Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
gönderen Emre Evren
Merhaba;

Bu sabah Mehmet Bey, Onur ve Salih ile katıldığımız AKAT grubunun ivme'deki toplantısı da oldukça keyifliydi, daha önceden e-mail ve internet ortamından tanıştığım Murat Bey, Ferhat Bey, Nermin hanım ve Alp Batman Hoca ile yüzyüze tanışma fırsatı yakaladım.
Birçok farklı konu üzerinde sohbet ettik benim en çok aklımda kalanlar, ISS ve uydu geçişlerinin fotoğraflanması, değişen yıldız gözlemleri(Alp hoca ve Ferhat Bey ile Epsilon Auriga projesi konusundaki sohbet son derece bilgilendiriciydi) Nermin Hanım'ın yaptığı 2009 tam güneş tutulması için Çin'e yapılacak olan gözlem etkinliği ise fırsatı olabilecekler için kaçırılmaması gereken fevkalade önemli bir olay. Ben 2006 tam güneş tutulmasını izleyebilme fırsatı yakalayabilmiştim ve bence hayatım boyunca şahit olduğum (ve belkide şahit olabileceğim en son) en önemli gök olayıydı. izleyememiş olanlar için hem yaklaşık 5 dakka sürecek uzun bir tutulma izleme fırsatı hemde Çin'in birçok tarihi mirasını yerinde görüp Türkiyeye dönüşte bir sürü güzel anı ile dönecek olmanızı sağlayabilecek bir etkinlik planlamışlar.

Ben gözlem şenliği konusunda oylama yapılacak olsa ben gözü kapalı oyumu Bursa yakınları için kullanırdım, Uğur İkizler gibi amatörün profesyoneli bir ustanın yanında gözlem yapma şansı yakalayabilmek için yalova armutlu veya belki mudanya yakınlarında gözlem yapalım derim. Bursa-mudanya Uluastro ve Capella grubu içinde yakın bir konum olmuş olacak hatta fırsat bulabilirsek hem güzel bir gözlem etkinliği yapmış hemde Uğur Bey'in (bir de Başar Bey ve Atilla Tinkılıç Ağabey katılsa tadından yenmezdi aslında) değerli ATM tecrübesinden de faydalanmış eksik bilgilerimizi tamamlamış olurduk derim.

saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhabalar,
Belirtilen tarihte veya daha sonraki tarihlerde çok katılımlı bir gözlem yapılması harika olur.
Önümüzdeki zaman içinde yer konusunda aramızda yapılacak yazışmaların neticesine göre gözlem yeri seçebiliriz.
Gözlem yeri kesinleştiğinde ATM Türk grubundaki arkadaşları bilgilendirip, müsait olanlar ile buluşabiliriz.
Ayrıca eski Turkastro şimdiki astrofotografi.net grubundaki usta astrofotoğrafçı arkadaşlarımız da bu etkinliğe katılabilirler.
Eğer etkinliğe katılım çok olursa geniş bir alana ihtiyaç duyacağız. Uludağ Mayıs ayında belki çok elverişli olmayabilir, ancak Uludağ' ın arka tarafında bulunan Keles - Kocayayla çok geniş bir alana sahip bir yer ve ışık kirliliği neredeyse hiç yok.
Gerekli izinleri alıp burada gözlem yapabiliriz. Kocayayla yaz boyunca çeşitli şenliklere ev sahipliği yapıyor, bu yüzden çok kalabalık oluyor. Mayıs ayında ise böyle bir problem olacağını sanmıyorum.

Gözlem yeri için diğer arkadaşların da görüşlerini alabiliriz.
İyi geceler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Kim söyledi bilmiyorum ama dün AKAT'da şöyle bir söz söylenmişti: "İstanbul'da gözlem yapılacak yer kalmadı". Aslında Marmara denmişti ama İstanbul büyük bir yer olduğu için ben üzerime alındım biraz...:o

Ama Bursa konusundaki fikirleri destekliyorum. İstanbul'da da çok güzel yerler olduğuna inanıyorum ama Bursa, çevre illerdeki katılımcılara ev sahipliği yapabilmesi açısından 10 numara bir yer! Yanılmıyorsam Osmanlı zamanında bir ara başkent olmuş değil mi, yoksa Edirne miydi? :oops:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:Kim söyledi bilmiyorum ama dün AKAT'da şöyle bir söz söylenmişti: "İstanbul'da gözlem yapılacak yer kalmadı". Aslında Marmara denmişti ama İstanbul büyük bir yer olduğu için ben üzerime alındım biraz...:o
İzmir, İzmit, Bursa ve İstanbul gökbilim gönüllüleri için orta yer söz konusu olunca, İstanbul kuzey kıyıları değil de güney yada daha da güneyde ki (karşı) kıyıları akla geliyor.
Salih Dinçer yazdı:Ama Bursa konusundaki fikirleri destekliyorum. İstanbul'da da çok güzel yerler olduğuna inanıyorum ama Bursa, çevre illerdeki katılımcılara ev sahipliği yapabilmesi açısından 10 numara bir yer! Yanılmıyorsam Osmanlı zamanında bir ara başkent olmuş değil mi, yoksa Edirne miydi? :oops:

Sevgiler, saygılar...
Söğüt --> Bursa --> Edirne --> İstanbul --> Ankara diye hatırlıyorum :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Uğur İkizler yazdı:Merhabalar,
Belirtilen tarihte veya daha sonraki tarihlerde çok katılımlı bir gözlem yapılması harika olur.
Önümüzdeki zaman içinde yer konusunda aramızda yapılacak yazışmaların neticesine göre gözlem yeri seçebiliriz.
Gözlem yeri kesinleştiğinde ATM Türk grubundaki arkadaşları bilgilendirip, müsait olanlar ile buluşabiliriz.
Ayrıca eski Turkastro şimdiki astrofotografi.net grubundaki usta astrofotoğrafçı arkadaşlarımız da bu etkinliğe katılabilirler.
Eğer etkinliğe katılım çok olursa geniş bir alana ihtiyaç duyacağız. Uludağ Mayıs ayında belki çok elverişli olmayabilir, ancak Uludağ' ın arka tarafında bulunan Keles - Kocayayla çok geniş bir alana sahip bir yer ve ışık kirliliği neredeyse hiç yok.
Gerekli izinleri alıp burada gözlem yapabiliriz. Kocayayla yaz boyunca çeşitli şenliklere ev sahipliği yapıyor, bu yüzden çok kalabalık oluyor. Mayıs ayında ise böyle bir problem olacağını sanmıyorum.

Gözlem yeri için diğer arkadaşların da görüşlerini alabiliriz.
İyi geceler...
Çarşamba günü Bursa'da olacağım. Gelmişken sizinle görüşmek isterim. Hem bu konuları konuşuruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gözlem yeri için önerilen yerler :

1. İznik, kırıntı
40 33 48 N,
29 52 30 E
852 Metre
Öneren : Ulu Astro Topluluğu

2. Keles, kocayayla
39 54 47 N,
29 14 10 E,
1056 Metre
Öneren : Uğur İkizler

3. Ömerli barajı kuzeyi (Gözlemeciler yakını)
41 06 37 N,
29 25 32 E,
96 Metre
Öneren : AKAT + www.gokbilim.com

23-24 Mayıs Tarihi için AKAT ve Ulu Astro ile mutabık kalındı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Evet Burak bey, tam olarak orası :)
Bu yaylada elektrik olmadığı için ışık kirliliği de yok.

İstanbul ve İzmit tarafından gelenler, Yalova - Çınarcık - Esenköy üzerinden, Bursa ve İzmir' den gelenler ise Gemlik - Karacaali - Narlı - Kapaklı - Hayriye - Selimiye yolu ile Delmece' ye ulaşabilirler.

Resim
gönderen Emre Evren
Selamlar..

Uğur Bey çok harika bir yer seçmişsiniz gibi gözüküyor, deniz seviyesinden de yüksekçe olsa gerek, Bu gün telefonla Mehmet Bey ile görüştüğümüzde katılımcıların temel zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri imkanlarında bulunması gerektiğini tartıştık, sanırım Burak Bey'in son eklediği resim bu soruma cevap oldu.
Mehmet Bey gözlemin yapılacağı alanda yayla şenliklerinin de yapıldığını söylemişti acaba resimdeki yayla evleri özellikle şenliklere gelenlerin ihtiyaçlarına yönelik yaptırılmış olabilirmi?
Birde şenlik süresi konusunda bir öngörünüz varmı? böylesi güzel bir doğada sizler gibi deneyimli gözlemciler ile gökşenliği çok keyifli olacak , sanırım birçok kişinin ortak görüşüdür bir gün hatta iki gün bile kimseyi kesmeyecektir :D

Gönlümden geçen çok değerli ağabeylerimiz var (İshak Ağabey, Lütfü Çakmak Bey, hatta keşke Tahir Şaban Ağabey :tap ) katılmalarını gönülden istediğim keşke imkan olsa her gruba yukarıdaki ustaların eşlik edeceği bir şenlik olsa...

selamlar...

Not: Sanırım tanımayan yoktur, ünlü Gökfotografçı Tuğrul Uşşaklı Bey ve gözlem yaptığı grubun durumu belirli mi? değerli tecrübeleri ile bir çok gökfotoğrafçısı için önemli tavsiyeleri olacaktır.
Merhabalar,
Şu zaruri ihtiyaçlar kısmını ben de düşünüyordum. Hele ki Altuğ Kağan'ı da (geleceğin türk astronotu :P ) getirmeyi planlarken...

Bir de şenliğin süresi??? çalışanlarımız vardır mutlaka...

Aslında tarih kesinleşti sanırım ama... 19 mayıs resmi tatili salıya geliyor. Belki 18 mayıs p.tesi de çalışanlar izin alabilse 4 günlük bir şenlik düzenlenme ihtimali olabilir mi acaba??? :P :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhaba Emre bey,
En son önerdiğim yer Delmece yaylası, burada şenlik olmuyor. Yazın Kocayayla' da bolca şenlik olduğu için orası yaz aylarında gözleme uygun değil. Delmece yaylası hem İstanbul ve civarındakilere, hem de Bursa ve çevresindekilere yakın bir yer. Gözlem yeri üzerinde mutabık kalırsak, önceden keşif gezisi yapmam lazım. Kış sonrası yollar bozulmuş olabilir.
İyi günler...
En son Uğur İkizler tarafından 23 Nis 2009, 00:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 24
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer