Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Gezegenlerin Güneş diskinin üstünden geçmesi bir çeşit tutulma gibi düşünülebilir. Böyle bir geçişin Dünya'dan bakıldığında sadece iç gezegenler Merkür ve Venüs için olanaklı olduğu açıktır. Gezegen geçişleri Güneş tutulmaları kadar sık tekrarlanan olaylar değildir. Her yüzyılda ortalama 13 Merkür, çok daha ender olarak da her yüzyılda sadece 2 Venüs geçişi gerçekleşir. Merkür geçişini tarihte ilk kez Fransız gökbilimci Gassendi 1631 yılında gözlemiştir.

Fred Espenak'ın hazırladığı 700 yıllık Merkür geçişleri katoloğuna bakıldığında Merkür geçişlerinin bu dönemde 8 Mayıs ve 10 Kasım civarında olduğu görülmektedir. Bunun nedeni Merkür gezegeninin yürüngesinin Dünyanın yörüngesiyle 7 derecelik bir açı yapmasıdır, Merkür Güneşin çevresinde dolanırken her yıl bu tarihlerde Dünyayla birlikte aynı anda ekliptik (Dünyanın yörünge düzlemi) düzlemi üzerinde yer alır. Eğer bu tarihlerin birinde Merkür alt kavuşumda ise Merkür geçişi gerçekleşir. Merkür Kasım geçişleri sırasında Güneşe en yakın konumundadır bu sırada görünen diskinin çapı 10 yay saniyesidir, Mayıs geçişleri sırasında Güneşe en uzak konumunda olduğu için Dünyadan bakıldığında 12 yay saniyesi büyüklüğünde görülür. Mayıs geçişlerinin olasılığı Kasım geçişleri olasılığının yarısı kadardır. Merkür Mayıs ayında Güneşe en uzak konumunda olduğundan daha yavaş hareket etmektedir. Bu durum Merkür geçişi için uygun şartların oluşabileceği sırada Dünyayla Merkürün aynı zamanda ekliptik düzlemi üzerinde bulunma olasılıklarını düşürmektedir. Kasım geçişleri 7, 13 veya 33 yıllık aralıklarla, Mayıs geçişleri ise 13 veya 33 yıllık aralıklarla gerçekleşir. 1901 yılından 2050 yılına kadar bütün Merkür geçişleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Resim

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Dikkat bu gözlemi belki torununuz yapamayacak.

Venüs'ün yörüngesi Merkür'ün yörüngesinden daha büyük olduğundan, Venüs geçişleri için uygun şartların oluşması daha enderdir. BURAYA DİKKAT; Teleskobun keşfinden bu yana sadece altı Venüs geçişi gerçekleşmiştir (1631, 1639, 1761, 1769, 1874 ve 1882). Venüs geçişleri sadece Aralık ve Haziran aylarında olanaklıdır zira Venüs bu tarihlerde Güneş ve Dünya ile birlikte ekliptik düzlemi üzerinde aynı doğrultuda yer alır geçiş için uygun şartlar oluşmuşsa geçiş gerçekleşir. Venüs geçişleri 8, 121.5, 8 ve 105.5 yıl aralıklarla tekrarlanır.

Resim

Şimdiden bu büyük etkinlik için organize olma konusunu siz değerli üyelerimizin görüşlerine açıyorum. Bu nadir gerçekleşen gök olayını görebilme şansına sahip biz şanslı nesil bu fırsatı kaçırmamalıyız!!!! :tac

Ömür yeterse listeyi şimdiden açıyorum;

1-Burak Yakut ve Çiğdem Yakut (o zamana belli olmaz +1 :umk daha yazabilirim kontejyan hakkım saklıdır)

Syg.
Konu nereden açıldı derseniz...

Filtreler üzerine Onur ve Benim aramdaki bir yazışma sırasında....

Burak Yakut' un sorusu;

UV filtre meselesini çoooook uzağa attım. (2 sene en az. Tabi sabredebilirsem) Güneş çekimleri/gözlemi içinse elimdeki mevcut baader solar filtre işimi görecektir. Güneşe çokda meraklı değilim. Lekeler beni fazlasıyla tatmin ediyor. Tabi birde merkür geçişi görmek istiyorum. Mümkünse fotoğraflamak. Tabi belki şu an saçmalıyor olabilirim. Ne zaman var geçiş bilmiyorum. Şimdi araştırdım. Wiki’ şu bilgi mevcut;

“Merkür her yıl (ortalama) üç kez alt kavuşum konumundan geçtiği halde, yörüngesinin tutulum düzlemine 7 derecelik bir açı yapması nedeniyle güneş diskinin önünden geçişi nadiren gerçekleşir. Merkür yörüngesinin tutulum düzlemini kestiği noktalar, yani yörüngenin çıkan ve inen düğümleri ile Güneş ve Yer'in düz bir çizgi üzerinde yer almasını gerektiren bu durum her yüzyılda 12-14 kez ve yalnız Mayıs ve Kasım ayları içinde gözlenir. Güneş diski üzerinde küçük bir siyah beneğin ilerlemesi şeklinde izlenen bu olay, Merkür'ün yörünge hızının daha düşük olduğu günöte noktasına daha yakın olan Mayıs geçişlerinde daha yavaş olur ve 9 saat kadar sürebilir”

Önümüzdeki geçişler;

09 Mayıs 2016 14:57
11 Kasım 2019 15:20

Şurada da çok kıymetli bir kaynak var. Forumda ayrı bir başlıkta paylaşacağım;

http://www.koeri.boun.edu.tr/astronomy/ ... ecisi.html

Onur Atılgan' ın cevabı;

Geçiş konusuna söyleyebileceğim tek şey, Merkür'ü bırakıp Venüs'e odaklanman.. 6 haziran 2012'de Venüs geçişi var, ondan sonrakini torunun bile göremeyecek.. Merkür en azından 5-10 yılda bir filan geçiyor :) Venüs çok daha süper bir olay, hem çok ender, hem çok daha 4-5 kat daha "iri" bir gölgesi var, daha görkemli.. O 10 dakikalık geçişe (saatler sürüyor da en güzel an diske girip çıkış anları) iyi hazırlanmak gerekecek. Bir gözlem partisi yapmamız bence kesin gibi o tarihte. Herkes artık izin mizin ne alırsa çıkacak, boru değil bir sonraki 22. yüzyılda :) Neyse daha 1,5- 2 yıl var ona..

Sanırım anlaşıldı. Onur' la bir yazışmamızdan bu fikir doğmuştur. Nerden çıktı şimdiden derseniz diye merakta kalmayın :merhaba
Etkinliğe daha çok var ama böylesi büyük bir olay için bu kadar erken açılmasını da normal karşılamalıyız :)

Ben varım diyorum.. Şirketten izin alırım kesin (iş buldu da izin alıyor)

Bu arada ufak bir düzeltme yapayım Burak :)
BURAYA DİKKAT; Teleskobun keşfinden bu yana sadece altı Venüs geçişi gerçekleşmiştir (1631, 1639, 1761, 1769, 1874 ve 1882)
Uğur abi'nin Venüs geçişi fotoğrafları var, bana o kadar yaşlı gelmiyor Uğur abi :)
http://ikizler.org/thumbnails.php?album=20

Doğrusu, Venüs geçişleri 8 - 122 - 8 - 105 - 8 - 122 - 8 - 105 yıl gibi bir aralıkta gerçekleşiyor.. Bu yüzyıldaki ilk geçiş 2004'teydi, haliyle bu senekini kaçırmamamız lazım. Bunu kaçıranlar, torunlarına vasiyet etmek durumunda, ben göremedim bari sen gör diye..
Takılıyorum :)

Bu arada malesef bizim konumumuz o kadar şanslı değil.. Şimdi baktım da, Türkiye tüm geçişin gözleneceği koordinatlarda bulunmuyor.. Hiç göremeyeceğiz değil tabi ama en azından çok kaliteli fotoğraf beklememek gerekiyor çünkü tüm geçiş Türkiye itibariyle sabah 8'de sona ermiş olacak :( O sırada Güneş'in yüksekliği 21 derece.. Doğu ufku bulutsuz bir yere gitmek gerekecek..

Özkan daha şanslı, o sabah 9'a kadar izleyebiliyor, ekstra 1 saat daha, 33 dereceye kadar.. Kimbilir belki doğu anadoluda yaparız bu etkinliği :)
Bir yandan gece karanlığına da baktım ama malesef Ay dolunay evresinden yeni çıkmış gibi görünüyor. Bu durumda Tübitak etkinliğini oraya kaydırmazlar, sırf bu olay için de çok uzaklara gidilmez sanırım, İstanbul'un epey içinden bile olabilir bu durumda, ışık dert değil nasılsa. Bir an hayal kurdum, zifiri karanlık olsun da bu sefer doğu anadoluya bir uçakla gidilir gelinir diye, nasılsa 3 ay önceden bile çok ucuza bilet alınabilir 40-50 liraya diyerek ama oranın karanlık göklerinden de faydalanamayacağız.. Bakalım, zamanı gelince nasıl şekillenecek etkinlik planı..

Ben de ikidir siz Tahtalı diyince moral bozacak bişey yumurtluyorum, tesadüf oldu bu sefer kusura bakmayın :)

Ben hala etkinliğe varım, o ayrı :)
Sevgili Burak,
En çok etkilendiğim gökyüzü olaylarından birini konu başlığı yapman beni çok heyecanlandırdı. Geçiş zamanına daha çok zaman var gibi görünse de aslında o kadar da çok zaman yok. Ben, 8 Haziran 2004 geçişi için 2 – 3 yıl öncesinden plan yaptım ve bunu rahat izleyebilmek ve görüntüleyebilmek için takip düzeneği planlayıp yaptım. Ee kolay değil en son 1882 yılında olmuş bir olayı gözleyecektim ve bu olayı o an Dünya’ da yaşayan hiç bir insanoğlu görmemişti. Ve ne büyük bir şans ki geçiş baştan sona Türkiye’ den izlenebiliyordu. Eğer bunu kaçırırsam bir dahaki Türkiye’ den baştan sona görülecek en yakın geçiş 11 Haziran 2247 tarihiydi. Tabi ki hava şartları da önemliydi ancak haziran ayı olduğundan açık hava olma ihtimali oldukça yüksekti. Ancak Bursa’ da hava kapalı da olsa, Türkiye’nin neresinde hava açıksa oraya gidecektim. Günler yaklaşıyordu, son meteoroloji verilerine göre Bursa da hava kapalı, sağanak yağışlı idi. Bana en yakın açık gökyüzü, Ayvalık taraflarıydı. Oraya gidecektim. Ancak, o da ne… 7 Haziran günü, şehir içinde bir yere giderken karşı yönden gelen bir kamyonet kaydı, benim şeridime geçti ve geldi benim arabama yandan çarptı. Herhangi bir yara almamıştım ama araba yürüyemez haldeydi. Ama pes etmek yoktu, gerekirse araba kiralayıp gidecektim. Daha sonra bir arkadaşımla birlikte Ayvalığa gittik. Burada hava parçalı bulutlu idi, garanti olsun diye biraz daha güneye , Altınova’ ya gittik.
Geçişi baştan sona izledik.
6 Haziran 2012 geçişinin yaklaşık son 2 saatini görebileceğiz. Bunun için yüksek bir yerlerde olmak avantajlı olur. Uludağ iyi fikir. Tutyeli’ ne de çıkabiliriz. ( 2100 mt. ) Hatta bir gün öncesinden gidip gece gözlemi yapılabilir, daha sonra gün doğumunda gözlem devam eder ve Venüs geçişi ile son bulur.

