80x120 - Bu dürbün iyi midir ?

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
akın deniz
Teşekkür etti: 0

80x120 - Bu dürbün iyi midir ?

Mesaj gönderen akın deniz »

Arkadaşlar, gökyüzü gözlem için tripodlu bir konus 20x80 almayı düşünüyordum . 165 ytl den aşağı değil sanırım. Fakat şöyle bir mail geldi bana.. Linkte 80x120 şekklinde bir dürbün var. ve fiatı 9O ytl civarı. Böyle bir dürbün varmı yoksa bir yanıltmaca mı. Bilgi sahibi arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim. Kararsız kaldım.. Teşekkür şimdiden..

Aşağıdaki linkte bahsettiğim dürbün özellikleri var..

http://www.ticaretgroup.com/main/produc ... cat_ID=114
En son Onur Atılgan tarafından 09 Haz 2009, 23:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Başlık, forum içi aramayı kolaylaştırmak için daha açıklayıcı hale getirildi
Emre Evren
İlgi düzeyi: gökyüzü sevdalısı
İletişim:

Mesaj gönderen Emre Evren »

Merhaba Akın öncelikle hoş geldin demek istiyorum,
Bahsettiğin 80X120 lik dürbün gerçekten var, Tasco markalı aynı ebatta bir dürbünü bi ara izmit'de av malzemeleri satan bi dükkanda(Belsa plaza) görmüştüm ve gece yoğun ışık kirliliği altında test etmiştim, hatta 120mm lik nereyse 4.5" teleskoptan daha iyi görüntü vereceğini düşündüğüm bu dürbüne benimde gönlüm meyil etmişti ama tripod kullanmayacaksan 80 lik büyütme eli çok az titreyen biri için bile facia oluyor,
optik olarak fena değil enazından odak dışı görüntüde fena gelmedi bana renk ayrışmasıda çok sorunlu değildi ama tripod sorunum olduğu için almaktan vazgeçtim. fiyatıda yanlış hatırlamıyorsam 130 civarındaydı.
http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=3232960
bahsettiğim dürbünün internette satışı yapılıyor ve şu aralar 54 ytl civarında, dürbün konusunda daha deneyimli arkadaşlarımız size daha ayrıntılı teknik bilgiler verebilir.
Saygılarımla..
Emre
En son Emre Evren tarafından 28 Oca 2007, 21:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba Akın,

Gönderdiğin linke baktım ancak bana şu sebeplerden dolayı acayip geliyor:

1-80x120 lik bir dürbüne göre biraz küçük görünüyor
2-En son gördüğüm 20x120 lik dürbünün fiyatı (Vixen marka) 4000EUR dan yüksekti :oops:
3-Fırmanın adı 'Tasko' değil 'Tasco'. Genellikle sattıkları ürünün adını doğru yazamayanlardan biraz korkarım :wink:. İnternetde yaptığım araştırmada bu ürünün sadece Türkiye ve Avustralya'da (ve özellikle eBay) satıldığını gördüm. Tasco eskiden beri Amerika'da bulunan, uzak doğuda fason optik yaptırıp üstüne 'tasco' yazdıran bir firma (Konus de öyle). Ama Amerika'da ve Avrupa'da bu ürün yok gibi görünüyor. :?:

Buna rağmen: Ben bu dürbünü görmedim ve tanımıyorum, dolayısıyla söylediklerim yanlış olabilir!

20x80 liğe gelince:

Evet, bu dürbünler epey iş görür. Herhalde buradaki gibi bir şeyi kastediyorsun?

http://www.hepsikamera.com/product_info ... 9fb8add96b

Emre Bey'e tamamiyle katılıyorum. 10x lık dürbün bile bir ayak ile kullanılmalıdır, aksi halde yapılan testlerden görüldüğü gibi sallanmadan dolayı beyin görüntüyü gerektiği gibi idrak edemez. Ayrıca bu dürbünlerin ağırlığı da aşağı yukarı 2,5kg civarında!

