Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Harika bir mekan anlaşılan! Devamını bekliyor olacağız arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
4 kişilik gökbilim.com ekibimiz adına oldukça faydalı bir etkinlik oldu. (Arkadaşım sevgili Ekrem üyemiz değil ama Onur'un dediği gibi başarılı bir fotoğrafçı ve sağolsun her konuda çok yardımcı oldu.) Gökyüzü oldukça güzeldi. Tırnova ile karşılaştırılabilir. Daha iyi midir? emin olamadım ama Onur'un resimlerine bakarsanız yine de muhteşem olduğunu anlayabilirsiniz.

Astronomi çalışmalarımız dışında deniz de oldukça güzeldi. Hele pazar sabahı 3 saat uyuduktan sonra kendimi buz gibi denize atınca çakı gibi döndüm İstanbul'a :)

Saat 01:30 gibi ay sahneden çekilince samanyolu tüm ihtişamı ile ortaya çıktı ve çekimlere başladık. Saat 03:30 a kadar elimizden ne geldiyse çekim yaptık. Bu gün sonuçları görebilmek adına alelacele işledim resimleri. Daha sonra daha bol vakit ayırıp yeniden işleyeceğim ama şu hali ile bile oldukça tatminkar geldi bana. Yeni teleskobum ile yaptığım eli yüzü düzgün ilk çekimler bunlar olunca heyecanlandım açıkçası ve hemen paylaşmak istedim. Bakalım beğenecek misiniz? Sonra yeniden işleyince detayları ile birlikte kendi derin uzay başlığım altında yeniden paylaşacağım.

M8
Resim

M20
Resim

M27
Resim

M31
Resim

M57
Resim

M82
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Çok güzel Güvencim. Takip de çok iyi görünüyor. Poz süreleri nedir ? Odak düşürücü kullandın mı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Sedat Bilgebay yazdı:Çok güzel Güvencim. Takip de çok iyi görünüyor. Poz süreleri nedir ? Odak düşürücü kullandın mı ?
Sedat abi teşekkürler. Poz süreleri bazılarında 30, bazılarında 25 sn. Odak düşürücü (f/6.3) kulandım. Aslında anlatacağım çok şey birikti. Daha fazla detayı kendi başlığım altında paylaşacağım bir kaç güne kadar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Ahmet KALE yazdı:Resimleri acele ile işledim demişsin ama bu haliyle bile şahaneler. Tebrikler.
Teşekkürler. İşleme aşamasında biraz daha özenli davranırsam bir miktar daha iyileşeceklerine eminim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
MUAZZAM !

Harikalar gerçekten. Onur abi geniş açı çekimlere bayıldım, mekan olarak Tırnovadan daha hoş gibi göründü bana, tabi görmediğim için bilmiyorum ama taşlık alana kurmanız daha hoş olmuş, hem kene düşüncesi fazla olmaz. Samanyolu ise harika görünüyor, onu tartışmaya gerek yok sanırım :)

Güven abi fotoğraflar harika, M20 çok hoşuma gitti. Üstünkörü işleme ile böyleyse, kullanmayın gitsin programları :) Takipteyim, devamını bekliyorum, emeklerinize sağlık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Harika fotoğraflar
Sevgili Onur'un çekimlerinden harika bir gökyüzü olduğu anlaşılıyor.
Ve Güven acele işlemeyle(Dediğin için)bile nefis görünüyorlar.
Sende bu iş bitti gibi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Teşekkürler hepinize. Aydın abi sen de ışık kirliliğinden biraz uzaklaşabilsen çok iyi şeyler çıkacak eminim.

Arkadaşlar bu da tek kare 25 sn, ISO 3200 "Double Cluster"

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Fotoğraflara diyecek bir şey yok, çok güzeller, mekanın hakkını fazlasıyla vermişsiniz :) Ham görüntüler nasıl bilmiyorum ama hepsinde aynı koşullar varsa, M82'den daha güzel bir "arkaplan" çıkartabilirsiniz sanırım, tekrar işleneceklermiş o yüzden söylüyorum yoksa o da başarılı :)

Bir de sanki diğer fotoğraflarda da gökyüzü zifiri karanlık değil gibi, acaba gökyüzünün sunduğu imkanlarından mı yoksa işlemeden mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Ben işlenmiş fotoğrafları bekliyorum Güven abi, bunlar işlenmemişse eğer onları tahmin bile edemiyorum :oops:
Fakat fotoğrafların birinde Andromeda kadraja mı sığmadı abi, orayı tam anlayamadım??

Bu arada derinden derinden Onur Uludağ abi'de geliyor, şahane fotoğraflar Onur abi, hastası olduğum sarmalı birkez daha görme fırsatı yaşattığın için ayrıca teşekkür ediyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Onur Atılgan yazdı:Fotoğraflara diyecek bir şey yok, çok güzeller, mekanın hakkını fazlasıyla vermişsiniz :) Ham görüntüler nasıl bilmiyorum ama hepsinde aynı koşullar varsa, M82'den daha güzel bir "arkaplan" çıkartabilirsiniz sanırım, tekrar işleneceklermiş o yüzden söylüyorum yoksa o da başarılı :)

Bir de sanki diğer fotoğraflarda da gökyüzü zifiri karanlık değil gibi, acaba gökyüzünün sunduğu imkanlarından mı yoksa işlemeden mi?
Öncelikle hepinize teşekkürler. Onur arkaplanların yeterince karanlık olmaması sanırım işleme kaynaklı. Tekrar doğru düzgün işleyince M82 dahil hepsi düzelecek umarım :)
Yuce Doruk yazdı:Ben işlenmiş fotoğrafları bekliyorum Güven abi, bunlar işlenmemişse eğer onları tahmin bile edemiyorum :oops:
Fakat fotoğrafların birinde Andromeda kadraja mı sığmadı abi, orayı tam anlayamadım??

Bu arada derinden derinden Onur Uludağ abi'de geliyor, şahane fotoğraflar Onur abi, hastası olduğum sarmalı birkez daha görme fırsatı yaşattığın için ayrıca teşekkür ediyorum.
Yüce yanlış anlama olmasın. Bunlar işlenmemiş resimler değil. Sadece işlenirken üstünkörü çalışılmış resimler. Sadece bir miktar daha düzelme olacak, göze kolayca çarpan kusurlar ortadan kalkacak falan hespi o yoksa mucize beklemeyin :) Evet Andromeda kadraja sığmadı. Malum odak uzaklığı 1480mm, andromeda için biraz fazla :)

E Onur da boş durmuyor tabii. Çok güzel geniş açı resimleri çıkardı. Ay bize çok az zaman bıraktı. Yoksa daha da çok çekim yapacaktık ama buna da şükür :)

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]