Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ertlenmenin olumsuz etkileri, meteorolojinin bol bulutlu hava tahminleri ve yarım Ay'a rağmen çok güzel bir etkinlik oldu. Sabaha karşı saat üç civarında bastıran sis öğle saatlerine kadar sürdü. Dönüşte, 6 kişilik ekip ile, Dipsiz göl ve şelalere yaptığımız gezi tüm yorgunluğumuzu unutturdu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Yavuz Selim
Çok keyifli bir gözlem toplantısı idi. Katılımcılardan; kendi merak ettiğim bir çok konuda çok değerli bilgiler edindim.
Bu hobiye gönül vermiş tüm katılımcı arkadaşlarla tanışmaktan son derece mutlu oldum.
Bu toplantıyı organize eden ve katılan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,
gönderen Emre Evren
Selamlar...

Bir kaç can sıkıcı etmene rağmen(bulutluluk, sis)Çok harika bir gözlem partisi oldu bence. hem forumda tanıştığım hemde ATM-Türk hemde AKAT grubundan katılan herbiri ayrı kıymetli dostlar ile samanyolu altında sohbet etmek gözlem yapmak öylesine keyifliydiki kendi adıma katılmakla çok doğru bir iş yaptığımı düşünüyorum.
Biz Uğur Bey, Mehmet ağabey, Semih ve Semra Hanım(keşke fırsat olsada gözlmde bulunabilseydi) ile birlikte bir gece erken başladık, Sevgili İshak Bey'in her zaman alıştığımız ev sahipliğinde sabaha dek Ethem DERMAN hocamız ile İshak Bey'in gökbilim konularındaki keyifli sohbetlerine katılarak harika bir gece ile başladık maratona, (gerçi sabah İstanbul Üniversitesindeki şenliklerde de birlikteydik hocamız ve Uğur bey ile, sabah ise etkinlikler ayrı bir güzeldi) ardından Burak Bey, Fatih Bey, Mehmet Ağabey ve Onur ve Semih ile yollara düştük ki birbiri ardında kilometreler olan 3 araçlık ilginç bi konvoy ile delmeceye ulaştık, işin şakası bir yana muhteşem doğa ile şimdiye dek çok gittiğim yalova yolunun benim için bu kadar zevkli geçtiğini hatırlamam.

doğa harikası yaylada ise sevgili dostlar ile sabaha dek çok eğlenceli saatler geçirdiğimize inanıyorum, aklımda kalanlar;
Uğur Bey'in pek beğenmediği ama Onur ile benim hayranlıkla izlediğim M57 fotoğrafı, Samanyolunun gözkyüzündeki belirgin izi, Atilla ve Uğur beylerin yaptığı el emeği teleskoplar ile izlediğimiz ay'ın insanı iskemleden düşürtebilecek kadar keskin detayları(öylesi güzel görüntüler di ki Aya yaklaşan Apollo astronotlarının kartalın pencerelerinden gözlediği ay görüntüsü heralde ancak böyle olabilir diye düşündürüyor.)
20*80 dürbün kullanarak Onur ile yaptığımız Kuğu gözleminde Albieronun altındaki sarı yıldızın yanındaki belirgin derin uzay cismi üzerinde yaptığımız tartışmalar,(benim iddiam ısrarla NGC7000 kaliforniya bulutsusunu gördüğümdü ama Onurun iddiası küresel bir küme yakaladığımız yönündeydi şimdi baktığım yerde ise starry night bana gördüğümüz cismin M56 küresel kümesi olduğunu söylüyor, Onur iddianın adını koymadık ama bu durumda sana borçluyum demektir :D
tartışmamıza dahil olan Uğur Bey ise kısa bir şov ile :D kaliforniyanın ve birçok önemli DSO'nun yerini yeşil lazer ile gösterip ilginç bilgiler anlattı. Dürbün ile hayal meyal denebin altına baktığımda NGC7000 olması kuvvetle muhtemel bir sis gördüğümü hatırlıyorum şimdi. bir başka güzel anı ise üstümüze çöken MİST filmini andıran sis içinde Fatih Bey'in arabasına doluşup keyifli muhabet oldu, Fatih Beyden(gerçi Burak Bey ısrarla mist filmini konuşmanın hiç uygun bir zaman olmadığı konusunda bizi uyarıp duyarlı vatandaşlık görevini yerine getirmişti) mist filmininde konusunu öğrenince 2 metre yanımdaki aracımın bile görünmediği sis içinde bir araçtan diğerine 5 metrelik yol içinde elimdeki ışıldakla geçen 1 dakikalık yol bana Einstein'ın teorisindeki gibi 1 saat gibi gelmişti :D hehehe
Sabah ise Nermin hanımın(Uğur Bey'in eşi) hazırladığı nefis börekler eşliğindeki kahvaltı ise keyifli etkinliğin üzerine kaymak gibi bir final oldu. tarifini almam şart oldu

Geriye bir yığın güzel anı ve harika bir gözlem bırakmanın sevinci ile dönüş yoluna düştük, böylesi güzel bir ortamda bulunmak çok kıymetli bir fırsat, katılan ve emeği geçen herkeze şükranlarımı sunarım. en kısa zamanda tekrarını yapmamız gerektiğine inanıyorum.

saygı ve sevgilerimle....
Merhabalar,
Keyifli ve verimli bir etkinlik olmuş. :)

Bir sonrakini ne zamana planlıyoruz???? :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
Kod: Tümünü seç
Veeeeee bu da Harun Abinin tüm dalgasına karşılık, Leoparın Gözleri.....  :D  
Merhaba mahmut sana cevap yazacaktım kapıdan şimdi içeri sevgili Emre ve Semih girdiler sonra devam ederiz
selamlar
En son Harun ŞAHİN tarafından 01 Haz 2009, 11:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Nurcan Örtügen Gök yazdı:Merhabalar,

Sıradaki etkinlikler :

1. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... &sk=t&sd=a İzmir,

2. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 9&start=60 İstanbul etkinlikleridir.

Bu etkinlikleri, başlığı açan arkadaşlar organize edecek. Her ikisine de katılacağım ve destek olacağım.

Arada kişisel yada grup bazında etkinlikler olabilir. Mesela Beylikdüzü gözlem ekibi kurup, uygun hava olduğunda telefonlaşıp hemen bir etkinlik yapmamıza ben bir engel göremiyorum :)
gönderen Semra Senem
Oldukça güzel bir etkinlik gerçekleştirmişsiniz, bu çok güzel. Ethem hoca'nın tüm uyandırma çabalarına rağmen , Beylükdüzü'nden dönerken arabada uyumaya başlamıştım ve bütün cumartesini uyuyarak geçirdikten sonra ancak kendime geldim :lol: Acaba bir gece daha uykusuz dayanabilir miydim diye düşünmeye başlamıştım ki sonra yanınızda uyur gezer dolaşmak hoş olmazdı dedim :) Benim bu geceki gözlem de havanın bulutlu olmasından dolayı iptal olacağa benziyor, :roll: Neyse bir sonraki etkinlikte umarım bende aranızda olabilirim...
Mehmet Bey merhabalar,
Ben alıntı yaparak cevap yazamıyorum. Aşağıdaki yazınızda duygularıma tercüman olmuşsunuz. Forumdan Aysun arkadaşımız ile de benzer birşey düşündük. Bizim oraya davet etmiştim kendisini. Hafta içi veya hafta sonu hiç farketmez böyle bir organizasyon yapabilirsek çooooook mutlu olurum.... :)

Mehmet Koyuncu:Arada kişisel yada grup bazında etkinlikler olabilir. Mesela Beylikdüzü gözlem ekibi kurup, uygun hava olduğunda telefonlaşıp hemen bir etkinlik yapmamıza ben bir engel göremiyorum

Saygılar,

nuRcan
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
1. Gözlem dönüşünde yol boyunda şifalı su arayışı...
Resim

2. Dipsiz göl etrafını dolaşmamız çok zaman aldı.
Resim

3. Uğur beyin teleskobuna özel ilgi :) Mahmut garibim teleskobu nasıl kurtarabilirim diye ince mühendislik hesaplar yapıyor :(
Resim

4. Kısa sürede bir gökbilim köyü kuruldu :(
Resim

5. Hatıra fotoğrafı hazırlığı yapan hedef kitle :(
Resim

6. Bu kitleyi görüntülemeye çalışan amaç kitle :( Poz süresini 10 saniyeye ayarlıyor...
Resim

7. veeee Depar...
Resim

8. Yeni bir fırlatma tertibatı TEST ediliyor...
Resim

9. Aslında çocuklar gibi şendik :(
Resim

10. Şelaleler büyüledi :( Burnumuzun dibindeki bu güzelliklerden, bu yaşa kadar nasıl haberdar olamamışım!!! Arkadaşlar mutlaka bu güzel yerleri geziniz.
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen ilker bayraktar
Daha başından belli olduğu gibi ,oldukça keyifli bir gözlem partisi olmuş.Bende sizlerle tanışmayı çok istiyordum,artık başka gözlem partisine kaldı.İyi günler herkese
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Semra Senem yazdı:Oldukça güzel bir etkinlik gerçekleştirmişsiniz, bu çok güzel. Ethem hoca'nın tüm uyandırma çabalarına rağmen , Beylükdüzü'nden dönerken arabada uyumaya başlamıştım ve bütün cumartesini uyuyarak geçirdikten sonra ancak kendime geldim :lol: Acaba bir gece daha uykusuz dayanabilir miydim diye düşünmeye başlamıştım ki sonra yanınızda uyur gezer dolaşmak hoş olmazdı dedim :) Benim bu geceki gözlem de havanın bulutlu olmasından dolayı iptal olacağa benziyor, :roll: Neyse bir sonraki etkinlikte umarım bende aranızda olabilirim...
O yazdıkların sorun değildi bence. Oraların suyundan bir avuç su yeterdi... Yetmez ise, yedekte Dipsiz göl varmış ve çok yakındı. Kesin olumlu sonuç alırdık :)

Gözlem iptaline üzülme. Her şeyde bir hayır vardır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Nurcan Örtügen Gök yazdı:Mehmet Bey merhabalar,
Ben alıntı yaparak cevap yazamıyorum. Aşağıdaki yazınızda duygularıma tercüman olmuşsunuz. Forumdan Aysun arkadaşımız ile de benzer birşey düşündük. Bizim oraya davet etmiştim kendisini. Hafta içi veya hafta sonu hiç farketmez böyle bir organizasyon yapabilirsek çooooook mutlu olurum.... :)
...
nuRcan
Hastaya ilaç sorulur mu? Şu virüsü bir de eşime bulaştırsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet Koyuncu yazdı:
Nurcan Örtügen Gök yazdı:Merhabalar,

Sıradaki etkinlikler :
Bu etkinlikleri, başlığı açan arkadaşlar organize edecek. Her ikisine de katılacağım ve destek olacağım.
Mehmet Bey, şimdi siz bu etkinliği yaptık bitti mi demek istiyorsunuz?

:(
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Merhaba arkadaşlar,
Emre bey her zaman olduğu gibi yine güzel bir anlatımla Delmece etkinliğinden bahsetmiş.
Katılan ve fotoğraflarını paylaşan arkadaşlara teşekkürler. Hava gözlem için çok uygun olmasa da çok güzel vakit geçirdik.
Umarım diğer gözlem etkinliklerinde yeniden birlikte oluruz.

Gözlem fotoğraflarına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://ikizler.org/thumbnails.php?album=356

Selamlar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba fotoğraflı paylaşımlarınız için teşekkürler,umarım bu etkinliklerin sayısı artar.Katılamasamda forumdan takip ediyor ve katılmış kadar keyf alıyorum...
Nice gözlem etkinlilerine... :D :D :D
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]