Soligor markası hakkında

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Burak A. Dogu
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Soligor markası hakkında

Mesaj gönderen Burak A. Dogu »

Herkese merhaba

Gezegen, galaksi ve nebula gözlemlerinde bulunmak için 8", 800mm odak uzunluğunda bir teleskop almayı planlıyorum. Astrofotoğrafçılık düşünmemekle birlikte, belki webcam aracılığıyla kısa pozlamalar yapabilirim. Gözlem için de halihazırda evimin terasını kullanıyorum, pek seyahat etmiyorum.

Bu kapsamda Soligor marka 8" - 800mm'lik bir teleskop (f4), planlarım için uygun mudur? Merceği geniş olduğu için barlow lens ile odak uzunluğunu artırabileceğimi (gezegenler için), derin uzay için ise f4 oranının yeterli olabileceği kanaatindeyim.

Düşüncelerimin ne derece doğru olup olmadığı konusunda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba,

Bu teleskopu hiç görmedim ama Almanya'da GSO nun Çin fason üretimi bir 200f4 ü var. Belki aynı teleskop olabilir? 8" lik GSO dan memnun olanları tanıyıorum.

Bu teleskop aslında fotoğrafçılık için uygun. Ama fotoğraf olsun görsel gözlem olsun bir "coma corrector" şart, yoksa f4 nedeniyle gözmerceğinde kenardaki yıldızlar birer küçük kuyrukluyıldız haline gelecek. Ayrıca ucuz gözmercekleri (Kelner, Plössl, Orthoscopic vs.) de iyi iş görmez; Nagler, Panoptic, UWAN veya Meade 5000 serisi mercekler de teleskopa yakın bazen de teleskoptan bile daha pahalı kalacaktır. Ayrıca şayet teleskopta 1/10 düşürmeli bir Crayford odaklayıcısı yoksa odak noktasını bulmak zor olur. Bütün bunlar f4 bağıl açıklığın "faydaları"....

Gezegenleri görmek ön plandaysa en azından bir f6 tavsiye ederim (f8 daha da iyi, tabi bu defa da kundak yetersiz kalabilir :wink: ).

Ben de 1 ay evvel fotoğraf çekmek için bir Vixen 200mm f4 aldım ama henüz hava muhalefeti nedeniyle deneyemedim.
Burak A. Dogu

Çok teşekkür ederim Tahir Bey, corrector konusu beni şimdilik aşacak gibi görünüyor. Bu nedenle fotoğrafçılık konusu ki zaten ikinci plandaydı, önemsiz hale geliyor.

Bu durumda odak uzunluğu 1200'den az bir teleskop almamamın daha yerinde olacağını anlıyorum. Ben barlow ile 800mm'lik odak uzunluğunu 1600'e çıkrabilirim diye düşünmüştüm ancak odaklama sorunu açıkçası hiç bilmediğim bir konuydu.

Peki bu noktada 1200,1400 mm odak uzunluğuna sahip bir teleskop alırsam, derin uzay gözlemi için sıkıntı çeker miyim? Örneğin andromedayı gözlemlerken bahsettiğiniz kuyruklu yıldız gibi sorunlar yaşar mıyım?
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,
Burak A.D. yazdı:...Ben barlow ile 800mm'lik odak uzunluğunu 1600'e çıkrabilirim diye düşünmüştüm ancak odaklama sorunu açıkçası hiç bilmediğim bir konuydu.
Evet, bunu yapabilirsiniz ama f4 lük bir ayna hala ayar hatasına karşı son derece hassas kalacak ve komasız alan çok, çok dar olacak. Üstelik Andromeda gibi büyük bir objeyi görmek için barlow kullanmak istemeyeceksiniz çünkü artık gökada gözmerceğine sığmayacak. Koma en çok bu düşük büyütmelerde etkili olur.
Peki bu noktada 1200,1400 mm odak uzunluğuna sahip bir teleskop alırsam, derin uzay gözlemi için sıkıntı çeker miyim? Örneğin andromedayı gözlemlerken bahsettiğiniz kuyruklu yıldız gibi sorunlar yaşar mıyım?
Bu sorun daha az olacak ama tamamen de kaybolmayacak. Aslında f6 nın da ışık konisi bayağı geniş. Koma görmemek için f10 veya daha büyük bir Newtonian gerekiyor ama bu pratik değil vede bu boy aynalar için satılmıyor. Kısa odak uzklıklarıyla basit göz mercekleri başa çıkamıyor, çünkü ışık konisi geniş. Dolayısıyla f6 veya f7 de kenarlarda kusursuz yıldızlar görmek istiyorsanız benim bildiğim tek yol pahalı gözmercekleri. Ben zamanla yavaş, yavaş TeleVue Nagler'lere geçtim. Fakat hala görüntüm kusursuz değildi. Son olarak komaya karşı bir de TeleVue Paracorr'u aldım ve artık f5 lik aynamla hiç bir problemim yok. Son derece memnunum fakat bu çok pahalı bir aşama...
Burak A. Dogu

Çok teşekkür ederim sanırım şimdilik 200mm ve f7 oranı benim için ideal görünüyor. Aslında koma soruna isabet eden bir fotğraf görebilseydim ne göreceğim konusunda daha fazla fikir sahibi olabilirdim.

Bu orana sahip bir teleskobu nereden bulabileceğim konusunda bana fikir verebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,

Bu sayfada bir resim var (ray tracing)

http://www.oldham-optical.co.uk/Photo.htm

http://www.opticalmechanics.com/about_coma.htm

Birkaç hafta evvel Türk_astro listesindeki (Yahoo gurubu) bir arkadaş 6" lik çok güzel bir teleskop yapıp birkaç fotoğraf çekmişti. Teleskop f4,2 olduğu için burada koma (aynı göz merceğinde görüneceği gibi) köşelerde belirgin

http://ikizler.org/displayimage.php?album=126&pos=54
Burak A. Dogu

Çok teşekkür ederim şimdi kafamda daha iyi oturdu. Anlaşılan en aşağı f8 oranında bir telescope almak benim yapmak istediklerim için en doğrusu.

Bu durumda MAksutov Cassegrain 200mm'lik bir teleskop daha iyi olacaktır eğer yanlış düşünmüyorsam. Buna uygun bir iki teleskop bulabildim.

Birisi Konus Motormax 1798 (150mm)

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=676

Diğeri ise Vixen marka Cassegrain veya Maksutov Cassegrain.

http://www.teleskobum.com/asp/prd_list. ... _ID=vixmak

http://www.teleskobum.com/asp/prd_list. ... _ID=vixcas

Bu arada Vixen'lerin yurtdışı fiyatlarının 2.000 Dolar civarında olduğunu tahmin ediyorum. Dolayısıyla benim bütçemi epey bir aşacağa benzer.

Konus ile ilgili olarak da sanırım kundak sorunu yaşanmış daha önce. Ancak ben fotoğraf çekmeyeceğim, çekersem de webcam kullanacağım için Konus mantıklı bir seçim olabilir diye düşünüyorum. Öte yandan 6 inçe de pek düşmek istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Bir şey değil,

VMC110 hakkında kötü şeyler duyuyorum, ama kendi deneyimim yok.

VMC200 (Maksutov) ve VC200 (Cassegrain) Avrupa da yaygın. İkincil aynayı tutan "örümcek" kolları çok kalın (ve sağlam), bunun gezegenler üzerinde olumsuz etkisi olababilir. Alanların çoğu bu teleskopu küçük derin uzay cisimlerinin fotoğraflarını çekmek için alıyor (örn. gökadalar) fakat gezegenler için kullananlar da var.

Bahsettiğiniz Vixen fiyatlarında sanırım kundak ve ayak da dahil? Vixen kundakları uzun poz fotoğrafçılığı için iyi.

Gösterdiğiniz Konus modeli hakında malesef hiç bir bilgim yok. Soğuma sorunu olabilir mi?
Burak A. Dogu

Konus'u forumdan Eren Mutluay adlı arkadşımız daha önce kullanmış.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... t=motormax

Soğuma probleminden ziyade kundak sorununu dile getirmiş ancak webcam fotoğrafçılığı için sıkıntı yok gibi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,

Ne güzel, deneyimli bir arkadaşımız varmış ! İyice bir teleskpopa benziyor. Tüpü biraz uzun, aslında bu optik olarak iyi bir şey, çünkü o zaman ikincil aynanın büyütme faktörü daha düşük olsa gerek ki bu da daha iyi bir optik kalite demek olabilir.

Kundak bu tür teleskoplardan bekleneceği kadar işte... Üzerinde uğraşılırsa kullanılabilir hale gelir. 30"/dk peryodik hata büyük ama webcam ile klavuzlama yapılırsa en bazı uzun pozlar kullanılabilir herhalde (aslında peryodik hatayı dişlinin tam bir dönüşü için göstermek gerekir)
Burak A. Dogu

Sanırım bu fiyatlara daha iyisini bulamayacağım :) Yine de 200mm arayışlarım sürecek. 200mm Maksutov Cassegrain en iyisi.

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir