Dürbün Almak İstiyorum Soru ve Önerileriniz Buraya!

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
korhan koyuncuoglu
İlgi düzeyi: merak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen korhan koyuncuoglu »

Bence bütçenizi biraz zorlayıp nikon action 10x50 alırsanız hayat boyu vazgeçemeyeceğiniz bir dürbününüz olur...
Saygılarımla...
Fatih Pekcan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Fatih Pekcan »

Önerdiğiniz dürbün gerçekten güzel gözüküyor hem özellik hemde kullanış bakımından birde gözlük kullananlar için rahat kullanım diyor buda tam aradığım özellikti teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

Merhabalar,
Ben de 20x80 Konus'umun tripod gerektirmesi, tripodsuz kolları çok yorması (ağırlığı) ve görüntünün çok titremesi sebebiyle hem arazi hem gökyüzü için kullanmak üzere 10x50 dürbünlere bakıyordum. Önce Celestron'dan bakmaya başlamıştım, sonra Nikon görünce Action CF'ler gözüme çarpmış ve niyetlenmiştim. Ancak foruma bir bakayım, bu konular hakkında konuşulmuş mu önceden, biraz bilgi alayım, önerdikleri birşey var mı diye baktığımda inanılmaz bir muhabbet dönmüş, baya sevindim :)

Tabi forumu okuyunca 10x50 CF yerine Ex CF serisine geçersem ömürlük dürbünüm olacağına kanaat getirdim ve bütçeyi denkleştirmek için dürbün alım tarihini ileri bir zamana bıraktım. Bu arada 10x50 yerine 7x50 alırsam 2 kata varan fazladan parlaklık, 12x50 alırsam çok daha net ve keskin bir görüntüye sahip olacağımdan 10x50 almaktan vazgeçtim .

Kısaca 7x50 Action Extreme CF ile 12x50 modeli arasında kaldım. Konus 20x80 dürbünüm de olduğundan hangisini alsam karar veremedim. 7x ile 12x çok farkeder mi arazi gözleminde? Sizin tavsiye ettiğiniz hangisidir, siz olsanız hangisini alırdınız? Benim gönlüm yüksek büyütme yapan Konus'um olduğu için ve verdiği parlaklık sebebiyle 7x50'den yana

Bu arada gördüğüm kadarıyla yine bu başlıkta(ydı galiba) 7x ile 12x arasında 5x büyütme farkı var gibi birşey görmüştüm. Aslında 2 büyütme gücü arasında 12/7= 1,71'lik bir büyütme gücü farkı yok mu?

Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Oğulcan bence sadece parlaklık değerini göz önüne alma,50mm'lik bir dürbün alacaksan ve bütçen yetiyorsa nikonun ex cf serisinden bir tane almalısın.Arazi gözlemi için muhtemelen tripod kullanmayacaksın o nedenle 10x ve 12x sana biraz titreşimli bir görüntü verir... 7x bir dürbün aldığında onu verimli bir şekilde kullanabilmen içinde pupil çapının 7mm'ye kadar genişlemesi gerekir.Yaşın genç olduğu için bu değere karanlık bir ortamda ulaşabilirsin ama arazi gözlemi yaparken ortam aydınlık olacak ve pupil çapı 7mm'ye ulaşmayacak...Birde böyle bir durum var,karar vermek zor...
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 31 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Action Extreme serisi icinde en başarılı olanı 12x50 olanı. Bende onun dışındakilerin hepsi var. 10x50 den çok memnunum ama dayanamayıp 7x50 ve 16x50 olanlarını da aldım. Kader onları karşıma çıkardı :) henüz yeterince test edemedim bu ikisini. Hatta ucunu birden test etmek lazım. Bir ara yapacagım. Sen bulabilirsen 12x50 olanı al bence. Benim gibi kenar bozulmalarından rahatsız olmuyorsan 10 x50 de gayet iyi.
Kullanıcı avatarı
Oğulcan Temiz
İlgi düzeyi: Hobi, Merak

Mesaj gönderen Oğulcan Temiz »

7x50 ile 12x50 arasında kalmıştım parlaklık-keskinlik farklılıklarından dolayı. Cüneyt abi şu göz açıklığı da işin içine girince ve Sedat abi'nin 12x50 tavsiyesiyle 12x50 olacak anlaşılan. Tabi CF'den Ex CF'ye geçince fiyat fırladı, 7'den 12'ye geçince de daha da arttı, dürbün işi sonraya kaldı biraz, acelesi yok zaten :)

Konu biraz dağılacak ama gezinirken şuna rastladım:
http://www.hepsiburada.com/liste/lizer- ... yId=354988

Bu fiyata bulucu dürbün, teleskop(!), üçayak, 2 mercek, pusula. Üzerine bir de %27 indirim yapmışlar son 2 gün. 37 TL. Pes yahu bunun işçiliği var, ham madesi var, kargosu var, vergisi, gümrüğü var, fabrika giderleri, vs :)
Koray Yalçınkaya

Mesaj gönderen Koray Yalçınkaya »

Öncelikle Merhabalar ben aranıza yeni katıldım ve açıkcası bu siteye rast gelmem iyi oldu.Yapılan yorumları vs okuyunca ciddi ve faydalı bir site olduğu hemen farkediliyor.Astronomi ve uzay gibi kavramlar çocukluktan beri hep ilgi duymuşumdur.Şimdi işi biraz ilerletmek istiyorum ve yorumlardanda okuduğum kadarıyla Dürbünle başlamamın iyi bir seçim olacağını farkettim.

Şimdi sizin değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var bir kaç tane araştırmam oldu ve görüşlerinizi merak ediyorum

1-) NIKON ACTİON EX 10x50 DÜRBÜN (İlk olarak bu dürbün ilgimi çekti ve fiyatıda bayağı pahalıydı)
2-) Olympus DPS I 10x50 (Bunun Fiyatı daha iyi )

Şimdi ben forumdaki yorumlar eşliğinde hedefi 10x50 yaptım bu konuda umarım bi hata yapmamışımdır . Aynı zamanda benim bir dürbünden beklentilerim Takımyıldızları ve belirli yıldızları görebilmek ilk olarak geniş açıdan öğrenmem gerektiğini düşünüyorum daha detaylı bakma işini zaten teleskop a saklıyorum.

Şimdi sorum bana hangisini önerirsiniz ve tavsiye edebileceğiniz dürbünler varmı.Açıkçası Olympus neden Nikon un yarı fiyatı hala merak etmekteyim.Kusura bakmayın biraz uzun oldu :)
atila tınkılıç
İlgi düzeyi: amatör gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen atila tınkılıç »

Yukarıda bu konuyla ilgili epeyce bilgi verilmiş ama bende farklı bir alternatif sunayım.Bende artık oldukça zor bulunan ama kaliteli dürbünler var. Zamanında imkan buldukça bunlara epey bütçe ayırmıştım. Bir kısmını artık satmak zorundayım.
Sunlux 7 x 50 130 tl ( Made in Japan )
Tento 7 x50 150 tl ( " rus)
Tento 10 x 50 150 tl " "
Sotem 10 x 50 150 tl " "
Dioptex 15 x 50 160 tl " "
Konus 20 x 80 170 tl (Made in Chına)
Carl Zeiss Jena 7 x 50 750 tl ( Alman malı ve hiç kullanılmamış gibi orjinal ve kusursuz. 1980 tarihli faturası yanında )
Dürbün konusunda birikimi olanlar bu dürbünleri bilirler.
necmettin marmara
İlgi düzeyi: fizikciyim

Mesaj gönderen necmettin marmara »

arkadaşlar ben de de 10*50 var...marka değil fakat oldukça güzel....bir çok marka içerisinden deneyerek almıştım...50 euro vermiştim....gecen ay deniz suyu kaçtı...görüntü bulanıklaştı....öndeki büyük mercekleri açtım temizledim,pırıl pırıl oldu;Fakat göz merceklerini açamadım ve dolayısı ile görüntü kalitesi biraz düştü.....dürbünüme nerede nasıl bakım yaptırabilirim?
Kullanıcı avatarı
mavielma
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen mavielma »

Arkadaşlar merhaba.
Uzun zamandır gökbilimi ile ilgiliyim ve artık bu işle ilgili bir ekipman sahibi olmam gerektiğine karar verdim.
Gerek bu forumda, gerekse çeşitli sözlüklerde edindiğim bilgiler ışığında ilk olarak bir dürbün edinmem gerektiğini düşünüyorum.
Almışken de iyi bir dürbün almak istiyorum.

Düşündüğüm dürbün bu:
Nikon Binocular Action 12X50 CF
http://www.hepsiburada.com/liste/nikon- ... yId=354989

Fiyatı: 255,60 TL

Aklıma takılan bazı noktalar var.
Burada sürekli Nikon Action Extreme'den bahsedilmiş.
Bu Extreme serisi değil anladığım kadarıyla.
Bu durumun benim açımdan dezavantajı nedir?
Sizce bu dürbünü almalı mıyım?
Bir de bu dürbünü tripodla mı kullanmalıyım size göre?

Dürbünü almak istememdeki amaçlar:
Ay ve gezegen gözlemi
Yıldız gözlemi

Şimdiden teşekkürler ...
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Hem optik hem mekanik acidan mukemmel bir durbundur. Gonul rahatligi ile alabilirsiniz. Vatan Computer' in indirim kampanyasina denk getirin ben oyle yaptim.

Benim aldigim model 10x50 idi. Buyutme faktoru biraz keyif isi.
Kullanıcı avatarı
ŞükrüMencet
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen ŞükrüMencet »

arkadaşlar ben nikon 10*50 almaya karar verdim bu ay olmasada gelecek ay filan almayı düşünüyorum ama sitelerde fiyat farkı çok bi yerde 510 tl bi yerde 260 tl yazıyordu bende çelişkiye düştüm acaba değişik modelmi diye yardım edebilirmisiniz
Kullanıcı avatarı
mavielma
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen mavielma »

Burak Yakut yazdı:Hem optik hem mekanik acidan mukemmel bir durbundur. Gonul rahatligi ile alabilirsiniz. Vatan Computer' in indirim kampanyasina denk getirin ben oyle yaptim.

Benim aldigim model 10x50 idi. Buyutme faktoru biraz keyif isi.
Çok teşekkür ederim.
Ben çok araştırdım ama net bir cevap bulamadım;
Action ile Action Extreme serisi arasında uzay gözlemi yönünden ne gibi farklar var?
Fiyatları arasında neredeyse 1 kat fark var çünkü.

Ayrıca ben de 10x50'ye karar verdim.
Araştırmalarımdan çıkardığım ders, ne kadar çok büyütme o kadar az netlik :wink:
Kullanıcı avatarı
ŞükrüMencet
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen ŞükrüMencet »

bu nikon 10*50 ve 12*50 arasında çok kararsız kaldım ne gibi farklar olabilir aralarında, bide menşei P.R.C yazıo üretim yerimi ÇİN, yoksa ÇİN malımı şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekür ederim
Emre Toros

Mesaj gönderen Emre Toros »

ŞükrüMencet yazdı:bu nikon 10*50 ve 12*50 arasında çok kararsız kaldım ne gibi farklar olabilir aralarında, bide menşei P.R.C yazıo üretim yerimi ÇİN, yoksa ÇİN malımı şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekür ederim

10.50 ile 12.50 arasındaki fark yakınlaştırma miktarı. 10 olan 10 kat, 12 olan 12 kat yakınlaştırıyor ama mercek çapı ikisinin de aynı olduğu için 10.50 olan daha net görüntü verir. Yani birinde yakılaştırma daha az ama netlik daha çok, ötekinde ise yakınlaştırma daha çok netlik daha az. Aslında ikisi arasında çok da fark yok gibi. Sonuçta tercih senin olmalı.

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir