Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Mehmet bey merhaba,
Bu gözlem yerlerinde trafik durumu nasıldır?
Gece boyunca tahminen kaç araç geçer, ya da araç geçişi olmaz mı?
B noktası işlek yolmuş gibi görülmüyor ancak A noktası köye yakın, ve yol üzeri olduğundan sanki araç geçişleri olur gibi geliyor bana. Tabii bunu siz daha iyi biliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Uğur İkizler yazdı:Mehmet bey merhaba,
Bu gözlem yerlerinde trafik durumu nasıldır?
Gece boyunca tahminen kaç araç geçer, ya da araç geçişi olmaz mı?
B noktası işlek yolmuş gibi görülmüyor ancak A noktası köye yakın, ve yol üzeri olduğundan sanki araç geçişleri olur gibi geliyor bana. Tabii bunu siz daha iyi biliyorsunuz.
Daha önceki gözlemden, aklımda kalan bir araç geçişi yok. D565 Demirköy yolu asfalt yoldur. D565 - Balaban yolu toprak yoldur ve Sarpdere istikametine devam eder. Yol genişletme faaliyetleri olduğunu duydum. Balaban - Gözlem yeri arasındaki toprak yolun başka bir köyle bağlantısı yok. Köyler arası bağlantı yolundan çok Balaban'dan ormana / tarlalara gidiş geliş yolu özelliğindedir. Gözlem yerinden Balaban köyüne ait bir ışık yada ev görünmemektedir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Geçen taşıtlar bir problem oluşturmayacaksa ben iki gece de Balaban'da yapılması taraftarıyım. Az da olsa köy ışıkları bir ambiyanstan ziyade dikkat dağıtıcı bir olumsuzluk olur. Bunu Tırnova'da da yaşadık. Maksimum karanlığa bu kadar yakınken ve ulaşım da kolayken daha azıyla yetinmeye pek de gerek yok.

Eğer bol miktarda taşıt geçmesi gibi bir problem yoksa Balaban çok iyi bir nokta.. İki gece için birden..

Bu arada yanımda Sedat abi'den ödünç aldığım SQM'i de getireceğim, bol bol ölçüm de yapar, değerleri kıyaslarız.. SQM ne merak edenler için:
http://unihedron.com/projects/darksky

Gökyüzüne tutuyorsunuz ve anında size ışık kirliliğinin miktarını sayısal olarak veriyor.. Bununla Marmaris'te, İzmir'de, Dikili'de, İstanbul'da ve Demirköy'de ölçüm yapacağım, bakalım nasıl veriler çıkacak.. Gelecekteki etkinliklerde de bununla ölçüm yaparak objektif değerlendirme yapabiliriz sayısal değerleri kıyaslayarak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Güzergahı kabaca tanımlamak istiyorum.

O-3 Otoyolunu kullanıp İstanbul istikametinden gelecek arkadaşlar için:

Çerkezköy çıkışını kullanarak D567 yoluna girilir. Çerkezköy tugay kavşağında EDS mevcut. (D) Dikkatli olun. Bir kaç ay sonra plaka adresinize fotoğraf göndermesinler. D567 yoluna Saray'a kadar devam edilecek. Saray içinde Kırklareli yoluna girmek suretiyle D020 yoluna girilecek. Bu yol üzerinde traktör ve kamyonlara dikkat edilmeli. Saray ve Vize geçildikten sonra Poyralı'da Demirköy yolu olan D565 yoluna sapılır. Ben Poyralı'ya girmeden önce yolun sağında kalan düzlüğün (C) toplanma noktası olarak kullanılmasını öneririm. Rahim bey yol üzerinde tanıtıcı bir şeyler koyabilir. Toplanma noktasında gözlem yerleri ve gidiş şekli tekrar gözden geçirilebilir.

http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... 3&dirflg=d

Not : A ve B noktalarının yeri, yazılım tarafından değiştirilmiş, yaklaşık yerlerdir. Kaale almayınız.
Mehmet Koyuncu yazdı:Güzergahı kabaca tanımlamak istiyorum.

O-3 Otoyolunu kullanıp İstanbul istikametinden gelecek arkadaşlar için:

Çerkezköy çıkışını kullanarak D567 yoluna girilir. Çerkezköy tugay kavşağında EDS mevcut. Dikkatli olun. Bir kaç ay sonra plaka adresinize fotoğraf göndermesinler. D567 yoluna Saray'a kadar devam edilecek. Saray içinde Kırklareli yoluna girmek suretiyle D020 yoluna girilecek. Bu yol üzerinde traktör ve kamyonlara dikkat edilmeli. Saray ve Vize geçildikten sonra Poyralı'da Demirköy yolu olan D565 yoluna sapılır. Ben Poyralı'ya girmeden önce yolun sağında kalan düzlüğün toplanma noktası olarak kullanılmasını öneririm. Rahim bey yol üzerinde tanıtıcı bir şeyler koyabilir. Toplanma noktasında gözlem yerleri ve gidiş şekli tekrar gözden geçirilebilir.
Mehmet bey, eğer Cuma akşamı erken saatte varacak olursam buraya bir yazı konulmasını sağlarım.
Eğer varışım geç olacaksa da köydeki arkadaşlardan yardım isterim.
Tabii eğer burası toplanma yeri olacaksa.
En son Rahim Yalçıntaş tarafından 25 Tem 2011, 13:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Rahim Yalçıntaş yazdı:...
Mehmet bey, eğer Cuma akşamı erken saatte varacak olursam buraya bir yazı konulmasını sağlarım.
Eğer varışım geç olacaksa da köydeki arkadaşlardan yardım isterim.
Ama yine de google maps üzerinde burayı da işaretleyeceğim.
Toplanma yeri (C) yaklaşık olarak işaretledim. Toplanma yerini, daha hassas ve doğru işaretlemeniz ve sizin tarif etmeniz daha iyi olacaktır.

