Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Uğur İkizler yazdı:Merhaba Emre bey,
En son önerdiğim yer Delmece yaylası, burada şenlik olmuyor. Yazın Kocayayla' da bolca şenlik olduğu için orası yaz aylarında gözleme uygun değil. Delmece yaylası hem İstanbul ve civarındakilere, hem de Bursa' çevresindekilere yakın bir yer. Gözlem yeri üzerinde mutabık kalırsak, önceden keşif gezisi yapmam lazım. Kış sonrası yollar bozulmuş olabilir.
İyi günler...
Keşif gezisine ben de katılmak isterim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Bayraker
Öncelikle herkese merhabalar;

Bir aksilik olmazsa ULU Astro olarak etkinliğe 23-24 Mayıs'ta topluluktaki kişilerden oluşan bir grup olarak katılmayı düşünüyoruz.

Yalova civarında bir yer bizim için uzaklık olarak uygun. Ön ziyarette bulunulması bence de iyi olacaktır. Işık kirliliği ve gözlem için uygunluğun yanında ön ziyarette;

grupların kalabilecekleri köy evi, kamp alanı gibi yerlerin tespit edilmesi
yerel halkın etkinliğe bakış açısı
ulaşım

gibi konular hakkında önfikir oluşturulursa daha sağlıklı bir yer seçimi yapılmış olur kanaatimce.

Bizler öğrenci olduğumuzdan dolayı önziyarette bulunamayabiliriz, bunu büyüklerimizden rica edeceğiz..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mehmet Koyuncu yazdı:
Uğur İkizler yazdı:Merhaba Emre bey,
En son önerdiğim yer Delmece yaylası, burada şenlik olmuyor. Yazın Kocayayla' da bolca şenlik olduğu için orası yaz aylarında gözleme uygun değil. Delmece yaylası hem İstanbul ve civarındakilere, hem de Bursa' çevresindekilere yakın bir yer. Gözlem yeri üzerinde mutabık kalırsak, önceden keşif gezisi yapmam lazım. Kış sonrası yollar bozulmuş olabilir.
İyi günler...
Keşif gezisine ben de katılmak isterim :)
25-26 Nisan 2009 Hafta sonunda, hava muhtemelen açacak. Ancak yağmakta olan yağmur nedeniyle yerler ıslak olacaktır. 1 Mayıs resmi tatilmi bilmiyorum. 1-3 Mayıs günlerinden birinde keşif yapmakta yarar görüyorum.

Uğur bey, en azından ikimiz, Delmece yaylasına keşif yapmaya gidelim. Telefonlaşıp bu keşfi yaparız.

Gözlemeciler yakınındaki yeri, Nermin Hanım önerdi. Anadolu yakasında olup, gözlem yerine yakın olan Mahmut, Salih arkadaşlarımız Nermin hanımdan detaylı bilgi alıp keşif yapabilirler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Nurcan Gök yazdı:Merhabalar,
Şu zaruri ihtiyaçlar kısmını ben de düşünüyordum. Hele ki Altuğ Kağan'ı da (geleceğin türk astronotu :P ) getirmeyi planlarken...

Bir de şenliğin süresi??? çalışanlarımız vardır mutlaka...

Aslında tarih kesinleşti sanırım ama... 19 mayıs resmi tatili salıya geliyor. Belki 18 mayıs p.tesi de çalışanlar izin alabilse 4 günlük bir şenlik düzenlenme ihtimali olabilir mi acaba??? :P :P

Ay karanlığı ve hafta sonu tatili olması koşulu göz önüne alınarak 23-24 Mayıs tarihleri seçildi. Mevsim itibarıyla hava durumunun kritik olduğu günlere denk geliyor. Gece serinliğinin ve nemin gözlemi çok etkileyeceği bir dönem. Ayrıca final imtihanları öncesi de. Astronomi yılı olması nedeniyle çok gözlem yapılacaktır. Yaz ortalarında yapılacak gözlemlerden birisinin, süresini uzun tutmak daha akla yatkın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Gözleme gelmeyi planlıyorum, kesin diyemem ama imkanlar müsait olursa gelmeyi çok isterim.

Bursa'ya kadar teleskobumla gelebilirim aslında ama ondan sonrasında birinin taşıma için bana yardım etmesi şart :roll: Dolayısıyla eğer gelirsem ancak dürbünüm yanımda olabilir..

Gelirsem, benim oyum delmece yaylasından yana.. Işık kirliliği haritasında muhteşem görünüyor. Ortaya sunulan alternatiflerden bir tek Kocayayla onunla yarışabilir.

Delmece yaylasının haritasını Burak bey eklemiş, ben de ışık kirliliği haritasını göstereyim:

Resim

-----

Aslında benim gibi teleskop taşımak isteyenler varsa günübirlik kamyonet kiralama gibi birşey olsa, parası kişibaşı 30-50 lira mı artık ne kadar olursa versek, öyle bir imkan olur mu acaba.. Tabi benden başka bunu isteyen en az 3-4 kişi daha gerekir, o ayrı..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Onur Atılgan yazdı:...
Aslında benim gibi teleskop taşımak isteyenler varsa günübirlik kamyonet kiralama gibi birşey olsa, parası kişibaşı 30-50 lira mı artık ne kadar olursa versek, öyle bir imkan olur mu acaba.. Tabi benden başka bunu isteyen en az 3-4 kişi daha gerekir, o ayrı..
İzmir-Delmece yaylası arası mı? Yoksa Bursa-Delmece yaylası arasına mı kiralama gerekiyor?

Bursa'dan katılacaklar olacak. Yardımlaşma imkanı olabilir. İnşallah hava gözlem yapmaya uygun olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
25-26 Nisan 2009 Hafta sonunda, hava muhtemelen açacak. Ancak yağmakta olan yağmur nedeniyle yerler ıslak olacaktır. 1 Mayıs resmi tatilmi bilmiyorum. 1-3 Mayıs günlerinden birinde keşif yapmakta yarar görüyorum.

Uğur bey, en azından ikimiz, Delmece yaylasına keşif yapmaya gidelim. Telefonlaşıp bu keşfi yaparız.
Merhaba Mehmet bey,
Önerdiğiniz tarihlerden hangisi size uygun ise buluşup keşif yapabiliriz.
Pazar gününe kadar yağış olmazsa sanırım yollar yeterince kurumuş olur.
Sanırım sizin için en uygunu Yenikapı' dan feribot ile Mudanya' ya gelmek. Daha sonra birlikte körfezin karşısına geçip Delmece ye gideriz. Daha sonra tekrar aynı yol ile dönersiniz.

Bursa'ya kadar teleskobumla gelebilirim aslında ama ondan sonrasında birinin taşıma için bana yardım etmesi şart :roll: Dolayısıyla eğer gelirsem ancak dürbünüm yanımda olabilir..
Merhaba Onur bey,
Siz Bursa' ya teleskopunuzla gelin, ben veya arkadaşlarım sizi terminalden alırız, bu konuda endişeniz olmasın.
En son Uğur İkizler tarafından 23 Nis 2009, 22:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Yok, şehirlerarası otobüs varken İzmir'den gerek yok :) burdan gözleme gelen olmaz zaten herhalde :) Bursa içi bir kamyonet hizmeti gibi birşey aklıma gelmişti. İzmir-Bursa otobüsü var ne de olsa.

Bursa'dan gelenler olsa bile kimseye teleskobumu yüklemek istemem (arabaların %90'ına girmez, geri kalanına da sokmak istemem, otomobil sahibi için büyük külfet)

Bursa'dan kiralansa, Bursa'dan gelirken de Mudanya'da İstanbul'dan vapurla gelenleri geçerken alsa bu iş halledilebilir gibime geldi.

4-5 kişi bile çıksa makul bir fiyat olur diye düşündüm. Hele 8-10 kişi daha olursa sudan ucuza bile getirebiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Kamyonet kiralama ucuz ise, Beylikdüzü - İzmit - Yalova - Delmece yaylası güzergahından gözlem araçlarımızı, yiyeceğimizi ve giyeceğimizi taşımak üzere bir tane araç kiralayabilirim. Bu konuda bilgisi ve çevresi olan arkadaşlar, ücret ve kiralama usulleri konusunda fikirlerini yazarak yardımcı olabilirler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Bayraker
Merhabalar;

Onur Bey, Uludağ Üniversitesi tarafından etkinlik için bize bir minibüs tahsis edilmesi durumunda bizimle gelebilirsiniz. Üniversiteden kalkan arabayla hep birlikte gözlem alanına gideriz, yeter ki bize büyük bir araç versinler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Uğur bey nazik teklifiniz için teşekkür ederim, fakat dediğim gibi otomobil için fazla büyük bir teleskop XT12, ittire kaktıra bir arabaya girmesi mümkün olacak olsa "bile" hem arabaya sokmayı başaramama riskine girmeye gerek yok, hem girse de benim içim rahat etmez, taşıyan için büyük eziyet çünkü.. Eğer şehir içi bir tür kamyonet yada buna benzer bir organizasyon yapılabilirse getirmekten sevinç duyarım.

Can bey, size de teşekkür ediyorum, üniversite imkanı uygun olursa sizden de haber bekliyorum o halde.

Yine de bu teleskoba bağlı yaşamıyorum elbette.. Eğer şartlar müsait olmazsa, ben de alır dürbünümü gelirim :)
anlaşılan o ki benim teleskop sizinkilerin yanında sanırım pire kalacak :p

kısmet olur da gelebilirsem ben zevkle hepinizinkini sırtıma alıp taşımaya hazırım valla. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Nurcan Gök yazdı:anlaşılan o ki benim teleskop sizinkilerin yanında sanırım pire kalacak :p

kısmet olur da gelebilirsem ben zevkle hepinizinkini sırtıma alıp taşımaya hazırım valla. :)

Birimizin teleskobu, hepimizin teleskobudur. Boş bulduğun teleskopta gözlem yaparsın. Teleskop taşıma söz konusu ise kural farklı oluyor. Bence siz, teleskop taşımayı şimdiden unutun :)
20 kiloya (Geleceğin Astronotu) kadar tek kolla taşıma limitim var.... hergün zorunlu egzersiz... :)

bisepslerime güveniyorummm :P :lol: :lol:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 24

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]