Ülkemizdeki Amatör Gözlemevleri, Amatör Gökbilim Toplulukları.
gönderen Ata YURT
#108369
Arkadaşlar elimde 2013 olayları takvimi var bütün olayları gözlemlemek istediğimden ve evin/bahçenin müsait olmamasından dolayı teleskobumu alıp Ankara Üni. Kreiken rasathanesine gitmek istiyorum. İzin verirler mi? Giriş parası ne ise vereceğim ve oradaki aletlerin hiçbirini kullanmayacağım.
#108370
Ata Bey selam, rasathanenin yeri ışık kirliliği açısından hiç iyi değil etrafına koca koca binalar dikilmiş, bir de çoğunlukla halk günü etkinliklerinde açık oluyor, girişler paralı. Onun dışın herhangi bir gün gidip girmeniz pek mümkün değil. kapılar kapalı oluyor. :)
#108373
ibrahim ÖZTÜRK yazdı:...)
Anladım hocam, peki oran, incek, gölbaşı ya da buralara yakın yerlerde bildiğiniz halka açık yerler, boş araziler var mı?

Aslında bahçeli müstakil bir evimiz olsa atacağım sandalyemi, kuracağım teleskobumu, yakacağım mangalımı. Gel keyfim gel :D
#108375
Beynam ormanları bu konuda ideal bir yer. Gittik mi hayır. :D Fakat ışık kirliliği haritasında orası karanlık görünüyor. Eğer gitmeyi planlarsanız, kamp malzemeleri de gerekecek. Aslında keşif amaçlı gidebiliriz. Forumdan o bölgeye yakın oturan Mustafa Badem arkadaşımız da var. Uygun bir zaman kollayabiliriz.
#108388
Türkkonut'ta Nurcan Hanım var. Bazen el yapımı teleskoplarıyla halka açık gözlem partisi yapıyor. Yakın bir zamanda Beynam ormanlarına gitmeyi düşünmüyor değilim, ama bu aralar pek ihtimal değil gibi. Teleskobu da götüreceksem zaten henüz almadığım aküleri almam gerekecek :)
teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]