Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ceki Erginbaş
Merhaba,

Tanışma bölümünde de belirttiğim gibi uzun zamandır bu sayfaları takip edip gözlem organizasyonlarına katılmak istiyordum. Sonunda hem mesafe hem de zamanlama uydu. Bu organizsyona 3 arkadaşım ile birlikte bizler de katılmak, astronomiye teorik bilgiler dışında ilk adımımızı atmak istiyoruz. Bunun dışında gelmeyi düşünen 2 arkadaşım daha mevcut.

Ancak bir problem var. Dediğim gibi bizlerin ilk gözlem deneyi olacak. Elimizde dürbünlerimiz, benim 400mm telefoto lensim ve ipad'e yüklü starwalk applikasyonundan başka gözlem ekipmanımız yok. Açıkçası teleskopları ve tecrübesi olan sizlerin arasında 4 çaylak rahatsızlık verir miyiz diye korkuyorum.

Buna karşın çıplak gözle de olsa ışık kirliliği olmayan bir yerden samanyolunu ve gökyüzünü görmek için bile İstanbuldan yapacağımız yolculuğa deyeceğini düşünüyorum. Eğer bizleri de aranıza kabul ederseniz bu güzel etkinliği sizlerle paylaşmak, bu işi uygulayanlardan yerinde öğrenmek istiyoruz.

Herkese selam ve saygılarımla
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
http://www.dmi.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx meteoroloji tahminleri 29 Temmuz 2011 için çok güzel bir gökyüzü olacağı yönünde.

Aday iki gözlem yeri aşağıdaki gibidir. A ve B noktası olarak işaretlidir.

A noktası 2008 yılında gözlem yapılan yerdir. Işık kirliliği, beşeri ihtiyaçlar açısından çok uygundur.

B noktası yüksek bir yerde olup, oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Çok tatlı suyu olan çeşmesi var. Yiyecek vb ihtiyaçlar için yakın köy var.

http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... 3&dirflg=d
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Mehmet Koyuncu yazdı:http://www.dmi.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx meteoroloji tahminleri 29 Temmuz 2011 için çok güzel bir gökyüzü olacağı yönünde.

Aday iki gözlem yeri aşağıdaki gibidir.

http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... 4&dirflg=d
Mehmet abi hava durumu için verdiğiniz haber çok sevindirici. Gözlem alanlarına gelince, B noktası için sorun yok ama A noktasına araç girebiliyor mu? (Arazi aracı dışında.)
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Ceki Erginbaş yazdı:Merhaba,

Tanışma bölümünde de belirttiğim gibi uzun zamandır bu sayfaları takip edip gözlem organizasyonlarına katılmak istiyordum. Sonunda hem mesafe hem de zamanlama uydu. Bu organizsyona 3 arkadaşım ile birlikte bizler de katılmak, astronomiye teorik bilgiler dışında ilk adımımızı atmak istiyoruz. Bunun dışında gelmeyi düşünen 2 arkadaşım daha mevcut.

Ancak bir problem var. Dediğim gibi bizlerin ilk gözlem deneyi olacak. Elimizde dürbünlerimiz, benim 400mm telefoto lensim ve ipad'e yüklü starwalk applikasyonundan başka gözlem ekipmanımız yok. Açıkçası teleskopları ve tecrübesi olan sizlerin arasında 4 çaylak rahatsızlık verir miyiz diye korkuyorum.

Buna karşın çıplak gözle de olsa ışık kirliliği olmayan bir yerden samanyolunu ve gökyüzünü görmek için bile İstanbuldan yapacağımız yolculuğa deyeceğini düşünüyorum. Eğer bizleri de aranıza kabul ederseniz bu güzel etkinliği sizlerle paylaşmak, bu işi uygulayanlardan yerinde öğrenmek istiyoruz.

Herkese selam ve saygılarımla
Hiçbir şekilde rahatsız olmayız. Elbette katılabilirsiniz. Zaten etkinliklerimiz herkese açık. Ayrıca çeşitli ekipmanları bizzat test etme olanağı bulur ileride yapacağınız ekipman seçimi için tecrübe edinmiş olursunuz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Güven Özkan yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:http://www.dmi.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx meteoroloji tahminleri 29 Temmuz 2011 için çok güzel bir gökyüzü olacağı yönünde.

Aday iki gözlem yeri aşağıdaki gibidir.

http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... 4&dirflg=d
Mehmet abi hava durumu için verdiğiniz haber çok sevindirici. Gözlem alanlarına gelince, B noktası için sorun yok ama A noktasına araç girebiliyor mu? (Arazi aracı dışında.)

