Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Harika, o zaman planlarımı Cuma ve Cumartesi olmak üzere 2 gece için yapayım. E tabii Cuma'dan gelebilecek olan arkadaşlar da böyle yapsınlar :)
Ben Cuma akşam saatlerinden itibaren müsait olacağım. Mehmet Bey, ben bu hafta sonu da bölgede olacağım ve keşif gezisi yapmayı planlıyorum.
Poyralı'da bahsettiğim bölge çok açık bir ufuk sağlıyor, ama uzun pozlama fotoğraflarda yine de ufuktaki ışık kirliliği problem yaratacaktır.
Ancak gözlem sırasında ışık kirliliği algısı çok azdır. Bunu aylardır bölgede gözlem yaptığım için söyleyebilirim.

Yenice ve arka taraflarında ve dağın güney yönünde bildiğim noktaları tek tek dolaşacağım.

Aslında bu hafta sonu Cumartesi günü (23 temmuz 2011) buralarda olursanız veya yakınlarda olup gelebilecek bir arkadaşım varsa keşif çalışmasını bu hafta da yapabiliriz ve çok güzel bir nokta bulabiliriz. Katılmak isteyen varsa lütfen haber versin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Necati Demiral
Merhabalar,

Demirköy'ü görmeyi ben de çok istiyordum. Bu etkinlik sayesinde yeni bir gözlem yeri daha keşfetmiş oluruz.
Programımda son dakika aksilikleri çıkmazsa ben de katılmayı düşünüyorum. Hatta cuma akşamından da gelebilirim.

Görüşmek üzere...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Rahim Yalçıntaş yazdı:...
Aslında bu hafta sonu Cumartesi günü (23 temmuz 2011) buralarda olursanız veya yakınlarda olup gelebilecek bir arkadaşım varsa keşif çalışmasını bu hafta da yapabiliriz ve çok güzel bir nokta bulabiliriz. Katılmak isteyen varsa lütfen haber versin.
23 Temmuz 2011 Cuma günü Çerkezköy'deyim. Gözlem araçlarım devamlı arabamda olduğundan, keşif gezisini, bir mini gözleme bağlayabiliriz. Başka katılmak isteyen var ise yazsın ki planlama yapalım. Az bir zaman kaldı.

29 Temmuz 2011 Cuma akşamı başlayacak gözlem detayları 25 Temmuz 2011 Pazartesi gününden sonra bu başlık altında yazılacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Necati Demiral yazdı:Merhabalar,

Demirköy'ü görmeyi ben de çok istiyordum. Bu etkinlik sayesinde yeni bir gözlem yeri daha keşfetmiş oluruz.
Programımda son dakika aksilikleri çıkmazsa ben de katılmayı düşünüyorum. Hatta cuma akşamından da gelebilirim.

Görüşmek üzere...
29-31 Temmuz 2011 gözlem programı, 25 Temmuz 2011 gününden sonra bu başlık altında tartışmaya açılacaktır. Tüm gökyüzü tutkunlarını aramızda görmekten, bir gözlem etkinliğini paylaşmaktan mutluluk duyarız :)
Mehmet Bey, 22 Temmuz Cuma akşamı ben de Çerkezköy'de olacağım ve 23 Temmuz Cumartesi bölgeye giderim diye düşünüyordum.
Sadece Cuma akşamı müsaitim diyorsanız diğer planlarımı buna göre revize edebilirim. Sizin planınıza göre uydurmaya çalışabilirim.

Ama eğer 23 Temmuz Cumartesi ve akşamında müsait olabiliyorsanız, gündüz pek çok noktaya bakıp gece de gözlem yapabiliriz.
Böylece bulduğumuz nokta(lar)nın uygunluğunu da test etmiş olabiliriz.
En son Rahim Yalçıntaş tarafından 20 Tem 2011, 12:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Rahim Yalçıntaş yazdı:Mehmet Bey, 22 Temmuz Cuma akşamı ben de Çerkezköy'de olacağım ve 23 Temmuz Cumartesi bölgeye giderim diye düşünüyordum.
Sadece Cuma akşamı müsaitim diyorsanız diğer planlarımı buna göre revize edebilirim. Sizin planınıza göre uydurmaya çalışabilirim.

Ama eğer 23 Temmuz Cumartesi ve akşamında müsati olabiliyorsanız, gündüz pek çok noktaya bakıp gece de gözlem yapabiliriz.
Böylece bulduğumuz nokta(lar)nın uygunluğunu da test etmiş olabiliriz.
23 Temmuz Cumartesi de olur :)
Mehmet Koyuncu yazdı: 23 Temmuz Cumartesi de olur :)
Harika, o zaman Cumartesi için güzel bir plan yapalım.
Poyralı, Yenice(çevresinde pek çok güzel tepeler mevcut), Evciler(göl kıyısı kamp yapmak mümkün), Sergen, Sivriler(tenha ve çok temiz bir gece gökyüzü sunabilir) ve Balaban çevresini tek günde görmemiz ve en uygun noktayı seçmemiz mümkün olacaktır.

Katılmak isteyen arkadaşlarım varsa lütfen konuya dahil olsunlar. "Etkinlik için etkinlik" şeklinde bir çalışma güzel olacaktır.
Uygundur Mehmet Bey, bence çok güzel bir keşif gezici olacak.
Şimdiden bildiğim yerleri (ki Istrancların kuzey, güney, doğu, batı ayrımı olmadan tamamını çok iyi bildiğimi düşünüyorum) hafızamdan geçirmeye başladım.
Görüşmek üzere.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Cuma günü iş çıkışı direk gelmeyi planlıyorum. Selçuk benimle gelecek büyük ihtimal. Köprü trafiği, yol falan derken sanırım saat 10 olmadan Demirköy'de oluruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Ne kadar güncel bilmiyorum ama kendi imkanlarıyla gelecek olanlar için şöyle bir link var, belediyenin kendi sitesinden, buna göre İstanbul'dan Demirköy'e günde 2 sefer söz konusu (bu yaz aylarında da 4 sefer varmış) :

http://www.demirkoy.bel.tr/Ulasim-ve-Konaklama.html

3-4 saatlik bir yolculuk olacağını tahmin ediyorum.. Dolaylı yollarla gelmek isteyenler için Nilüfer'in her saat başı Kırklareli otobüsü var, fakat ordan Demirköy'e dolmuş kaldırıyorlar mı, kalkıyorsa hangi sıklıkla bilmem, onu öğrenmek isteyenler için Kırklareli otogarının telefon numarası da şu: 0288 214 32 09

Demirköy'e geldikten sonrasının zor olmayacağını düşünüyorum. Muhtemelen buluşma noktası da Demirköy merkez olur..

Bu arada hazır yazmışken, madem keşif çalışması yapılıyor, daha önceki yorumumda beni endişelendirdiğini söylediğim ve ne olduğunu bilemediğim tesis şu:

Resim

-----

Oraya hiç gidip de görmediğim için elbette burdan uzak duralım diye ahkam kesmiyorum :) Belki yıllar önce faaliyet gösterip artık çalışmayan, karanlık bir maden ocağıdır misal, yani faaliyet dışı bir bölgeyse ve karanlıksa bir şey demiyorum.. Sadece benim elimdeki, belki de güncel olmayan ışık kirliliği haritasında bu tesis çevresinde az yoğunlukta bir kirlilik görüyorum, o yüzden bu civara dikkat çekmek istedim. Eğer buralarda geceleri çalışan bir tesis varsa gündüz keşfinde dikkatten kaçmasından korkarım, kaygım oydu bir tek.

Keşif çalışmalarınızda kolay gelsin :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]