Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen PELİN ÖZTÜRK
Herkese merhabaaa,
Son olarak ben de gelemeyeceğim diye yazmıştım foruma ama Mehmet Ağabeyle konuşmamız sonucu gitmeye karar verdim ve süper bir karar olmuş bence... Çok güzel bir etkinlikti, bence hava biraz sisli ve nemli olmasına rağmen yine de gökyüzüne bakabildik en azından teleskopları bile test edebildik. El yapımı teleskoplar bir harika olmuş. Uğur Ağabey, Atilla Ağabey, Şenol Ağabey ve Barbaros hepinizin ellerine sağlık gerçekten teleskoplarınız süper olmuş. Ben de yardımlarınızla kırık aynamı kurtarıp sizin gibi güzel bir teleskop yapıcam inşallah. Gözlemin sonrası da çok keyifliydi, gezdiğimiz yerler ve yaptığımız sohbetler... Nermin Abla ve Gülcan Abla da bizi çaysız bırakmadı onlarada çok teşekkürler... Umarım en kısa zamanda yeni bir etkinlikte görüşürüz...Resimleri daha müsait bir zamanda yükleyeceğim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
PELİN ÖZTÜRK yazdı:Bu arada asıl teşekkür etmek istediğim kişiyi unutmadan geçmeyeyim Mehmet Ağabey sana çok teşekkürler. Sen olmasan ben gözleme gelemezdim belki de... Beni İzmite yetiştirme çabaların içinde ayrıca teşekkürler. Gece 12 olmadan evdeydim...
Çok sevindim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
İzmir-Ankara-Kocaeli-Delmece-Kocaeli-İzmir altıgenindeki bir serüvenin ardından İzmir'e geldim. Epey yorulmuşum ama benim için çok güzel bir gözlem partisi oldu. İşin sohbet kısmı ve Delmece sonrasındaki coğrafi keşiflerimiz işin "gözlem" kısmını arkaplanda bıraktı sanıyorum ama neticede eğlendik.

Gerçi gözlem kısmı geri planda kaldı, bulut, nem, sis derken hiç gözlem olmadığı fikri çıkmasın, Delmece'ye geldiğimizde hava tamamen açıktı ve yer yer bazı bölgelerde bulutlanmalar olsa da gece 3'e kadar hava bence oldukça güzeldi. Sanıyorum ki İstanbul'dan ve Bursa'dan gelen sürpriz şehir ışıkları ve nem oranı biraz gözlem kalitesini bozdu ama genel olarak ben memnun kaldım. Neticede Samanyolu'nu boydan boya görebildiğimiz bir gözlem etkinliğinden bahsediyoruz, o açıdan kesinlikle başarısız olmadı, ben hayalkırıklığına uğramadım. 1 yıldır, keşke teleskobumu getirebilme imkanım olsaydı diye en çok düşündüğüm gece şahsen buydu (getirmeye kalksaydım ne zorluklarla boğuşacağım hakkında gerçek bir fikir sahibi olduğum gece de buydu :) )

(Emre, iddiayı ben kazandım demek, bilmiyordum. Sanıyorum iddiada teleskobuna girmiştik, adres bilgilerimi özelden yolluyorum, teleskobunu merakla bekliyorum :) )

Herkese ayrı ayrı teşekkür etmeye kalksam sanıyorum ki mutlaka unuttuklarım olacak, şimdi bir çırpıda düşününce amatör teleskopları için Uğur ve Atila bey'e, aparatlar için Mahmut'a ve Burak'a, gezi için Mehmet bey'e, Pelin hanım'a, ulaşım olanakları ve sohbeti için Fatih bey'e, İzmit'te ağırladıkları için Emre ve Semih'e ... ... böyle gider bu :)

Sözün özü herkese teşekkür ediyorum, amatör gökbilim ruhu işte bu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Herkese selam,

Bu benim katılmış olduğum ilk etkinlikdi. Ve benim için mükemmel bir tecrübe oldu. Teşekkür edilecek o kadar çok kişi ve konu varki başda mı yazsam sonda mı karar veremiyorum. Öncelikle gözlemden bahsetmek, forumumuza yeni katılan ve teleskop yardımı sayfasını aşındıran arkadaşlarımıza bir tavsiyem olacak. Çok basit bir tespit gibi gelebilir ve zaten bunu bizde biliyoruz diyebilirler ama yine de yazacağım. Bu zamana kadar dürbünüm dışında yalnızca sevgili Semra hocanın Aka Koleji gözlem evindeki dev teleskobu dışında herhangi bir teleskop tecrübem olmamıştı. Yani sıfır tecrübe diyebiliriz. Forumdaki teleskop başlıklarını ne kadar aşındırmış olsamda gerçek bir teleskop gözlemi tecrübesinin yerini hiçbir tavsiyenin tutmadığını öğrendim.

Sevgili Mehmet abi ile birlikte uzun patikları aşıp, yaylaya ulaştığımızda bir de ne göreyim! Başı boş bir sürü teleskop!!!! Ve bunlar herhangi bir marka teleskoplar değil! Uğur İkizler' in, Şenol Şanlı' nın, Atilla Tınkılıç' ın teleskopları ve hepsi de kurulu bir vaziyette ve başları genellikle boş bir şekilde duruyorlar. Öncelikle ben onlara onlar bana nazlı nazlı baktılar. Sonra aynı Türk filmlerindeki kavuşma sahneleri gibi birbirimize doğru koşmaya başladık (O an bana öyle geldi) İlk olarak (mavi canavar) Uğur abi' nin teleskobuna saldırdım. Ay tam tepedeydi. alt-az dobson tipi bir kundakda kurulu olduğu için kolayca Ay' ı buldum. Ve o da ne! tek kelime ile nefes kesici idi. İşte o kadar okuma o kadar inceleme sonucunda sonunda bende gerçek bir teleskop ile sarmaş dolaş bir vaziyette duruyorduk :) Tabi hemen etrafıma bağırdım (çok biliyorum ya.) daha küçük ölçekte bir gözmerceği olan vaaaarr mııııııı? :) O an heyecan da kim getirdi hatırlamıyorum ama 5 mm lik bir mercek geldi ve gözleme devam ettik. Bu kez resmen Ay' ın üzerinde yürüyor, tepelere parmağımla dokunuyordum. Keskinlik/netlik mükemmeldi. Sonra Atilla Bey' in teleskobuna geçtim. (Hepsi boşdu :) ) Atilla bey'de tıpkı Uğur Bey gibi bu konuda zaten herkesin tanıdığı bir usta! Onun teleskobu da tek kelime ile muhteşemdi, yine netlik ve detaylar harika idi. Daha sonra ağzımın sularını silerek :) doğru konvoy arkadaşlarım Emre, Semih, Onur, Fatih ve Mehmet abi' nin yanına koştum. Kocaeli Köy Okulları gözlem etkinliğinden kalan Mehmet Abi' nin çeşit çeşit teleskoplarını Emre' nin aracından çıkardık. Ben kurulum konusunda hiçbirşey bilmediğim için onları dikkatle izledim. 5-6 teleskop kuruldu ve tamamı yine boştu!!!!! Allah' ım cennetteydim! :) O sırada Harun abi ve Mahmut' da yaylaya ulaşmışlardı. Mahmut Ünlü turuncu tüpünü ve ekipmanlarını kurmaya başladı, Harun abi' de hızlıca 2 adet teleskop daha kurdu.Bir tanesini de "Burak teleskobun yoksa gel bu senin" diyerek sağolsun bana verdi ama o kadar boşta teleskop vardı ki ben nankör, gibip bir kaç kez baktıktan sonra parmak uçlarımda tekrar Uğur beylerin olduğu tarafa kaçtım :) Bu arada Fatih' de Orion Starmax 127 mm lik teleskobunu kurmuştu. Bana ekvatoryel kundak kullanımı hakkında kısaca bilgi verdikten sonra o da teleskobunu bana bırakıp gitti :) Gerçekten onun teleskobu da çok çok iyiydi. (hepsini beğendin sende diyeceksiniz ama hepside iyiydi gerçekten) Fatih' in teleskobuna önce 25 sonra 10 sonra da 5 mm lik mercekleri kendim takarak farklı büyütmelerde ay gözlemi yaptım.(bir sürü boş mercek de vardı) özellikle kundaktaki hassas ayar kolları yüksek büyütmede bile gerçekten beni Ay' ın üzerinde santim santim gezdirdi. Muhteşem bir icat kim bulmuşsa :) Saat 24-01 arası Fatih' in arabasında Onur, Emre, Fatih ve ben forumun geleceği hakkında beyin fırtınası yaptıktan sonra Ay' ın batması ile tekrar dışarı çıktık. Ve karşımda tecrübeli gözlemciler için fena sayılmayan, benim içinse bugüne kadar (deprem gecesi hariç) gördüğüm en karanlık gökyüzü vardı. Çıplak gözle bir sürü yapay uydu bile gözlemledik. Pek katılamasamda Uğur bey ve Mahmut kısa astrofoto şovlar sergilediler. Çeşitli dürbünleri inceledim.Yapmış olduğum dürbün incelememinsonucunun doğru olduğunu Emre' nin 20x80 konus' u sayesinde çok güzel bir şekilde test ettik ve gerçek bir 20x50 olmadığını teyit ettik. 50 mw lik yeşil lazerimin 100mw lik diğer lazerleri dövdüğünü görünce daha bir mutlu oldum. Bol bol ışın kılıcı düellorları da yapmayı ihmal etmedik. Doğa' dan bahsetmeme gerek bile yok. (Mahmut Aslanbaşı kayayı foruma eklemeyi unutma lütfen - Mars' daki sözde insan yüzü gibiydi ve belki bu konudaki hurafecilere bir cevap olabilir) Daha çooooook yazacağım ama kimsenin okumaya vakti ve sabrı olmayacağı için kısa keseceğim. (Daha sis maceramızda var ama Emre bahsetmiş tekrar etmeye gerek yok)

Sonuç olarak teleskop almak isteyen birinin kesinlikle ama kesinlikle karar vermeden önce böyle bir etkinliği katılması ya da farklı teleskopları incelemesi gerekiyor.

Ve gelelim teşekkürlere;

**Beni nerdeyse kapımdan alıp taaaa gözlem alanına kadar ulaştıran, hayatta 2. defa görmem rağmen sıcak sohbeti ve abiliği ile yabancılık çekmeme asla müsade etmeyen sevgili Mehmet abi' ye,
**Gözlem alanından abartısız söylüyorum evime kadar bırakan, ve çok keyifli bir dönüş yolcuğu geçirmeme vesile olan sevgili Harun abi' ye,
(Bu arada haklarını yemek istemem. Mehmet ve Harun abi getirip götürdüler ama Fatih ve Emre de bu konuda teklif de bulundular ve bana araçlarında yer açmışlardı ama bu kez kısmet değilmiş onlara da çok çok teşekkürler)
**Akşam aracında konakladığımız Fatih' e. Normalde kesinlikle araçta uyuyamam ama bebekler gibi uyudum.
**Sabah bana evimi aratmayan, yürekleri gibi sıcacık çayları ve bir tek kuş sütünün eksik olduğu kahvaltı sofraları, hoş sohbetleri ve mütevazılıkları için Nermin hanım ve Gülcan hanım' a,
**Tecrübelerini, el emeği teleskoplarını paylaştıkları için ve basit sorularımı sıkılmadan cevapladıkları için Atilla, Senol, Uğur ve Barbaros beylere,
**Ayrıca tekrar özel olarak hiç yabancılık çekmeme müsade etmeyen Mehmet Abi, Onur, Semih ve Emre' ye çok çok teşekkür ederim.

Burada aceleden yazamadığım ya da insanlık hali unuttuğum birileri olmuşsa çok özür diliyorum ama herkes tek tek mükemmeldi. İnsan aklından bir dahaki etkinlik acaba ne zaman olur diye daha şimdiden geçirmeye başlıyor...

Syg.
çatlayacağım okudukça... şaka bir yana lütfen yazın. :) orda imiş gibi okuyorum ben vallahi.

sevgiler,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ercan'ın gözlem yerine yakın bir yere kadar gelip bizimle buluşamadan geri döndüğünü öğrendim ve üzüldüm. Yaylada hiç bir telefon sinyal alamıyordu. Bu nedenle yardımlaşamadık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Burak,

Dönüşte trafiğin çok yoğun olacağı ve bu nedenle FSM'den dönmek zorunda kalacağım endişesi ile Harun bey ile dönmene neden oldum. Meğer bu endişe yersizmiş. Göl ve şelaleri gezerken hatırladıkça üzüldüm. Bu seferlik bu hatalar oldu. İnşallah diğer etkinliklerde bu acemilikler olmaz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Aklıma gelmişken mutlaka yazmalıyım.

Yaylaya ilk ulaştığımızda sinek bolluğu vardı. Fazla sürmedi, etkileriyle tanıştık :) Hemen telefona sarılıp, yolda gelmekte olan birisine, ne olur sinek kovucu al diyesim geldi. Ama telefonlar işe yaramıyordu. Ferhat beyin elinde spreyi görünce fırsatı kaçırmadım tabi.

Etkinliklere gelirken sinek kovucu almayı unutmayın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Bu arada kendisi bahsetmiyor ama ben değineceğim. Mehmet abi' nin forum ve yardımlaşma ruhuna müthiş bir örnek de, yolda giderken Alihan arkadaşımızın geçen haftaki etkinliğe katılmak istemesini hatırlaması ve malesef cep tel bilgisi göndermediği için kendisine ulaşamadığımız için üzülmesi oldu. Elinden gelse herkesi tek tek evlerinden alacaktı. Alihan' la ben AKA kolejinde tanışmıştım. Aceleden benim bile aklıma gelmedi ama Mehmet abi unutmamıştı...

Birde gözlemden ve teleskoplardan çıkardığım bir sonuç da kesinlikle el yapımı bir teleskop istediğim oldu. O insanlar kendi yaptıkları aletler ile gökyüzünü gözlüyorlardı. Galile zamanında Celestron vardı da almadı mı? :)Aynen bunun gibi bende el yapımı bir teleskop istiyorum. ATY-2009 a iş durumun nedeni ile katılmam mümkün değil malesef. İznimi bir hafta sonraya yazmışım. Artık kısmetse seneye. Ama o zamana kadar inşallah ayna yontma işini öğreneceğim. Ticari bir teleskop alsam bile bir gün kendi teleskobumu yapacağım.

**Son mesajını yeni gördüm Mehmet abi, merak etme beni başka birinin aracına yönlendirirken yüzündeki üzüntüyü çok iyi farkettim. Böyle diyerek beni daha çok mahcup ettin abi. Daha ne yapacaksın evimden aldın adrese teslim ulaştırdın abicim. Lafı olmaz daha çok beraber oluruz inşallah. Ben tekrar ilgine alakana çok teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım.
O tahtaravalli (böyle mi yazılıyor :)) resimlerine bakmaya başlayınca hıh işte bizim ekip 30 inçlik el yapımı teleskop için tripod ayağını test ediyorlar diye düşünmüştüm. :)

hala orda duruyor değil mi o tahtaravalliler? :P :P
gönderen Semra Senem
Burak resmen teleskop cennetine düşmüşsün :lol: Senin adına çok sevindim, benim henüz el yapımı teleskopla hiç bakma fırsatım olmadı, merak ediyorum doğrusu. :) cuma günü Uğur Beyin kendi el yapımı teleskobuyla çektiği fotoğrafları gördükten sonra, bu merakım iyice arttı. Umarım en yakın gözlemde yine bu grup ve tabii yeni misafilerle beraber gözlem yapma imkanını yakalarız....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı:
Nurcan Örtügen Gök yazdı:Merhabalar,
Keyifli ve verimli bir etkinlik olmuş. :)

Bir sonrakini ne zamana planlıyoruz???? :lol:
Sıradaki etkinlikler :
Bu etkinlikleri, başlığı açan arkadaşlar organize edecek. Her ikisine de katılacağım ve destek olacağım.
Mehmet Bey, şimdi siz bu etkinliği yaptık bitti mi demek istiyorsunuz?

:(
Ekim-2008'den bu yana çeşitli nedenlerle gerçekleşemeyen 3. gökbilim gözlem partisi artık bitti. Ama bu parti asla son gözlem partisi olamaz. Bu yıl içinde olabilecek etkinlikler ilk bakışta yazdıklarım olsa gerek. Bu etkinlikleri organize etmek te tabiki o başlığı açanlara daha çok yakışır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Semra Sanem yazdı:Burak resmen teleskop cennetine düşmüşsün Senin adına çok sevindim, benim henüz el yapımı teleskopla hiç bakma fırsatım olmadı, merak ediyorum doğrusu. cuma günü Uğur Beyin kendi el yapımı teleskobuyla çektiği fotoğrafları gördükten sonra, bu merakım iyice arttı. Umarım en yakın gözlemde yine bu grup ve tabii yeni misafilerle beraber gözlem yapma imkanını yakalarız....
Kesinlikle haklısın Semra, cennetteydim! En kısa zamanda ne yapıp edip usta ellerden çıkmış bir el emeği teleskop ile gözlem yapmalısın. Ben farkı ayırt edecek kadar tecrübeye sahip değilim ama inan Uğur İkizler ve Atilla Tınkılıç' ın teleskopları ile baktım bir de diğer ticari teleskoplar ile baktım, yani ne kadar doğru olacak bu kıyaslama bilmiyorum ama ticarilere 10 üzerinden 8, el yapımı olanlara 10 üzerinden 10 verirdim. Aradaki fark bakar bakmaz belli oluyordu. Yalnızca Atilla bey ve Uğur Bey' in teleskopları birbirleri ile kıyaslanabilirdi. (Diğer el yapımlarına bakma fırsatım olmadı.)-Orion Starmax 127 nin de hakkını yememek lazım. Ama kesinlikle el yapımı derim ben.

Umarım bir sonraki etkinliğe sende katılabilirsin.

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
önceden planlanan bir işim nedeniyle katılamadığım için yazdıklarınızı okudukça daha da üzülüyorum. geçen sene ki etkinliğe katıldığım için nasıl güzel vakit geçirdiğiniz tahmin edebiliyorum. hava muhalefeti de olsa bir araya gelmek ve paylaşımda bulunmak gerçekten çok güzel. sizler adına çok sevindim.
en kısa zaman da 4. gökbilim şenliğinin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

selamlar
not:tuğrul site ye giremediğim için mesajını yeni görüyorum , haber veremediğim için kusura bakma. bir daha ki sefere inşaAllah. ayrıca biz de küçük çaplı da olsa ankara da bir etkinlik düzenlesek. kızılcahamam tarafları uygun gibi geliyor bana. haber bekliyorum :P
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]