Dürbün hakkında yardım, lütfen

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
fatih akalın
Teşekkür etti: 0

Dürbün hakkında yardım, lütfen

Mesaj gönderen fatih akalın »

Arkadaşlar öncelikle merhaba.Benim 12-13 yaşlarında bir dürbünüm olmuştu.Şimdi onu tekrar kullanıcam.Ancak üzerindeki terimleri anlamadım.Bana açıklarsanız sevinirim.Terimler:

900x900

25x1000 Bunlar üst üste yazıyor.Her incelediğim dürbünde 20x80 30x60v.s gibi rakamlar var ama benimkinde bu şekilde yazmıyor.Çok iyi bir teleskopa sahiptim:ancak onun yerine bir dürbün almak istedim

Lütfen bana bu konuda yardım edin.Dürbünümün özelliklerini bana açıklarsanız,iyi yada kötü yönlerini anlatıp,eğer bu kötü ise bana amatör bir gökbilimcinin ihtiyacı olan bir dürbün önerirmisiniz.(resimli olursa sevinirim)....

Şimdiden çok sağolun....
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Dürbün üzerinde genel olarak yazılı ifadelerin anlamı şöyle:
20 X 80 ifadesinde 20 kat büyütme, dürbünün objektif açıklığı ise 80 milimetre anlamındadır. Kendi dürbününüzün objektif açıklığını, öndeki büyük 2 objektiften birinin çapını ölçerek çok rahat belirlersiniz. Yaklaştırma nasıl ölçülecek derseniz ona da basit bir yöntem yazayım. Dürbünü; kiremitlerini çıplak gözle rahatlıkla sayabilecek kadar rahat görebildiğiniz bir çatıya yönlendiriniz. Bir gözünüz ile dürbünden bakarken diğer gözünüz açıktan bakacak. Haliyle aynı yerin iki görüntüsü üst üste görünecek. Gördüğünüz kiremit görüntüsünün büyük olanı, küçük gördüğünüz kaç kiremiti örtüyor sayınız. 20 X 80 bir dürbünde kiremitin büyük görüntüsü, normal gördüğünüz 20 kiremit görüntüsü ile üst üste biner.
DÜRBÜNÜ ASLA GÜNEŞE DOĞRULTMAYIN, BAKMAYI İSE AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN !!!
fatih akalın

Mesaj gönderen fatih akalın »

Çok teşekkür ederim.Ancak benim öğrenmek istediğim bir şey daha var.Benim dürbünümde, 25mx1000m=25km ve 900x900 yazıyor bunların anlamı nedir.Yani bu ölçülerden ne anlarım?Dürbünüm iyimi.Yoksa daha iyi bir dürbün önerirmisiniz.Lütfen bunları cevaplayın.......

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir