Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Karanlık bir gökyüzü ve hafta sonu... Gözlem için en uygun zamanlardır. 2009 yılı ilk yarı yıl hafta sonları ve Yeni Ay tarihleri aşağıdaki gibidir.
Kod: Tümünü seç
Ay	Hafta sonu	Yeni Ay
----------	-------------
Ocak	10-11
Ocak	17-18
Ocak	24-25		25.Ocak.2009

Şubat	31-1
Şubat	7-8
Şubat	14-15
Şubat	21-22		24.Şubat.2009
Şubat	28-1

Mart	7-8
Mart	14-15
Mart	21-22
Mart	28-29		26.Mart.2009

Nisan	4-5
Nisan	11-12
Nisan	18-19
Nisan	25-26		24.Nisan.2009

Mayıs	2-3
Mayıs	9-10
Mayıs	16-17
Mayıs	23-24		24.Mayıs.2009
Mayıs	30-31

Haziran	6-7
Haziran	13-14
Haziran	20-21		22.Haziran.2009
Haziran	27-28
23-24 Mayıs 2009 hafta sonu ile 20-21 Haziran 2009 hafta sonu Yeni Ay evresine çok yakın tarihler oldukları için gözlem yapmaya oldukça uygun iki tarih olarak görülüyorlar. Mevsim olarakta uygun tarihlerdir. 2009 yılı muhtemel ilk gözlem partisi tarihi için görüşlerinizi buraya yazarsanız, gelişmelere göre bir plan yapılabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Uzun zamandır bende adam gibi bir gözlem yapamadım. Havaların soğuk gitmesi buna en büyük etken. Kış ve ilk bahar aylarında biraz zor olur diye düşünüyorum. Gerçi Nisan ayı sonuna doğru hasta olmadan gözlem yapabileceğimiz havalar muhakkak olacaktır. Ben oyumu Nisan ayı sonu (25-26 Nisan) olarak kullanıyorum. :)
gönderen Engin Yazıcı
Mahmut YILMAZ yazdı:Uzun zamandır bende adam gibi bir gözlem yapamadım. Havaların soğuk gitmesi buna en büyük etken. Kış ve ilk bahar aylarında biraz zor olur diye düşünüyorum. Gerçi Nisan ayı sonuna doğru hasta olmadan gözlem yapabileceğimiz havalar muhakkak olacaktır. Ben oyumu Nisan ayı sonu (25-26 Nisan) olarak kullanıyorum. :)
Mahmut Bey , ben öğretmen olduğum için şubat tatilinin 2. haftası izinliyim belki aramızda ufak bir gözlem partisi düzenleriz diye içimden geçirmiştim :mrgreen: Çünkü sair zamanlar da hafta sonu bile yoğun olabiliyorum :oops: Ama anlaşılan herkes havaların ısınmasını bekliyor . Bu durumda bana da 25 - 26 nisan uygun geldi , bari o zaman yapalım..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Aslında kapsamlı olmayan kısa bir gözlem partisi yapılabilir gerçekten. Techizatın hazırlanması için hava kararmadan 2-3 saat önceden gitmek lazım ve mesela 3-4 saat gözlem yapılıp gece soğuğuna kalmadan dönülebilir. Bilemiyorum böyle birşey de yapabiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tuğrul TEZCAN yazdı:Merhabalar. Hava durumuna gore degisebilme ihtimalini goz onunde bulundurursak, somestre tatilinde gokbilim.com ANKARA ekibi toplanip ayarlanabilirse (ki ayarlayabilirim) Ankara Universitesi Gozlemevinde Gokbilim.com ANKARA 1. Gozlem Partisini duzenlemis oluruz. Lakin katilmak isteyenler buraya yazsinlar ki sayiyi ona gore belirleyelim. Ne kadar fazla olursak o kadar da iyidir.

Saygilarimla.
Engin Yazıcı yazdı:... ben öğretmen olduğum için şubat tatilinin 2. haftası izinliyim belki aramızda ufak bir gözlem partisi düzenleriz diye içimden geçirmiştim :mrgreen: Çünkü sair zamanlar da hafta sonu bile yoğun olabiliyorum :oops: Ama anlaşılan herkes havaların ısınmasını bekliyor . Bu durumda bana da 25 - 26 nisan uygun geldi , bari o zaman yapalım..
Sömestr tatili derken 7-8 şubat hafta sonu mu oluyor? Sömestr tatilinde ailece Ankara planımız var. Aksilik olmazda o tarihlerde Ankara'da olursak, yapılacak etkinliğe katılabilirim.
gönderen Engin Yazıcı
Mehmet Bey , benim ara tatil 2 - 8 şubat arası. Benim gibi bu tarihlerde uygun durumda olan bir kaç arkadaş pazartesi - cumartesi günleri arası gidebiliriz belki. Mahmut Bey'in söylediği gibi biraz erken gidip gece çok kalmadan ve donmadan kısa bir gözlem yapmış oluruz :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
O zaman şöyle bir şey söyleyeyim; 3-4 gün önceden verildiği takdirde ve hava şartları uygun olduğunda her Cumartesi gözlem yapmak için hazırım. :mrgreen:
gönderen Engin Yazıcı
Mahmut YILMAZ yazdı:O zaman şöyle bir şey söyleyeyim; 3-4 gün önceden verildiği takdirde ve hava şartları uygun olduğunda her Cumartesi gözlem yapmak için hazırım. :mrgreen:
Tamamdır , Mahmut Bey ben meteo.gov.tr 'den hava durumunu takip ederim ocak sonundan itibaren ilk uygun cumartesi gözlem yapalım :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:O zaman şöyle bir şey söyleyeyim; 3-4 gün önceden verildiği takdirde ve hava şartları uygun olduğunda her Cumartesi gözlem yapmak için hazırım. :mrgreen:
Ben de hazırım. Cuma, en geç Cumartesi öğleye kadar hava durumuna bakarız. Uygun olduğuna karar verir isek toplanırız. Öncelik bu başlıkta olmak üzere, özel mesaj ve telefonla organizasyonu yaparız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
19 Nisan 2009 Pazar günü, AKAT grubunun rutin aylık toplantısı yapıldı. Forumumuz, AKAT ve diğer astronomi gruplarının katılımı ile 23-24 Mayıs 2009 günü gözlem partisi yapma fikrinde birleştik. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... a&start=15 buluşmasından esinlenerek, partinin gözlemeciler bölgesinde ışık kirliliği nisbeten az olan bir sahada yapılması önerildi.

Bursa ULU, Capella gözlem ve ATM-Türk grubu üyelerini aramızda görmekten, birlikte hareket etmek ve ortak gözlem yapmaktan mutluluk duyacağız. Gerekir ise Bursa-İstanbul ortalarında, mesela Yalovadan sonraki ışık kirliliği çok az görünen sahil şeridinde bir yer de düşünülebilir.

23-24 Mayıs 2009 günü hava elverişli olur ise yapılacak gözlem için görüş ve önerilerinizi bu başlıkta bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Nurcan Gök yazdı:Merhabalar Mehmet Bey,
Gözlem konaklamalı mı olacak acaba?
Daha önceki gözlemler konaklamalı oldu. Mesela http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... &start=135 2. gözlem partisi 3 gün 2 gece yapıldı. Gece dinlenmek için gözlem yerine yakın bir köyde, 3-4 ev kullanıldı. Bazı arkadaşlar çadır kullanırken bazılarımız gece arabalarımızda, gündüzün de ağaç altında dinlendik.
anlaşıldı...

biliyorsunuz bizim evde minik bir meraklı daha var. dün akşam eve gelince babasına anlata anlata bitiremedi. gözünü kapamış, teleskoptan bakmış, aydedeyi görmüş (daha satürnü tanımıyor tabi :) )

velhasıl uygun olursa onu da getirmem gerekiyor. :)

katılmayı çok isterim. yer yurt belli olunca katılma durumumu bildiriyor olurum.

saygılar,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
2. gözlem de hemen hemen akranı sayılacak bir katılımcı vardı.

Resim

Arka planda, hatta babasının teleskobunun arkasında kalan afacan, kendisini unutup teleskopları ile uğraşan anne ve babasına bakmak yerine, yaklaşan bulutlara bakıyor!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 24
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]