Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...

Şenliğe katılmayı düşünüyor musunuz?

evet
16
55%
hayır
7
24%
belli olmaz
6
21%
Ayrıntılı bilgi: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/etkinl ... /index.htm

Son başvuru tarihi: 20 Temmuz 2007
katılım ücreti: 50 YTL, Öğrenciler için: 25 YTL

Tanıtım Bilgisi

Ulusal gökyüzü gözlem şenliklerinde yüzlerce gökyüzü tutkunu, amatör ve profesyonel gökbilimci yıldızların altında bir araya geliyor. Gökyüzü gözlem şenliklerinin amacı, gökyüzüne ilgi duyan herkesi amatör ve profesyonel gökbilimcilerle buluşturmak, onlara gökbilimle ve gökyüzü gözlemciliğiyle ilgili çeşitli bilgiler vermek, gökyüzü gözlemleri yaptırmak.

Şenliğe katılmak için, gökyüzüne ilgi duymak dışında bir önkoşul yok. Katılımcılarda gökbilim ya da gökyüzü gözlemciliğiyle ilgili deneyim aranmıyor. Teleskop gibi herhangi bir gözlem aracı sahibi olmak da gerekmiyor.

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Şenlikte yapılacak etkinlikler arasında gökyüzü gözlemleri önemli yer tutacak. Gözlemlerin yanı sıra, katılımcılara gökyüzü ve gökbilimle ilgili bilgilendirici seminerler verilecek, saydam ve film gösterimleri, farklı yaş grupları için gökbilim sohbetleri, çalışma grupları, yarışmalar ve çeşitli oyunlar gibi etkinlikler yapılacak.

Gökyüzü gözlemleri, gökyüzünü çok iyi tanıyan, deneyimli uzmanlar eşliğinde yapılacak. Bu gözlemler çıplak gözle gökyüzündeki parlak yıldızların, takımyıldızların ve gezegenlerin tanıtılmasıyla TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden ve çeşitli üniversitelerden katılan değerli gökbilimcilerimizle de tanışma ve sohbet etme olanağı bulacaklar.

Başvuru Koşulları

10. Gökyüzü Gözlem Şenliği için belirlenen son başvuru tarihi, 20 Temmuz 2007 . Olanakların iyileşmesi sayesinde bu yıl önceki yıllara göre biraz daha çok katılımcı kabul edebileceğiz. En azından katılımcılarımızı daha iyi koşullarda ağırlayabileceğiz. Yine de şenliğin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için, katılımı sınırlamak durumundayız. Bunun için, katılım belli bir sayıya ulaştığında başvuruları erken durdurmak zorunda kalabiliriz.

Otelde kalacak katılımcıların, katılım ücretini yatırmadan ve başvuru yapmadan önce aşağıda verilen telefondan Kartanesi Otel'i arayarak rezervasyonlarını yapmaları gerekiyor. Çadır kampı yaparak konaklamak isteyen katılımcılarımızınsa yine yazının sonunda verilen iletişim telefonlarından bizi arayarak ya da e-posta göndererek rezervasyon yapmaları gerekiyor. Rezervasyon yaptıran katılımcılarımızın, başvuru formunda verilen hesap numaralarına katılım ücretini yatırıp, başvuru formuyla birlikte banka dekontunu faks, posta ya da e-postayla bir hafta içinde bize ulaştırmaları gerekiyor.

10. Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne katılmak için, belirlenen katılım ücreti 50 YTL, öğrenciler içinse 25 YTL. Bursa'ya 35 km uzaklıktaki Uludağ'a kendi araçlarınızla ya da bizim Bursa'dan kaldıracağımız araçlarla ulaşabilirsiniz. Bursa'dan kaldıracağımız araçları kullanacak olan katılımcılarımızdan, bir otobüs ücreti talep edeceğiz. Otobüs ücreti, maliyet kesinleştikten sonra duyurulacak.

Başvuru süresinin sona ermesinin ardından, katılımcılara birer davet mektubu gönderilecek. Bu mektupta, şenliğin ayrıntılı programı, buluşma yeri ve şenlikle ilgili birtakım gerekli bilgiler yer alacak.

Konaklama

Gökyüzü gözlem şenliğine gelen katılımcılar, otelde ya da otelin yanında kamp alanı olarak belirlenecek yerde çadır kurarak konaklayabilecekler. Otelde kalacak katılımcıların, otel rezervasyonlarını kendilerinin yapması gerekiyor. Otelle yaptığımız anlaşma çerçevesinde, otelde konaklayacak katılımcılarımız otelde iki gece tam pansiyon konaklama (oda + kahvaltı + öğlen ve akşam yemekleri ve yemeklerdeki alkolsüz içkiler dahil) için gece başına 40 YTL, şenlik iki gece süreceği için kişi başı toplam 80 YTL ödeyecekler. Bu fiyatlar, odalarda 2 ila 4 kişi kalması durumunda geçerli. Odada tek kişi kalması durumunda otel daha yüksek bir fiyat talep edecektir.

Temel Gereksinimler

Çadırda kalan katılımcılarımız, tuvalet gereksinimleri için otelden ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra oteldeki yeme içme ve öteki olanaklardan ücreti karşılığı yararlanabilecekler. Otelde, yemek saatlerinde açık büfe kahvaltı ve yemekler, ayrıca tabldot çıkarılacak. Bunun yanı sıra, kafeteryada sürekli olarak soğuk ve sıcak sandviç ve çeşitli içecekler satılacak.

Ulaşım

Bursa'ya 35 km uzaklıktaki Uludağ'a kendi araçlarınızla ya da bizim Bursa'dan kaldıracağımız araçlarla ulaşabilirsiniz. Bursa'dan kaldıracağımız araçları kullanacak olan katılımcılarımızdan, bir otobüs ücreti talep edeceğiz. Otobüs ücreti, maliyet kesinleştikten sonra duyurulacak.

Ulaşımla ilgili ayrıntılı bilgi ilerleyen süreçte siteden duyurulacak.
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 23 Ağu 2007, 23:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

8. ye katılmıştım ve çok keyifliydi. 10. olması özelliğinden dolayı bu sene şenliğe katılmayı planlıyordum, ancak Bursa'da yapılacağını okuyunca hayal kırıklığı yaşadım.

gözlem şenliği/şenlikleri bir gözlemevinin yanında/yakınında olmalı. 10. su düzenlenecek olan ulusal gökyüzü gözlem şenliğinin ise gözlemevi olmayan bir yerde yapılması benim için bir hayal kırıklığı. ben katılmayacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhaba,

Daha önce Zeynel Hoca ile görüştüğümde şenliklerin farklı yerlerde yapılması söz konusuydu çünkü bir çok insandan bu konuda talep alınıyordu. Geçen seneki için de farklı yer düşünülüyordu ancak öyle olmadı. Ayrıca Saklıkent’in konaklama imkanı çok da yeterli değil. Belki de daha çok kişiye ulaşmak açısından böyle bir yol izlemişlerdir diye düşünüyorum. Geçen sene otel yüzünden kişi sayısı konusunda bir kısıtlamaya gidilmişti ve şenliğe ilk defa katılacaklara öncelik tanınmaya çalışılmıştı. Gözlemevinin yakınında olunca elbette ki ekstra şeyler düzenlenebiliyor ancak orayı gezip görmek dışında katılımcılar gözlemevinden pek yararlanamıyorlar.

Uludağ’daki nasıl olacak bakalım, gidecek ve göreceğiz. Bence şenlik sırf Uladağ’da olacak diye bunu kaçırma Çağdaş : )
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

benim için (ya da biz Astom'lular için) Tug başka bir anlam taşıyor sanırım. çadırda değilde dışarıda yatacaksın deseler yine oraya giderim. oraya unv. nin düzenlediği gezi ile gitmiştim. ancak gece çıkabilmiştik. çıktığım o anlarda hatırladığım, gözlerimi gökyüzüne çevirdiğimde yıldızların oluşturduğu bir beyazlığı hatırlıyorum, gözlerim kamaşmış, önümü göremez olmuştum. :)

ben yine de bir gözlem şenliğinin gözlemevlerinin yanında olmalı diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Çağdaş Çalış yazdı:merhaba,

benim için (ya da biz Astom'lular için) Tug başka bir anlam taşıyor sanırım. çadırda değilde dışarıda yatacaksın deseler yine oraya giderim. oraya unv. nin düzenlediği gezi ile gitmiştim. ancak gece çıkabilmiştik. çıktığım o anlarda hatırladığım, gözlerimi gökyüzüne çevirdiğimde yıldızların oluşturduğu bir beyazlığı hatırlıyorum, gözlerim kamaşmış, önümü göremez olmuştum. :)

ben yine de bir gözlem şenliğinin gözlemevlerinin yanında olmalı diye düşünüyorum.
Tug'da bir sürü anı olduğu için orası başka bir anlam taşıyor aslında. Ama böylesi iyi oldu. Yıllardır farklı bir yerde olması konuşuluyordu ve hep antalya'da oluyordu. Değişiklik iyidir. Sanırım kapadokya'da da yapılmıştı bayağı önceden.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
ÖNEMLİ DUYURU (13.06.2007):

ŞENLİĞE GÖSTERİLEN YOĞUN İLGİ NEDENİYLE KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR. ARTIK YENİ BAŞVURU ALAMIYORUZ. OTELDE YERLERİNİ AYIRTAN VE BİZE BAŞVURU FORMLARINI GÖNDERMEMİŞ OLAN KATILIMCILARIMIZIN BU İŞLEMLERİNİ EN KISA SÜREDE TAMAMLAMALARI GEREKİYOR.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Bu bir şaka değil mi?! :( :( :(

Başka şeylerle çakışmasın diye başvuruyu askıya alıyordum bir süre, neyse sakin olup bir çare düşünmeliyim. :D :twisted:

Offff...
gönderen ceren uluğ
Bende islerimin yogunlugundan dolayı basvurmayı erteliyodum, kontenjan dolmus acaba gunubirlik gidilebilir mi?...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Benim de ne olacağım belli olmadığından erken başvuru yapmam mümkün değildi. Büyük ihtimal gidemeyebilirim. Ama başvuruyu kaçıranlar olarak günlük gidip gelinebilir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Senlige forumdan katılacaklarla orda gorusmeyi umuyorum. ITU'den yaklasık bi 7-8 kisi olarak gelicez insallah bi aksilik cıkmazsa.
gönderen gökçe engin
aman tanrııııııııııımm.. günün en fena haberi kayıtların dolmuş olması olsa gerek. hiç bir şansımız yok mu acaba katılım için? bu arad yeni üye oldum foruma. görüş ve bilgi paylaşmak çok keyifli olacak.
gönderen gökçe engin
bu arada çanakkalede heryıl gökbilim şenliği olmuyor mu?
gönderen gökçe engin
ya buradakiler en son foruma gireli baya oldu galibaa kimse cvp yazmadı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
gökçe engin yazdı:aman tanrııııııııııımm.. günün en fena haberi kayıtların dolmuş olması olsa gerek. hiç bir şansımız yok mu acaba katılım için? bu arad yeni üye oldum foruma. görüş ve bilgi paylaşmak çok keyifli olacak.
Hoşgeldin. Sanırım günlük gidilebilir diye düşünüyorum şenliğe. Ama tek gün için epey masraf olur. Önceden gitmiş olanlar büyük bir şey kaçırmayacaklar belki ama ilk gidecek olanlar için üzücü.
gökçe engin yazdı:bu arada çanakkalede heryıl gökbilim şenliği olmuyor mu?
Çanakkale'de bir ara yapılmıştı. Bu sene sanırım yaz kampı var.

Şu linkten bu seneki yaz kampına bakabilirsin: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?p=2590#2590
gönderen gökçe engin
18mart üniversitesinin sitesine bakıorum tam şimdi umarım böle bir aktivite bulurum ve ben ilk defa gidecektim üstelik heyecanlıyım da umarım bişeyler yapabilirim ve gidecek olup da vazgeçen olursa..:)

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]