Elinden geliyorsa dürbün için kendin de bir sehpa yapabilir ve epey para tassaruf edebilirsin. Örneğin şuradaki gibi bir paralelogram:

http://home.att.net/~jsstars/binomt/binomt.html

veya

http://www.cloudynights.com/item.php?ar ... em_id=1070
(sayfanın sonuna doğru)

Hatta ve hatta uzun bir süpürgeyi ters çevirip dürbünü süpürge üstünde elle tutmak bile stabiliteyi epey iyileştirir, ama 20x için yetmeyebilir. Bir de dürbünle birlikte şu kitabı tavsiye ederim:

http://www.amazon.com/Binocular-Astrono ... F8&s=books

Bedava yıldız atlası:

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas/atlas.htm

veya daha detaylı (dürbün için biraz aşırı)

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atl ... las_85.htm
akın deniz

Saolun çok teşekkür ediyorum. Linkleri inceliyeceğim. sanırım bende 20x80 Tripodla beraber alacağım gibi duruyor. Kendim Satış temsilcisiyim. İnanmadığım ya da bilmediğim ürünü satamam . satmam. Ama son günlerde aldığım akvaryum dan tutun ne aldıysam satıcıların bilgisizliği yüzünden atmasyon bir kararla bir şeyler almak zorunda kalmışım.. Çok zor gerçekten. Bu yüzden bayağı yardımcı oldu bilgiler. Tabi kendimde deneyeceğim. Gündüz denemelerinde dürbünün merceklerine 20 cm kadaruzaktan bakıp merceğin ışığı net ve yuvarlak bir şekilde toplayıp toplamadığı gibi ilginç bir kaç test tavsiye edildiğini okumuştum. Bu tip denemeleride yapıp sanırım 20X80 alacağım.

İlk fırsatta yıldız haritasından günün menüsüne )) bakıp çeşitli yerlerde gözleme gitmeye başlayabiliriz böylece..
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

akın deniz yazdı:... Tabi kendimde deneyeceğim. Gündüz denemelerinde dürbünün merceklerine 20 cm kadaruzaktan bakıp merceğin ışığı net ve yuvarlak bir şekilde toplayıp toplamadığı gibi ilginç bir kaç test tavsiye edildiğini okumuştum. Bu tip denemeleride yapıp sanırım 20X80 alacağım..
Aklıma gelen bir kaç nokta:

Denerken dürbünü aydınlık bir tarafa doğru tut. Göz merceğinde iki yuvarlak aydınlık daire görünecektir. 20x80 lik bir dürbünde bunların 4mm çapında olması gerekir, daha azsa veya daire aşağıdaki resimdeki gibi köşeliyse pirizmaların boyutu biraz küçük kaçmış demektir.

Resim

Dairelerin ortalanmış olmasına dikkat et. Gündüz bakarken oldukça iyi bir test kuru dallara fakmaktır. Burada renk distorsyonu belli olur. Dalların kenarında mavi yada kırmızı kenarlar belli olur. 20x80 lik bir dürbünde bu mutlaka görünecektir, moralini bozma (renk hatası görünemeyecek kadar az olan dürbünler çok nadirdir ve almak için bir servet gerekir) ama yine de kontrastın iyi olup olmadığına karar ver. Belki satıcıda başka marka dürbünler de varsa bunları deneyip göreli bir fikir edinebilirsin.

Gözlük kullanıyorsan: Gözlük sebebi astigmatsa 4mm çıkış gözbebeğinde astigmat belli olur, dolayısıyla yıldızlara bakarken gözlükle bakmakta yarar var. Bu durumda gözlükle dürbüne bütün alanı görebilecek kadar yaklaşıp yaklaşamadığını kontrol et.

Merceklerde kullanılan cam BAK-4 se BAK-7 ye nazaran daha iyidir. Normal bir cam yüzeyi kabaca %5 ışığı yansımalar nedeniyle kaybeder, dolayısıyla merceklerin Magnesiumflorid veya benzeri bir madde ile kaplanması gerekir. Kaplama merceğe önden biraz bir açıyla bakıldığında görünen renk tonundan anlaşılır. Mümkünse mercekler "multi coated" olmalı, bazen sadece ilk merceğin ön tarafı kaplanıyor. Yeşil veya mor kaplama renkelri OK, bazen görülen turuncu-kırmızı merceklerden astronomi için uzak dur.

Bir de dürbün birkaç dakika sonra baş ağrısı yapıyorsa ayarı bozulmuş demektir. Böyle bir dürbünü almasan daha iyi olur.
akın deniz yazdı:...İlk fırsatta yıldız haritasından günün menüsüne )) bakıp çeşitli yerlerde gözleme gitmeye başlayabiliriz böylece..
Gerçekten karanlık bir yere gidebilirsen (şehirlerden uzak) 20x80 lik bir dürbünle bütün Messier'leri ve NGC kataloğundan yüzlerce objeyi görebilirsin. Yıldız haritasına bakarken karanlık adaptasyonunu bozmaması için yanına mutlaka kırmızı renkli az ışık veren bir cep lambası al. Şimdiden başarılar diliyorum
akın deniz

Saol tahir bilgileri okurken gözlerim dürbün gibi odaklandı :shock:

Bu bilgiler ışığında yanılmadan alabilirim. Aldığımda haberdar edicem. tekrar saol

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir