Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...

Şenliğe katılmayı düşünüyor musunuz?

evet
16
55%
hayır
7
24%
belli olmaz
6
21%
gönderen cemkurkcu
Ben gittim 10. ya.Tavsiye ederim.Ama 9. daha güzelmiş.Bu seferdeki otel güzeldi.Ben fizik hocam ve 2 arkadaşımla gittim.11. ye de katılacam 15 kişilik okul grubuyla.Ama teleskop olsa daha iyi olur.Yani açıkçası 11. ye sizide bekliyorum... :wink: :D
gönderen cemkurkcu
Zeynel Hoca ile tanıştık.Çok müthiş bir insan.Zeki hoca vardı.Uzmanlar vardı;Özge,Özgecan,Nazlı abla.Şimdi unuttum.Zeynel Hoca inşallah bizim okula seminere gelecek.Müthiş olacak.Bir de 4 Eylül 2007 de Ege Üniversitesi astronomi bölümünü ziyaret edecez hocam ve 2 arkadaşımız.Ege astronemiden olan abi ablalarımız var mı? :D
Biz t-shirt leri imzallattık.Tek Zeynel Hoca kaldı.Aslında Zeynel hocanın bizim okula gelmesinin sebebi eşinin bizim okulda eskiden çalışmış olması.(ted izmir koleji)Yani matematik öğretmenliği yapması.Bir de teleskop camı yapma vardı.Acayip bi şeydi ya.Yine bizim okula gelip teleskop camı yapcaz bir 15 kişilik gruplarla. O da müthiş olacak. Oleyyyyyyyyy.Seneye site arkadaşlarımız da gelsin.
gönderen Melis Bilgiç
...
En son Melis Bilgiç tarafından 27 Ağu 2007, 21:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhabalar,

Bu sene şenlikten pek memnun kalmadığımı dile getirmek istiyorum. Daha önce katılıp bu seneki şenliğe gelmeyenler fazla bir şey kaçırmadı diyebilirim.

Melis arkadaşımız çok soğuk olduğunu söylemiş Uludağ’ın, evet soğuk tabi ama benim 4. katılışım ve en sıcağı buydu. Kaldığımız yer 1830 m yükselikteydi, Saklıkent’te ise 2000 m’de gözlem yapıyorduk. Bence dezavantaj bu değil de, ışık kirliliğiydi. Etrafta bir sürü otel vardı ve oralarda da konaklayanlar olduğu için çok fazla ışık vardı. Yani Saklıkent’teki koşullar mevcut değildi :(

Büyük ve iyi bir otelde konaklamak da iyi olur diyordum ama öyle olmayabiliyormuş. Otel büyük olduğu için katılım daha fazlaydı ama gece yarısından sonra katılım azdı. Otel büyük olunca herkes bir taraflardaydı.

Ama tabi bahsettiğimiz konu gökbilim olduğu için otelden ve ışık kirliliği sorunundan bağımsız baktığımızda her zamanki gibi güzel ve eğlenceliydi. Yıldızların lazerle gösterilmesi çok hoşuma gitti. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu görmek güzeldi, meteorlara verilen tepkileri duymak güzeldi, çocukların heyecanı güzeldi, değerleri hocalarımızı görmek ve onların atışmalarını dinlemek güzledi... :D

Tüm şenlik ekibine teşekkürler!!!

Sevgiler...
En son Aysun Ülger tarafından 28 Ağu 2007, 02:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Aysun merhaba,

Günü birlik gelen oldumu? Ben problem olur diye gelmedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhaba Mehmet Bey,

Gökbilim forumundan günübirlik katılan oldu mu bilmiyorum ama bir kaç arkadaşım vardı öyle başvuru yapmadan gelen. Orda forumdan Mehtap'ı gördüm, 17 akşamı geldi ama son gün kaldı mı bilmiyorum da başvurusunu zaten yapmıştı. Ama illaki günübirlik gelen başka kişiler de olmuştur.
gönderen Melis Bilgiç
...
En son Melis Bilgiç tarafından 27 Ağu 2007, 21:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bende uzun zamandır gitmek istedim;
Ya askerlik engel oldu, ya da işim!
Nasipse önümüzdeki sene gideceğim.
Ama daha bir sene var neyleyim...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Melis,

Yazdığınız mesajdan anlıyorum ki, Bursa'ya şenliğe gitmediğim isabet olmuş. Bilgilendirmen için teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
4-5-6......9 derken 10. şenliğide geride bıraktık. Diğer şenliklerden farklı olarak konakladığım otel odası ve ortopedik yatağın rahatlığı dışında bu şenliğinde öncekilerden hiç bir farkı yoktu. Ayrıca önceki şenliklerde hissettiğimiz BİRLİKTELİK duygusunu bu şenlikte hissedemedik ne yazık ki. Yinede rahatlık konusunda önceki senelerde yaşadığımız olumsuzlukları yaşamamamız güzeldi. Eski dostlar ve Hocalarımızla bir araya gelmemiz güzeldi. Şenlikte emeği geçen tüm Hocalarımıza ve sevgili dostlarıma buradan sonsuz teşekkürler.

Şenlik fotoğraflarını henüz toparlayabildim. fotoğraflara www.astrofotograf.org Ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
gönderen Yiğit Kaçar
Sevgili Mustafa... Fotoğraflar çok hoş. Sanki oradaymış gibi oldum. Kısa yorumların da fotoğraflara ayrı bir anlam yüklemiş.

Hiç gece çekim yaptın mı? Yaptıysan onları da görmek isteriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Gece çekim yapmadan durabileceğim bir şenlik olduğunu düşünemiyorum zaten. Tabiki gece çekimleri de var. :)

*Uluslararası Uzay istasyonu geçişi sırasında çektiğim fotoğraf.
http://www.astrofotograf.org/iss.htm

*M45
http://www.astrofotograf.org/messier45.htm

*M13
http://www.astrofotograf.org/messier13.htm

*M15
http://www.astrofotograf.org/messier15.htm

*H&X İkiz küme
http://www.astrofotograf.org/Chi-h%20persei.htm

Bunlar çektiğim fotolardan bazıları. Daha fazla fotoğraf var ancak onlar henüz hazır değil. Bursa'dan indikten sonra da 3 gün boyunca da Bilecik'de gözlem yaptık. Bu nedenle Ankara'ya henüz dönebildim. Yani fotolar hala makinanın içinde yatıyor. :)

Ayrıca çektiğim yukarıdaki fotolardan biri beni çok mutlu etti. O fotoğraf yukarıda ISS geçişi sırasında çektiğim fotoğrafdı. Çünkü o fotoğrafı TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ yayınlamak istedi. Bende seve seve fotoğrafı hocalarıma yolladım ve bunun benim için büyük bir onur olduğunuda kendilerine ilettim. :lol: Fotoğraf TUG un web sayfasında da 1 hafta süreyle yayınlanacak. Yayınlanmaya başlayınca foruma da bildireceğim...

Saygılar...
gönderen Lütfü Çakmak
Mustafa Bey,

Tebrikler resimler çok güzel. Çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyorum. Bu arada sanıyorum yeni teleskop edinmişsin, hayırlı olsun, güle güle kullan.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Teşekkürler Lütfü bey,

Bu arada Fotoğrafım TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi web sayfasında yanyınlanmaya başladı. fotoğraf 26 ağustos - 2 eylül tarihleri arasında TUG ana sayfada kalacak...
gönderen Mustafa Özkan
Merhabalar Mustafa Bey

Gerçekten çok estetik bir fotoğraf çekmişsiniz, tebrik ediyorum. Diğer fotoğraflarınızı da beğendim. Çalışmalarınızın devamını dilerim.
teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]