2003 yılı başlarında kendimi geçiş olaylarına öyle bir kaptırdım ki, önce 7 Mayıs 2003 de Merkür, daha sonra Venüs geçişinin arka arkaya gelmesi heyecanımı arttırdı ve Merkür’ ün MÖ 4671 – MS 24993 yılları arası tüm geçişlerini, Venüs’ ün de MÖ 4671 – MS 10615 yılları arası tüm geçişlerini çıkarttım. Şanslı olmalıyım ki her iki geçişi de izleyip fotoğrafladım.

Selam ve sevgiler...
İşte size 15 bin yıllık Venüs - Güneş geçiş tablosu.
Bunu hiç bir yerde bulamazsınız. :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Excel tablosunu Word' a onu da buraya kopyalamıştım ama tablo karmaşık çıkınca resim halinde ekledim.

Merkür - Güneş geçişlerini de zamanı geldiğinde eklerim. :)

Selam ve sevgiler.
Uğur abi bu müthiş maceranı bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Artık kesinlikle bu geçişi izlemek istediğimi biliyorum. Geçmiş olsun bu arada. Allah' tan sana bişey olmamış (Aynaya bişey oldu mu peki :) ) Yani çok ucuz atlatmışsın gerçekten.

Biz senin kadar şanslı değiliz malesef. 2004' de bu kadar aktif ilgilenmiyordum. Haberim bile olmadı yani. Bu geçişi mutlaka görmeliyim. Baktım 6 Haziran 2012 Çarşamba gününe geliyor. Herhalde Pazartesiden izin alırım.

Ayrıca listende çok detaylı. Eline sağlık. Birçok nesil bu listeden faydalanacaktır. :D

Yalnız kafama takılan büyük bir soru var. Ben o gün o geçişi teleskobumun merceğinde izleyeyim mi? Yoksa videosunu mu çekeyim? Ne yapayım :( Senin şahit olduğu geçiş uzun olduğu için eminim ikisini de yapmışsındır ama bizim süremiz daha kısa olacak. Şimdiden strese girdim. En az 10 teleskop gitmemiz lazım ki kavga çıkmasın " ben bakıcam, hayır ben bakıcam diye" :D
Uğur abi hakikaten azmine hayran kaldım. Gerekirse yürüyüp yine gidermişsin buradan onu anladım :)

Hem çekim yapacağımız hem de gözlemleyebileceğimiz düzenekleri kurarak ikisini de atlamayız Burak. Yoksa her ikisini de yapmazsak pişman oluruz. Ekipman sıkıntısı yaşanacağını sanmam. Büyük olaslıkla ben de orada olacağım. Kambersiz düğün olmaz.
Burak Yakut yazdı:
Yalnız kafama takılan büyük bir soru var. Ben o gün o geçişi teleskobumun merceğinde izleyeyim mi? Yoksa videosunu mu çekeyim? Ne yapayım :( Senin şahit olduğu geçiş uzun olduğu için eminim ikisini de yapmışsındır ama bizim süremiz daha kısa olacak. Şimdiden strese girdim. En az 10 teleskop gitmemiz lazım ki kavga çıkmasın " ben bakıcam, hayır ben bakıcam diye" :D
Burak'cığım sadece 3 teleskop olsa mesela atıyorum, benin tüp'e dslr'yi bağlıyıp timelapse çekimi yapıyoruz, senin tüpe powermate + webcam bağlayıp video çekiyoruz, Onur'un dobs ile de kardeş kardeş gözlemimizi yapıyoruz :) sonra elimize hem muhteşem bir geniş açı geçiş animasyonu, hem muhteşem bir yakın plan geçiş videosu, hemde keyifli bir gözlem keyfi kalıyor...

Sonra biz oracıkta keyiften ölüyoruz tahtalının tepesine türbemizi yapıyorlar :lol:

:merhaba
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]