Kısa sayılabilecek bir toprak yolu var. Normal otomobiller için sorun yaratacağını tahmin etmiyorum. Her iki nokta da aynı güzergahta olduğundan, birinci günü A, arada Dupnisa gezisi ve ikinci günü B noktası şeklinde bir uygulama yapılabilir.

Karanlık gökyüzü çekimleri yapacağını bildiğimden, her iki günde de B noktasında olmanı öneririm. Ama, Evciler göletinin üzerinde, Samanyolu çekimini birlikte yapalım da derim.

Aday gözlem yerlerinden birisini yanlış işaretlemişim, yukarıda düzelttim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Onur Uludağ yazdı:
Burak Yakut yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:Göl, Samanyolunu kapayacak bir görüntü verecek kadar büyük değil. Ama yine de deneme yapmayı düşünüyorum.

Cumartesi akşamı, Vize belediyesinin sağladığı imkanlar ile Ethem hoca ve daha bir çok gökyüzü tutkunu gözlem yapacaklar. İnşallah vakit bulabilir de kısa süreliğine de olsa etkinliklerine katılırım ve düzenlemekte olduğumuz etkinlik hakkında, şifai olarak bilgi verme fırsatını yakalarım.
Mehmet abi merhaba

Bu etkinligi kim duzenliyor, kimler katiliyor? Anladigim kadari ile bu Cumartesi olacak bu olay oyle mi?

Benim anladığım kadarıyla bizim etkinlik haricinde bugünde bir etkinlik yapılıyor.

23-24 Temmuz 2011 günlerinde, Vize belediyesinin düzenlediği etkinliğe ek bir etkinlik oldu. Ethem hocamız, Nurcan hanım vardı. Yolumun üzerinde olduğundan etkinliğe katıldım. Ethem hoca, Burhan beyi ve Nurcan hanımı yapacağımız etkinlikten haberdar ettim.
Cumartesi günü saat 15:00 civarı Mehmet Bey'le Poyralı Köyü'nde buluştuk. Önce köye yakın yerde ve vadinin doğu tarafından üstündeki Düzlük mevkiine gittik.
Bölgeyi tam bir tur atarak dolaştıktan sonra önce Evciler göleti'ne, buradan da Çıplak Tepe'ye A noktası olarak işaretlenen yere gittik.

Akşam Poyralı Düzlük mevkiinde Mehmet Bey'in teleskopu ve Konus 20x80 Dürbün ile gözlem denemeleri yaptık. Samanyolu gayet net görünse de genel olarak sarıya yakın bir gökyüzü mevcut. Satürn'ü 130 mm teleskop'tan 5x olarak izlemek benim için çok keyifliydi.
Tekrar teşekkürler Mehmet bey.

A noktasına normal binek araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. A Noktası'nın yöredeki ismi Çıplak Tepe ve 850 m kadar rakımı var.
Sedece bu yolda yol inşaat çalışmaları ve orman kesimi olduğundan sık sık kamyonlarla karşılaşılabiliyor. Arabaların tozlanmadan bu yolu gitmesi mümkün değil.
Kırklareli - Demirköy yolu üzerinden ayrıldıktan sonra yaklaşık 8-9 km. kadar içeriye giriliyor. Mehmet Bey'in belirttiği gibi suyu var ve kamp kurulacak güzel bir bölge burası. Tek sorun 1-2 km mesafedeki Radar gözlem istasyonu. Belki askeri nedenlerle problem çıkarabilirler. Konuyla ilgili temaslarda bulunacağız.

B Noktasını daha önceki etkinlikten dolayı katılmış olan arkadaşlar zaten biliyor. Yine de gerekirse tekrar detaylı tarif yapabiliriz.

Mehmet Bey gündüz çektiğiniz Çıplak Tepe fotoğrafları için bir paylaşım şekli düşünebilir miyiz? Örneğin facebook'ta fotoğraf albümü açmak gibi bir yöntem olabilir.
Bölyece A noktasının güncel biriki görünümüne sahip olmuş olur katılımcı arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Rahim Yalçıntaş yazdı:Akşam Poyralı Düzlük mevkiinde Mehmet Bey'in teleskopu ve Konus 20x80 Dürbün ile gözlem denemeleri yaptık. Samanyolu gayet net görünse de genel olarak sarıya yakın bir gökyüzü mevcut.
Bu bilgiler ışığında ben ve benim gibi daha çok fotoğrafçılık ile uğraşacaklar için A noktası bir alternatif olmaktan çıkıyor. Tercihimi B noktasından yana kullanacağım.
Mehmet Koyuncu yazdı:Gözlem yerlerine ait adresi düzelttim. Ancak A ve B noktaları yer değiştirmiş durumda. Rahim bey kontrol edermisin.

