Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
Onur Atılgan yazdı:Bir etkinlik kesinlikle olacak.. En muhtemel yer Bursa civarları, doğu ufkunun açıklığı sebebiyle önerim de Tırnova.. Biz 2 kişi orada olacağız.

ben size eşlik etmek isterim uygunsa sizin içinde. Eşim ile birlikte gelirim herhalde. Fakat söyledğiniz noktaya nasıl geleceğimi bilmiyorum. İstanbul'dan gelecek var mı acaba?
Merhaba, bugün Jüpiter - Ay örtünmesi için hazırlıklarınız yapın, çekimler ve gözlem raporlarınızı bekliyorum :)

Bu arada Mehmet hocamın söylediği gibi Bayrak görüntüsü oluşacak ve tarihte Türk Bayrağının oluşmasının nedeni olarak bilinir bu olay Kosava Savaşı sırasında 28 Temmuz 1389 Kosova'da Ay ve Jüpiter bir örtünme yaşamıştı. Bir kan çukurundan yansıyan bu görüntü bizim bayrağımızın kendi görüntüsünü oluşturduğunu söylüyor. Fakat wikipediadan baktığımzda savaşın Temmuz değil Haziran ayında olduğunu gördüm belki haziran ayında değildirde Temmuz ayında olmuştur bu savaş tarihçilerde yanlış anlamıştır? :)
Evet bende evden gözlemlicem neyazık ki iki plan yapmıştık bir arkadaşımız gelemiyor işler sebebiyle. Diğer planda (şile) iptal olunca artık evde kaldım . Sabaha karşı hava birkaç gündür kapatıyor güneşin doguşuna az bir süre kala açılıyor inşallah hava açık olur herkes bu güzel olaya tanık olur . Keyifli gözlemler dilerim .
Emre Can Alagöz yazdı:Merhaba, bugün Jüpiter - Ay örtünmesi için hazırlıklarınız yapın, çekimler ve gözlem raporlarınızı bekliyorum :)

Bu arada Mehmet hocamın söylediği gibi Bayrak görüntüsü oluşacak ve tarihte Türk Bayrağının oluşmasının nedeni olarak bilinir bu olay Kosava Savaşı sırasında 28 Temmuz 1389 Kosova'da Ay ve Jüpiter bir örtünme yaşamıştı. Bir kan çukurundan yansıyan bu görüntü bizim bayrağımızın kendi görüntüsünü oluşturduğunu söylüyor. Fakat wikipediadan baktığımzda savaşın Temmuz değil Haziran ayında olduğunu gördüm belki haziran ayında değildirde Temmuz ayında olmuştur bu savaş tarihçilerde yanlış anlamıştır? :)
Ay-yıldız, Türk kültürü de dahil, çeşitli kültürlerde çok daha evvelden kullanılan bir simge, Kosova Savaşı ile ilgisi yok.

Bu arada Tırnova'da bir etkinlik gerçekleştiriliyor, ben malesef sağlık sorunları nedeniyle katılamıyorum. Katılmak isteyenler Eftal hocamdan da bilgi alabilirler. Herkese iyi gözlemler
ARKADAŞLAR KONU İLE UZAKTAN ALAKASI VAR,FİKRİ VEYA DENEYİMİ OLAN YARDIMCI OLSUN...Bİ HD KAMERAM VAR...GÖK CİSİMLERİNDEN SADECE VENÜS VE JÜPİTERİ FOTOLUYOR...DEĞERLERİNİ GÖRMÜYOR...EMİNÖNÜNE GİTTİM BANA BİR GENİŞAÇI SAĞLAYAN BİR APARAT TAKABİLECEKLERİNİ SÖYLEDİLER....GENİŞAÇI FAYDA SAĞLAR MI? JUPİTERİN UYDULARINI FOTORAFDA GÖRMÜYORUM....VEYA POALAMA SÜRESİNİ ARTIRMANIN BİR FAYDASI OLUR MU?
Örtülme birazdan başlıyor aşağı indim ve Ay'ı hiç göremedim. :S Babam zaten ben gelmiyeceğim sende gitme diyipte hayallerimi kırmıştı.Şimdide o olsa araba ile mutlaka Ay'ı gören bir yer bulabilirdik.Neyse sonuçta ben göremeyeceğim bi yaş daha büyük olsam ehliyetim olurdu ve bende görürdüm.:) Size iyi gözlemler.Raporlarınızı ve fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Saygılar..
Ay-Jüpiter örtmesi Erzurum'da bulutsuz ve hafif esintili olmasına rağmen sıcak bir havada(15 Derece) gerçekleşti. Muhteşemdi.Bu örtüşmeyi izlerken farkettiğim bir detay: Ay'dan kat kat büyük olan Jüpiter Ay'ı örttüğünde; Jüpiter'in bizden ne kadar uzak olduğunu(dolayısıyla Güneş sisteminin büyüklüğünü) bir kez daha anladım ve ürperdim... Sanki bir vişne ya da kiraz tanesi bir minibüsü kapatmıştı.. Bu kadar büyük bir Güneş Sistemimiz olduğu için sevindim. :)

Saygılar..
Görüş güzeldi. Fotoğraftan çok 840K ile video çektim. Jüpiter'in Ay'ın karanlık yüzünden çıkıp Türk bayrağına benzer görüntüyü oluşturması çok hoş oldu.
Kesinlikle muhteşemdi. Özellikle hava daha aydınlanmadığı sırada ay ile birlikte jupiteri ve uydularını görmek inanılmaz derecede keyifliydi. Gecenin sürprizi ise benim için venüs oldu. Ay ile yakın mesafede olan venüsü aynı karede çekmek gerçekten güzeldi. Bir sürü fotoğraf çekmeye çalıştım, umarım içlerinden işe yarar birkaç tane çıkar. Herkese iyi günler..
http://www.youtube.com/watch?v=ii3tWC7p ... e=youtu.be

Obje adı:Ay-Jüpiter örtülmesi
Fotoğraf:Hamza Usluoğlu
Saat:04:08--04:20
Tarih:15.07.2012
Yer:Sakarya/Adapazarı/Bahçe
Optik(görüntüleme):Celestron nexstar 127 slt
Kamera(görüntüleme):Canon powershot a800

Gerçekten muhteşem bir andı benim ve tüm astronomlar için bütün insanlar keşke bu duyguyu tadabilse.Videonun tamamını izlerseniz jüpiterin hareketini görebilirsiniz :merhaba
Harika bir görüntüydü gerçekten. Ben de son anda fotoğraflamaya karar verdim
Dosya ekleri
NL_BINT_CVT__MG_3449_clone-PI._lrjpg.jpg
NL_BINT_CVT__MG_3449_clone-PI._lrjpg.jpg (450.29 KiB) 1315 kere görüntülendi
Gerçekten 3 objeyi birarada görmek
çok çok etkileyiciydi.
Bende bu başlık altında çekimlerimi paylaşayım.

Resim
Moon&Jt by aunlusarac, on Flickr

Resim
moon&J by aunlusarac, on Flickr

Tam temas anını ancak
video bağlantısı anlatabilir. Yüklemeyi becerebilirsem :)

Galiba oldu :)

http://youtu.be/j5eyC36c8mQ

Sevgiler.
En son A.Aydın Ünlüsaraç tarafından 17 Tem 2012, 20:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]