektiği fotoğrafta bunu görmeyeceksiniz.

Aslında yaşadığımız aksilikler bitmek bilmedi tüm gece. Çektiğim fotoğrafların yarısında takip problemi olmuş. Kısa süreli çekim olmasına rağmen. Evde bir kaç fotoğraf daha var.

Çıkardığım dersleri alta sıralayım.
Her zaman için daha sert bir zemin bul.
Eğer zemin iyi değil ise butün ekipmanları bağladıktan sonra su terazisi ile ayarlarını yap. (teleskop döndükçe bozulabilir)
Aküyü iyi seç 2 saatte bitmesin.
Gözlem yerine erken gel. Ekimanlarını hazırla.

Guiding işini biran önce çöz. :lol:
Artık terası olan bir eve taşın. :lol:

Sona kalan dona kalır ya da yola kalır. ( en son geldiğimiz için yola kurulduk yol geçen hanı gibiydi.)
Son gelen erken döner. ( aracımızı yolun başına parkettik erkenden çıkmak zorunda kaldık.)
En kestirme yok en iyi bildiğin yoldur. Maceraya gerek yok. (6 saate gelebildik)
En son Fatih TALI tarafından 20 Mar 2012, 15:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çok hoş olmuş Selçuk... bizi Allah korumuş, ya bu aksilikler olmasaydı ne olurdu halimiz ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
İçimizde uhde kaldı o gece. Onca yol gittik ve hiç bir şey yapadık. Az önce gidelim yine bir yerlere dedim. Belki ufak bir faaliyet yaparız.
Sedat Bilgebay yazdı:Çok hoş olmuş Selçuk... bizi Allah korumuş, ya bu aksilikler olmasaydı ne olurdu halimiz ?
Teşekkürler Sedat abi. Sizleri zorlamak için Güven'in mesajlarından birinde dediği gibi çok fırın gerekli. Tabi bunca ekmeği hazmetmek için zaman da gerekli.

Verdiğin gazların topluluğumuz üzerindeki motive edici etkisi çok büyük, devam et lütfen. :)

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Şu kareler beni öyle keyiflendiriyor ki anlatamam. Köy kahvesi, ateşte sucuk, doğa... Saymakla bitmez.

Ayrıca fatih le selçuk kendinize haksızlık etmeyin bu kadar kısa sürelere rağmen resimler oldukça güzel. Problemler olmasaydı neler ortaya çıkacaktı düşünemiyorum. Ayrıca fatihin de dediği gibi bu problemler yeni etkinliklere olan şevki artırdığı için problem yok. "olmaz olsun böyle hobi 6 saat yol git , istediiğim fotoğrafları çekemeden geri dön.Bütün ekipmanları balkondan aşağıya atıyorum şimdi" diye düşününce iş başka mecralara ve başka huzursuzluklara kayıyor. Anın tadını çıkarmak lazım. İlk defa tırnovaya gittiğimde akü hemen bitti üstüne üstlük arabanın aküsü de bitti. Ayrıca teleskobu ilk kullanışımdı. Neyse fazla uzatmayayım. Ayak üstü terapide yaptım bak :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Fatih TALI
Sadece Peltier yok. Amp Off + Peltier Soğutma.

Oldukça meşakatli uzun uğraşlar sonunda bitirdik. İlk denemesi oldu Çömlekçide.

Bizim 350D sinyal güçlendirildiğinde köşelerde parlama yapıyor. 30 saniyelik bir fotoğrafta bile belli oluyor. Bunu iptal etme işine ise AMP OFF deniyor. Buna engel olmak için devre yapıp; anakarta ve CMOS'a montaj yapmak gerekiyor.

Benim çektiğim fotoğrafta köşelerdeki bozulmayı görebilirsiniz. Hava soğuk olduğu için Noise neredeyse tamamen kayboldu fakat benim fotoğrafta köşeler parladı. Selçukta ise AMP OFF devreye girdiği için hiç sorun çıkmadı. Sonuç oldukça güzeldi.

Sonuç olarak soğuk hava iyidir daha soğuk hava daha iyidir. :D

Not: 450D'den itibaren canon makinelerde Amp problemi yok. 20D 40D 300D 350D gibi daha eski makinelerde var.

Selçuk ile aynı yerde çalıştığım için çok şanslıyım. İkimiz bir araya gelince güzel işler yapabiliyoruz. Bütün malzemelerin aynı oluşu bizim için büyük avantaj tabi.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]