Meade-Simmons Master Series (8X42)

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
önder öz
Teşekkür etti: 0

Meade-Simmons Master Series (8X42)

Mesaj gönderen önder öz »

http://www.hepsiburada.com/productdetai ... pormeade32

bu linkteki dürbün gökyüzü gözleminede uygunmudur. acil cevap verirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Bu modeli tanimamakla beraber, 8x42 lık bir dürbün ile karanlık bir yerden büyük derin uzay cisimleri görünebilir. 10x büyüten bir dürbün daha iyi ancak bunu bir ayak ile sabitleştirmek gerekir. 8x daha elden tutulabilir, şayet sakin tutabiliyorsanız (ben birkaç dakikadan sonra yeterince sakin tutamıyorum).
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Evet, uygundur. Çünkü vücut titreşimi 7 ila 12 kat büyütmelerde kabül edilebilir oranlarda oluyor.

Şahsi kanaatim su geçirmez ve çok kaplamalı olan bu pahalı dürbünü alacağınıza iki tane normal dürbün almanız. İkincisi ile bir arkadaşınızla eş zamanlı gözlem yapabilirsiniz. Madem bu kadarına bütceniz yetiyor paylaşmanın tadını tek başına hiç bir dürbün veremez. 8)

Zaten bu dürbünün diğer ucuzlarına göre farkı merceğinin daha çok ışık geçirmesi. Yani cisimleri renk bozulması olmadan gerçeğine yakın bir şekilde göreceksiniz. Denizde kullanmayacaksanız "waterproof" özelliği fazladan yatırılmış para anlamına gelir. Üstelik üçayak (tripod) bağlantısı bile yok. Gerçi fazla titremeyeceği için gerekli değil ama uzun gözlemlerde Tahir beyin bahsettiği gibi kol yoruluyor. Ağırlığı benim kullandığıma göre 200 gram kadar hafif. Çok farketmese gerek...

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba,
...Zaten bu dürbünün diğer ucuzlarına göre farkı merceğinin daha çok ışık geçirmesi. Yani cisimleri renk bozulması olmadan gerçeğine yakın bir şekilde göreceksiniz. Denizde kullanmayacaksanız "waterproof" özelliği fazladan yatırılmış para anlamına gelir....
Kaplamaların iyi olması (mutli coated) renk hatası göstermediği anlamına gelmez. Aslında renk hatası göstermeyen bir dürbün pek yok (belki Takahashi 22x60). 1500 EUR lik fluorid camlı Zeiss Victory serisinde bile dikkatli bakınca renk hataları görebilirisniz. Dürbünlerde kullanılan kısa odak uzaklıklarında renk hatasını yok etmek çok, çok zor ayrıca prizmalar normal olarak renk hatası katarlar.

Waterproof yağmurda gözlem yapacaklar için önemli. Astronomlar için bu pek önemli değil ama bu tür dürbünler genelde Nitrojen ile dolduruluyor, böylece mercekler üzerinde buğulanma olmuyor. Bu ise önemli bir özellik.

Bu dürbün "roof prism" kullanıyor. Bunları üretmek "porro prism" lerden daha zor (dolayısıyla kalite sorunu olabilir) ayrıca bunlar yakın cisimlerde daha az 3-boyut hissini uyandırırlar.
Kullanıcı avatarı
asli inanc
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen asli inanc »

Tavsiye istenilen ürünü www.hepsiburada.com'dan inceledim. Oldukça güzel bir dürbün gibi. astro gözlemlerde maksimum 8x-12x arasında bir büyütme kullanılmalı bence. Bunun ötesinde titreşimden ötürü gözlemde sıkıntı yaşarsınız. Ben Meade-Bresser Corvette 10x50 kullanıyorum, Bahsi geçen simmons dürbünün benimkinden daha kaliteli optiklere sahip zannedersem görüntüsü benimkinden daha iyidir. Çok yüksek kaliteli dürbünlerin 1000Euro civarı olduğu düşünülürse bu ürün almaya değer diyorum....

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir