Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Meteorolojiye güven olmaz!

Havalar kötü gidebilir ama bazı geceler lodos ardından ne bulut kalıyor ne de hava kirliliği. Haberlere hiç aldırmadan her an hazırlıklı olmalıyız. Benim teleskop her an yolculuk yapmak için bekliyor. Bir tek arabam eksik...:oops:

Farkındaysanız şu sıralar gece yağıp gündüz somurtan bir gökyüzümüz var. Bu döngü her an normale dönebilir. Gerçi bu sene geceleri yağma gibi bir eğilim var. Küresel ısınmanın bir evresi olsa gerek...:roll:

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Salih arabamda bolca yer olacak. Bana katılabilirsin.Yeterki hava müsait olsun. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Salih arabamda bolca yer olacak. Bana katılabilirsin.Yeterki hava müsait olsun. :)
Muhtemelen Anadolu yakasında bir yerde toplanacaksınız. Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece (6.Aralık) hava müsait olursa bende katılmak isterim. Ama henüz kesin değil. Değişken hava koşulları nedeniyle çok iyi haberleşmek gerekecektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Bey Cuma gününden büyük ölçüde belli olur hava durumu. Cumartesi günü hava güzel olursa öğlenden önce telefonlaşılır ve harekete geçilir. Salih'de müsait olursa ben olabildiğince erken gitmek istiyorum çünkü fotoğraf çekmek için gerekli şartların (ayna sıcaklığından kutup ayarına ve mekanik düzene kadar) tamamen mükemmel olması konusunda çok hassas davranacağım. Herşeyi mükemmel yapmak ve güzel pozlar çekmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:Mehmet Bey Cuma gününden büyük ölçüde belli olur hava durumu. Cumartesi günü hava güzel olursa öğlenden önce telefonlaşılır ve harekete geçilir. Salih'de müsait olursa ben olabildiğince erken gitmek istiyorum çünkü fotoğraf çekmek için gerekli şartların (ayna sıcaklığından kutup ayarına ve mekanik düzene kadar) tamamen mükemmel olması konusunda çok hassas davranacağım. Herşeyi mükemmel yapmak ve güzel pozlar çekmek istiyorum.
Forum + telefonla haberleşiriz :P
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mahmut YILMAZ yazdı:Salih arabamda bolca yer olacak. Bana katılabilirsin.Yeterki hava müsait olsun.
Eksik olma, sağ olasın. Aslında gözlem harici de görüşsek... :roll:

Bayram tatili planlarınız yoksa ve şartlar uygun olursa neden olmasın...

Aslında karşıdan gelecek arkadaşlar için üzülüyorum. Aynı şekilde bizim karşıya gitmemiz de gerçekten çok zahmetli oluyor. Gönül isterdiki şöyle adalarda bir yerde orta noktalarda buluşabilmek. Sanırım adalardaki ışık oranı şehre göre düşük olacaktır. Ama şehir tarafındaki gökyüzü ışıl ışıl olacağını tahmin etmekteyim.

Tamam, İstanbul yakınlarındaki adalar çok iyi bir alternatif değil. Sadece aklıma geldi ve bir orta yol bulmak istedim. Gerçi Armutlu gibi yerlerin çok iyi olduğunu biliyorum. Ama bu konuyu daha önce açtığımda pek katılım olmadı. Neyse gözlem için İstanbul'dan kalkıp Antalya'ya üstelik Saklıkent gibi yüksek bir yere gidebiliyorsak fazladan 100-150 km. gözümüzü korkutmuyor olsa gerek.

Görüşmek dileğiyle...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Salih bey,
Armutlu gibi yerlerin çok iyi olduğunu biliyorum
Bu bölgede keşif yaptığınız noktalar varmı? Bildiğim kadarıyla Armutluya İDO'nun seferleri var ama gözlem yerinin güvenliğide önemli.Mesela akşamcılar veya Jandarma rahatsızlık verebilirmi?

Veya bir başka seçenek sizin daha önce gittiğiniz ömerli tarafındaki gözlemecinin yeri olabilirmi?
Ben cumartesi günleri 14.00'e kadar çalışıyorum ve iş çıkışı buluşma noktasına gelebilirim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Cüneyt Bey büyük ihtimalle gözlem yerimiz gözlemeci civarlarında bir yer olacak. Anadolu yakasında başka yer yok. Merkezi bir yerde buluşup konvoy halinde gidebiliriz. Cuma gününe kadar hava durumu belli olsun ona göre plan yaparız. :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba herhangi bir planı olan varmı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Bey ile görüştük. Yarın öğlen saatine kadar meteorolijyi takip ederiz. Akşam ki hava durumuna göre haberleşilip olumlu ya da olumsuz karar veririz şeklinde kararlaştırdık.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Hava durumunda şimdi dinledim. Yarın hava ılık olacakmış ama çöl tozlarında dolayı sabah saatlerinde puslu olacakmış. Heralde bu çöl tozları Afrika üzerinde geldi. Görüşü engelleyebilir. Ayrıca Google Earth programından bulut haritasına baktım. Sonuç hiç de parlak değil. :(

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gökyüzü gözlemi için uygun bir hava beklemek boşuna.

Yine de:
. Teleskop ayarlama, kullanım ve bakımı ( kundak boşluğunu alma, hizalama ve dengeleme),
. Fotoğraf makinası ve webcam ayarları, teleskoba takılması, netleme ve görüntü işleme
. GoTo özellikli kundak kurulumu, ayarları
gibi konularda çalışmak üzere Cüneyt ile buluşmayı planlıyoruz.

Mahmut bey, sizlerle de bir araya gelirsek; farklı tasarımlı kundağı ayrıntılı görüşebiliriz. Pazar günü öğleden sonra memlekete gideceğim. Perşembe akşamı döneceğim. Bayramdan sonra ki Cuma-Cumartesi-Pazar günleri yapılacak olası buluşma ve gözlemlere katılabilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Yukarıda yazdıklarıma ek olarak:

. 1796 kundağının tamamen demonte edilip tekrar monte edilmesi,
. 60SLT kundağının araba aküsünden çalıştırılması,
. 60SLT kundağına, diğer optik tüp ve fotoğraf makinalarının takılması

çalışmaları yapılacaktır.

Mahmut beyin iş yerinde toplanıyoruz.
Hava müsait olur ise ki çok zayıf ihtimal, gök yüzü gözlemi de yaparız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Toplantıdan, dün öğleden sonra haberim oldu. Yollarda aşırı insan seli ve trafiği vardı. Ancak günü Harun ağabey ile değerlendirme fırsatı bulabildim. Eğer bir gün önceden haberim olsaydı Harun ağabey ile birlikte bir program kurabilirdik. Kısmet.... :roll:

Gördüğünüz gibi forum gibi sanal ortamlar iletişim için yeterli değil. Sanal bir dünya işte ne olacak...:lol:

Elle tutulur bir şeyler için sanırım bu dünyadan biraz daha uzak durmak mantıklı. Birbirimiz ile bu dünya harici iletişim kurabilmeyi yeniden hatırlamalıyız. :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:... Yollarda aşırı insan seli ve trafiği vardı. ...
Cüneyt ile buluşup bir araya geldik. Aşırı kalabalık ve trafik nedeniyle, Anadolu yakasına gidelemeyeceğini anlayınca, ikimiz başka bir plan yaptık. Mevcut teleskoplar ve fotoğraf makinaları ile çekim denemeleri yapıldı.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi