Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...

AAS2007 Ve/Veya ATY çalıştayına katılmayı düşünüyormusunuz

Hayır
3
17%
Evet - Bildirili
3
17%
Evet - Poster ile
Oy yok
0%
Evet - Dinleyici
12
67%
gönderen Serkan Yıldız
Merhabalar,

"İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Amatör Astronomlar Kulübü" olarak bizde "AAS2007" Ve ATY Çalıştayı"nda hazır bir şekilde bulunacağız. Bu sene AAS2007'ye 4 sözlü bildiri ve 1 poster bildirisi ile katılacağız. Ayrıca Sempozyum boyunca AAK olarak standda açacağız.

Astronomiye gönül vermiş insanlar ile birarada olmak ve sizlerle tanışmak için temmuz ayını iple çekiyorum.Sempozyumda görüşmek üzere...
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Emre,

Merhabalar tekrar. İstanbul'a yakın bir yerde yaşıyorsun, bunun avantajları benim gibi taşrada yaşıyan birine göre çok fazla biliyorsun. Hele 47 yaşından sonra ancak uğraşma fırsatını bulabilmiş benim gibi biri için bu çalıştay bulunmaz bir fırsat ama maalesef çok uzak. 203 mm dobsonum 2 aylık bir süreden sonra nihayet bugün geldi, heyecanlanıyorum ve sabırsızlıkla hafta sonunu bekliyorum, bu arada Tahir Saban beyin yardımlarıyla da ekvatoryal platformumu bitirdim. Kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum. Birkaç aylık gözlem ve tecrübeden sonra ilk işim 20 cm çaplı bir ayna yapımına başlamak olacak (neticesini benim dobsonla kıyaslayabilmek için 20 cm ile başlamayı düşünüyorum.)

Ben daha yolun başında biri olarak ve hiç tecrübesi olmayan biri olarak bu işlere girişeceğim. Sen de mutlaka fiziki yakınlık ve yakın çevrenin verdiği avantajı kullanarak ve gençliğin verdiği enerjiyle de mutlaka bu fırsatları kaçırmamalısın. Benim yapabileceiğm bir şey de varsa söyle elimden geleni yaparım.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
ATY Çalıştayına katılacakların listesi yayınlandı.
Emre Bey Çalıştayda umarım bana yakın bir tezgahta aynanı yaparsın, çünkü zaman zaman yardımınıza ihtiyacım olacak :)

http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007 ... ilimci.asp

Arif Bayırlı
Çağdaş Çalış
Emre Evren
Mehmet Koyuncu
Serkan Yıldız
Gözde Saral

Listede görebildiğim üye arkadaşlar şimdilik bunlar.
En son Mehmet Koyuncu tarafından 27 Haz 2007, 13:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Kutlarım sizleri.

Orada toplu bir fotoğraf çektirmeyi de unutmayın. Görelim sizleri. Dönüşte artık tartışmalar başlar. :o
gönderen Emre Evren
Mehmet Koyuncu yazdı:ATY Çalıştayına katılacakların listesi yayınlandı.
Emre Bey Çalıştayda umarım bana yakın bir tezgahta aynanı yaparsın, çünkü zaman zaman yardımınıza ihtiyacım olacak :)
.
Merhaba Mehmet Bey, şeref duyarım, inşallah bir aksilik olmazsa, çalıştayda olacağım bende. Aslında ben de sizden Sempozyum ve çalıştayda ortak hareket etmemizi rica edicektim, yani birlikte birşeyler yapar kollektif çalışırsak hem daha çok şey öğrenebiliriz hemde üye olduğumuz grubu en güzel ve ciddi biçimde tanıtmış olabiliriz.
(ben gokbilim.com'un kısa zamanda değerli üyeleri sayesinde ülkemizin hatta belkide avrupanın en büyük amatör astronomi topluluğu olacağına inanıyorum)
Orada sizler gibi değerli gökyüzü tutkunları ile tanışacak olmak beni şimdiden heyecanlandırıyor.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Emre Evren yazdı:Merhaba Mehmet Bey, şeref duyarım, inşallah bir aksilik olmazsa, çalıştayda olacağım bende. Aslında ben de sizden Sempozyum ve çalıştayda ortak hareket etmemizi rica edicektim, yani birlikte birşeyler yapar kollektif çalışırsak hem daha çok şey öğrenebiliriz hemde üye olduğumuz grubu en güzel ve ciddi biçimde tanıtmış olabiliriz.
(ben gokbilim.com'un kısa zamanda değerli üyeleri sayesinde ülkemizin hatta belkide avrupanın en büyük amatör astronomi topluluğu olacağına inanıyorum)
Orada sizler gibi değerli gökyüzü tutkunları ile tanışacak olmak beni şimdiden heyecanlandırıyor.

Saygılarımla...
ATY ekibi olarak aşağıdaki başlıktan devam edebilirsiniz:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... highlight=
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Çalıştay ve Sempozyumda birlikte hareket etmeyi, düzenleyebileceğimiz ek etkinliklere katkıda bulunmayı arzu ediyorum. Tanıtımın nasıl yapılacağı konusunda arkadaşların görüş ve önerileri bize yol gösterecektir.

Görüş ve öneriler için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Dursun hocadan taze haber:

Sempozyumda, 25 sözlü bildiri, 13 poster bildiri sunulacak ve katılımcı sayısı 200'e ulaşıyor.
gönderen mehtap sakallı
kurum adına gokbilim.com yazmadıma ama orada olacağım.astronomi ve uzay bilimleri bölümünde okuyorum ve teleskop yapımına katılamayacağımiçin çok üzgünüm..amatör astronomi kulübünden arakadaşların yanında yer alamak istiyorum...görüsmek dileğiyle..aslında bilginiz varsa birşey sormak istiyorum.teleskop yapımına katılamayacağımız için :( 15inde mi katılacağız programa?ama 10unda gidip ayrıca kayıt olup katılım ücreti ödeyecek miyiz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhaba Mehtap,

Katılım ücretini ayın 15'inde ödeyebilirsin. Sonuçta şehir dışından bir sürü katılımcı gelecek o gün. Ayın 10'unda ödenmesi gibi bir zorluk çıkaracaklarını düşünmüyorum. Ama ben çalıştaydaki sunumlara katılacağım (çünkü uygulama dışında sunumlara katılmak serbest) dersen ve ayın 10'unda gidersen de o gün katılım ücreti alırlar sanıyorum.

Ayrıca çalıştaya katılamıyorum diye üzülme çünkü böyle fırsatlar yine çıkacak karşına. Zaten bu konuda yeni yeni gelişmeler yaşanıyor, ilerde de bu tip faaliyetler daha da artacaktır. Hem şenlikte de bu konuyla ilgili çalışmalar olacak :wink:
gönderen mehtap sakallı
aslında evet mutlaka daha fırsatlar olacaktır ama ilkinde yer almak isterdim.1.sınıftayken benim için iyi bir fırsattı diye düşünüyorum.ama olsn.aslında ben 10 temmuzda gidip kayıt yaptırıp kıyıdan köşeden izlemek için izin alamayı düşünüyorum.dursun hocayla konuşmam gerekli sanırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Sempozyumu anlatsanız da bir merakımızı gidersek yahu. Çok istememe rağmen gelemedim. Aydın'dayım hala.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Resim AAS2007'ye katılanlar İKÜ binası önünde toplu halde.

http://www.gokbilim.com'dan bir araya getirebildiklerim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhabalar,

Sempozyumun son gününde aldığım notları ve aklıma gelen diğer şeyleri buraya aktarmak istiyorum.

Daha önce bahsedildi sanırım ama ben yine de anlatayım: Alp Akoğlu’nun uzun zamandır üzerinde düşündüğü ama gerçekleştirmeye yeni yeni karar verdiği Gökbilim Dergisi fikri var. Alp Bey, sempozyumda dergiye destek verecek olanların çok olduğunu görünce bu derginin çıkma zamanının artık geldiğini dile getirdi. Dolayısıyla gökbilimle kim ilgileniyor olursa olsun destek vermek isteyen olursa Alp Akoğlu’na e-posta gönderebilir: alp.akoglu@tubitak.gov.tr Böylelikle bu dergiyle ilgilenebilecek potansiyel kişi sayısı ortaya çıkmış olur. Ancak derginin ilk aşamadaki şekli konusunda tartışmalar yaşandı. Bir grup, derginin ilk olarak profesyonel anlamda yayına başlaması gerektiği görüşündeyken bir grup da internet ortamında başlayıp potansiyel görüldükten ve gelişme sağlandıktan sonra basıma geçilmesi gerektiği görüşünde.

Katılımcılardan birinin sorusu üzerine Alp Akoğlu’nun üstünde düşündüğü bir projesi daha ortaya çıktı. Ülke genelinde gezip ilçelerde, köylerde halka gözlem yaptırmak.

Sevgili Nazlı Derya Dağtekin, harika sunumunun bir bölümünde amatör olarak radyo astronomi ile ilgilenenler için grup kurmak istediğini söyledi ve o da sempozyuma katılanlar arasında potansiyel değerlendirmesi yaptı. O gün az kişi ilgili görünüyordu ama Nazlı’nın da forumda verdiği bağlantıdan gruba kaç kişinin üye olduğunu görünce rahatladım. :) Başlangıç için iyi bir gelişme. Kendisini tebrik ediyorum, eminim çok daha iyi noktalara ulaşacak. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=446

Sayın Gamze ve Haldun Menali çifti de bu tip gelişmeler üstüne daha çok coşup desteklerini kesinlikle esirgemiyorlar. Zaten Haldun Bey’in destekleriyle amatör olarak teleskop yapımıyla uğraşanların ne düzeye geldiklerini hep beraber görebiliyoruz. Gamze Hanım da Nazlı’nın fikrini gördükten sonra grubun radyo teleskobunu kendisinin karşılamak istediğini söyledi. Haldun Menali’den ASTER’e dürbün hediye gidiyor, sanırım bir hediye daha vardı ama aklıma gelmiyor şu an.

Ayrıca Sayın Prof. Dr. Dursun Koçer bizi çok önemli bir konuda uyardı, bundan sonraki çalışmalarda dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu için burda da belirtme gereğini duydum. AVVSO Başkanı Arne HENDEN’in sunumu başladığında 6-7 kişi varmış (varmış diyorum çünkü ben de geç kalmıştım :oops: ) salonda, sonradan kişi sayısı yavaş yavaş arttı tabi ama ilk aşamada az insanla karşılaşmak hiç hoş olmasa gerek. Dolayısıyla bu tip konularda daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Ayrıca yabancı katılımcıları çay araları, kokteyller vb. yerlerde çok fazla soru yağmuruna tutmadığımız için küçük bir eleştiri aldık, çünkü ne kadar ilgili olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Bizim için okyanus aşıyorlar sonuçta...

Sempozyumda diğer üzücü bir nokta da katılım sayısının az olması idi. Önceki sempozyumdaki katılımı bildiğimden bu sefer ilk sunum başladığında şok geçirdim. Bana göre katılım ücretlerinin sempozyumun yapıldığı yerde alınmasından kaynaklanıyor bu durum. Katılıp katılmayacağı kesin olmayanlar nasıl olsa ücret orda verilecek, ben yine de başvurumu yapayım internetten diye düşünmüş olabilirler. Dolayısıyla başvuru sayısı 180-190 görünürken sempozyuma gelen kişi sayısı 70 civarındaydı. Dursun Hoca ve ekibi bize kolaylık olsun diye böyle bir uygulamaya geçtiler tabi ama sanırım bir dahaki sefere böyle olmaz ya da kesin olarak katılacakların başvuru yapması istenebilir.

Dursun Hoca ayrıca sempozyuma katılanların kendisine geribildirim yapmasını istedi. Eleştirilerin dile getirilmesinden memnun olacağını söyledi. Daha önceki sempozyuma veya buna katılanlar eleştirilerini, önerilerini dile getirebilir: d.kocer@iku.edu.tr Sonuçta hepsi gökbilim ve bizim için. Sadece izleyici, dinleyici olsak bile sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca katılımcılardan birinin dediği gibi astronomi bölümü olmayan bir üniversitede astronomi kulübü kurup hatta daha ileri gidip gözlemevi kurmak kolay olmasa gerek. Bu bakımdan ASTOM (Ondokuz Mayıs Üniv. Astronomi Kulübü) ekibini tebrik ediyorum. Yeni dönem başladığında kendilerinden harika çalışmalar bekliyoruz. :)

“Beyaz Cüceler” isimli bir topluluğun kurulduğunu öğrendik. Bu ekip sanırım şu an TUG’da gözlemde ve orda yapacakları çalışmaları makaleye dönüştürüp yayınlayacaklar. Bu gruptan bu foruma üye bir Serkan Yıldız olduğunu biliyorum. Detayları kendisi verebilir.

Yine İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Eylül ayında düzenlenecek Uluslararası Işık Kirliliği Sempozyumu hakkında kısa bir bilgi verildi.
http://mimweb.iku.edu.tr/light07/

İstanbul Üniversitesi’nden H. Rabia Selçukbiricik’in “Işık Kirliliği” ile ilgili bir sunumu oldu ve o konudaki çalışmaların kendi web sitelerinde yayınlanacağını söyledi, web sitesini araştırdım ama bulamadım, sanırım henüz bitmedi ama ilgilenenler varsa arasıra bakabilirler sitenin açılıp açılmadığına.

İstanbul Kültür Üniversitesi’ne küçük bir gökevi (planetaryum) alınmış, gruplar halinde bunu görme fırsatımız oldu. Umarım yapılan çalışmaların sonucu alınır ve halka açık büyük bir gökevi de ilerleyen yıllarda kurulur.

Dursun Hoca sempozyum biterken bir soru sordu bize: “9-9-9” un ne olduğunu bilene ödül var demişti sanırım :) Herkes bir sonraki sempozyumun tarihi olarak düşündü ama bunun için böyle bir soru sormaya gerek yok bence, farklı bir şey olmasın? :wink:

Tekne turu her zamanki gibi güzeldi, ben daha çok dans edenleri izledim ama olsun boğaz havasını almak, arkadaşlarımla o ortamı paylaşmak güzeldi. Tekne turunda aynı zamanda Dick Parker’ın iyi bir dansçı olduğunu gördük, son gün sempozyumda Haldun Menali, Dick Parker’a: “İyi bir dansçı olduğunuzu bilmiyorduk.” dediğinde, Dick Parker: “Ben de bilmiyordum.” dedi. Boğaz havası iyi gelmiş demek ki :wink:

Benim aklıma gelenler bu şekilde, başka arkadaşların eklemek istediği şeyler varsa ekleyebilir.

Benim değerlendirmeme gelince; güzel gelişmeler olduğunu düşünüyorum. Sanki bundan sonra bazı şeyler daha çok hız kazanacakmış gibi hissediyorum. Gökbilimin gelişmesi için gerçekten çaba sarf edenlerin sayısı artıyor bence. Gökbilimle gerçek anlamda ilgilenmeye başladığım zamanlarla şimdiki zamanın arasında büyük fark görebiliyorum. Gökbilimle ilgilenen kişi sayısı artıyor ve daha iyi çalışmalar yapılıyor. Bundan sonra bize düşen görev edindiğimiz bilgileri sonuna kadar paylaşmak ve bunları paylaşacak ortamları yaratmaktır.

Ayrıca Dursun Koçer ve ekibine, Haldun ve Gamze Menali çiftine ve bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese burdan teşekkür etmek istiyorum.

Sevgilerimle...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
2. cevap önce Aysun Ülger yazdı:...
Benim değerlendirmeme gelince; güzel gelişmeler olduğunu düşünüyorum. Sanki bundan sonra bazı şeyler daha çok hız kazanacakmış gibi hissediyorum. Gökbilimin gelişmesi için gerçekten çaba sarf edenlerin sayısı artıyor bence. Gökbilimle gerçek anlamda ilgilenmeye başladığım zamanlarla şimdiki zamanın arasında büyük fark görebiliyorum. Gökbilimle ilgilenen kişi sayısı artıyor ve daha iyi çalışmalar yapılıyor. Bundan sonra bize düşen görev edindiğimiz bilgileri sonuna kadar paylaşmak ve bunları paylaşacak ortamları yaratmaktır.

Ayrıca Dursun Koçer ve ekibine, Haldun ve Gamze Menali çiftine ve bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese burdan teşekkür etmek istiyorum.

Sevgilerimle...
Temenni ve tespitlerinize katılmamak mümkün değil. Zaten bunu hepimiz görmekteyiz. Şu 9-9-9 olayına anlamadım; soru bu kadar mı?

Ayrıca ışık kirliliği ile ilgili sempozyum bildirilerine ulaşamıyorum. Bu konuda araştırmaya devam edeceğim. Bir şeyler bulursak paylaşalım lütfen.

Sevgiler, saygılar...

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]