Çıplak Tepeden Çektiğim fotoğrafları bir albüme koymayı denerim. Ancak mesaiden sonra. Çünkü makinam ve fotoğraflar evde.

Evet Mehmet Bey, B Noktası Çıplak Tepe, A Noktası Balaban olarak doğru işaretlenmiş. Problem yok.
Fotoğrafları akşam da yükleseniz olur. Şimdiden teşekkürler.
Güven Özkan yazdı:
Rahim Yalçıntaş yazdı:Akşam Poyralı Düzlük mevkiinde Mehmet Bey'in teleskopu ve Konus 20x80 Dürbün ile gözlem denemeleri yaptık. Samanyolu gayet net görünse de genel olarak sarıya yakın bir gökyüzü mevcut.
Bu bilgiler ışığında ben ve benim gibi daha çok fotoğrafçılık ile uğraşacaklar için A noktası bir alternatif olmaktan çıkıyor. Tercihimi B noktasından yana kullanacağım.
Güven Bey, son adlandırmada B Noktası olarak işaretlenen Çıplak Tepe (ilk numaralamada A noktası demiştik) mevkii ile bizim gözlem yaptığımız Poyralı Düzlük Mevkii aynı yer değil.
Çıplak Tepe'nin gece çok daha karanlık olduğunu biliyorum. Ancak gece Mehmet Bey'le buraya gidecek zaman bulamadık. Dolayısıyla benim önerim sizin ve fotoğraf çalışması yapacak diğer arkadaşların en azından Çıplak Tepe'yi görmeleri şeklinde olacak. Çünkü buradan görünen ufkun altındaki zayıf köy ışıklarıyla Samanyolu'nun çok güzel bir birliktelik yaratacaklarına eminim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Rahim Yalçıntaş yazdı:
Güven Özkan yazdı:
Güven Bey, son adlandırmada B Noktası olarak işaretlenen Çıplak Tepe (ilk numaralamada A noktası demiştik) mevkii ile bizim gözlem yaptığımız Poyralı Düzlük Mevkii aynı yer değil.
Çıplak Tepe'nin gece çok daha karanlık olduğunu biliyorum. Ancak gece Mehmet Bey'le buraya gidecek zaman bulamadık. Dolayısıyla benim önerim sizin ve fotoğraf çalışması yapacak diğer arkadaşların en azından Çıplak Tepe'yi görmeleri şeklinde olacak. Çünkü buradan görünen ufkun altındaki zayıf köy ışıklarıyla Samanyolu'nun çok güzel bir birliktelik yaratacaklarına eminim.
Uçaktan, yeryüzündeki cılız aydınlatma ışıkları ile Samanyolunu birlikte çektiğinizi düşünün. Gölet yakın olduğundan, Saman yolunun yansıması da olur ise müthiş bir şey olacak. Tüm aday gözlem yerleri Çerkezköy - Balaban güzergahında olduğundan ve bir birine yakın olduğundan toplandıktan sonra da yerinde ve görerek tartışılabilir ve karar verilebilir. Bu esneklik fazlasıyla var.

Benim önerim; ilk gün Çıplak tepe, ikinci gün balaban şeklinde olacak.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Ben şimdi iyice karıştırdım neresi neresidir diye :) Biz gökyüzü fotoğrafçılarının mümkün olduğunca karanlık bir gökyüzüne ihtiyacımız var. Zayıf köy ışıkları geniş alan çekimleri için bir ambians yaratabilir belki ama derin uzay cisimleri çekimlerinde ne kadar az ışık kirliliği olursa o kadar iyidir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu

adresinde A olarak işaretlenen yer Balaban'dır. Karanlık gökyüzü çekimlerine uygun. B olarak işaretlenen yer ise Çıplak tepedir. Saros'tan daha karanlık bir gökyüzü verdiğini söyleyebilirim. Bütün Trakya ayak altında kaldığından manzara çok güzel. Balaban gökyüzü ise Çıplak tepeden de karanlıktır.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 26

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]