Doğru ya, Cuma akşamı gelecekler genelde geç saatlerde gelecek. Bu nedenle toplanma yeri, doğrudan kişilerin kendi tercih ettikleri gözlem yeri olacaktır. Cumartesi günü gelenler için Poyralı düzlük, iyi bir toplanma ve oradan konvoy olarak gözlem yerine gitme yeri olarak görünüyor.
Evet şimdi gördüm.
Eğer arkadaşlar toplanma yeri olarak burayı sececek olursa işaretlediğiniz noktadan hemen içerisi (100-200m kadar) uygun olacaktır.
Tekrar işaretlemeye gerek yok bu durumda. Yine de isteyen olursa ben de açıklama yapabilirim.

Bu arada katılımcıların belli olması için bir isim listesi oluşturulması nasıl olur acaba?
Kim, nereden, nasıl ulaşacağını belirterek bir liste oluşturulursa iyi olur sanırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Bence liste oluşturmaya başlayalım.

Ek olarak, Ad, soyad, geliş şekli, katılacakları gözlem günleri ve gözlem yeri yazılır ise planlamada kolaylık olur.

Mesela:

Rahim Yalçıntaş, Hususi oto, Çerkezköy'den Cuma 18:00 çıkış, 3 kişilk boş yer var, Cuma Poyralı düzlük Cumartesi Çıplak tepe

gibi...
Peki listeyi başlatalım:

1. Rahim Yalçıntaş (+1 oğlu), Hususi oto, Çerkezköy'den Cuma 18:00 çıkış, 3 kişilk boş yer var, Cuma Çıplak tepe, Cumartesi Balaban
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
2. Güven Özkan (+Onur Uludağ +Onur Atılgan), Hususi Oto (Boş yerimiz yok), İstanbul'dan Cuma 15:00 gibi hareket planlıyoruz, 2 Gece Balaban düşünüyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
3. Mehmet Koyuncu, Hususi Oto 1 kişilik boş yer var, Cuma akşamı, Çerkezköyden saat 18:00'de çıkış, Cuma çıplak tepe, Cumartesi Balaban
Kullanıcı avatarı
gönderen Ceki Erginbaş
4. Ceki Erginbaş +3 Arkadaşım (Melis Altaras, Berrak Yapıcı, Engin Maçoro). Şu an için hususi oto ile İstanbul'dan Cumartesi öğlen saatleri 4 kişi yola çıkacağız gibi gözüküyor. Bu durumda araçta boş yer olmayacak. Olası bir diğer senaryo ise benim kız arkadaşımla Cuma yola çıkıp , diğer iki arkadaşımın ise Cumartesi bize katılması. Böyle bir durum olursa sanırım aracımıza 1 kişi daha alabiliriz. Kesin karar verince sizleri haberdar ederim. İki gün gelir isek her iki bölgeyi de görmek isteriz. Eğer sadece Cumartesi gelirsek tercihimiz Balaban yönünde olacak.
En son Ceki Erginbaş tarafından 25 Tem 2011, 14:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ceki Erginbaş
İlk gözlemimiz olacağı için tecrübesiz olduğumuzu belirtmiştim. O yüzden yanımıza almamız gerekenler konusunda da kararsızım. Şu an için aklıma gelen liste şöyle. Tecrübeli arkadaşlar gerekli eklentileri yapıp gereksizleri çıkartıp yönlendirirlerse sevinirim. Ayrıca bu konuda önceden yazılmış bir başlık var ise bağlantısını eklerseniz iyi olur.

Çadır
Mat
Uyku Tulumu
50D SLR gövde (lcd ekranı kırmızı film ile kaplamak ne kadar gerekli bir hareket olur?)
EF-S 10-22mm (geniş açı gökyüzü fotoğafları için)
EF 400mm L (Kamp çevresindeki doğal hayatı fotoğraflamak için)
Tripod
Dürbün
Yiyecek içecek
Katlanır Kamp sandalyesi (gerekli midir bilemiyorum)
El feneri (kırmızı film ile kaplayıp kırmızı ışık vermesi sağlayacağım)

Aklıma gelenler bunlar. eksikleri tamamlarsanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
5. Uğur İkizler, Hususi oto 2 kişilik boş yer var. Cuma günü saat 12:00 gibi Yenikapı da olacağım.
Balaban' ın şartları daha iyi gibi görülse de Çıplak tepeyi de görmek isterim. :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 26

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]