Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...

AAS2007 Ve/Veya ATY çalıştayına katılmayı düşünüyormusunuz

Hayır
3
17%
Evet - Bildirili
3
17%
Evet - Poster ile
Oy yok
0%
Evet - Dinleyici
12
67%
  • Değerli Amatör ve Profesyonel Astronomlar,
    II.Uluslararası Katılımlı Amatör Astronomi Sempozyumu (AAS2007) ve
    Amatör Teleskop Yapımı Çalıştayı(ATY) için yaptığımız çalışmalar artık
    sizlere duyurulacak ve başvurularınızı yapacabileceğimiz aşamaya
    gelmiştir.
    http://fen-edebiyat.iku.edu.tr/aas2007 adresine girdiğinizde çok
    sayıda bilgiye ulaşabileceksiniz.
    Lütfen bu adresi tanıdığınız tüm arkadaşlarınıza ve mail gruplara
    gönderiniz. Bildirilerinizi/poster sunumlarınızı ya da dinleyici
    olarak katılımızınızı bekliyoruz.
    Saygılar, sevgiler
    Prof. Dr. Dursun Koçer
    Düzenleme Kurulu a.
Herkese Merhaba,

İstanbul Kültür Üniversitesinin düzenlediği, II. Amatör Astronomi sempozyumu (AAS) tarihleri 15-17 temmuz ve Amatör Teleskop yapımı çalıştayı tarihleri 10-14 Temmuz 2007 olarak belirlendi ve yukarıdaki mesaj ile mail listlere davet gönderiliyor.
Bu sene AAS2007 'e ek olarak ilk defa yapılacak olan ATM çalıştayı atmturk.org üyelerinden Haldun Menali ve ABD 'den uzman öğretici Dick PARKER 'ın katılımı ile gerçekleşecek.

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin Ataköy Yerleşkesinde kurulacak atölyede yapım aşamasından ronchi ve foucalt testlerine kadar ayna yapımının tüm aşamalarını katılımcılara uygulamalı olarak anlatacaklar.
çalıştay programı için tıklayınız

Amatör astronomi sempozyumu ise gerek astronomiyi profesyonel meslek edinmiş olanlara gerekse benim gibi amatör düzeyde gökbilime tutku ile bağlanmış olanlar için çok muhteşem bir bilgi kaynağı olacak.
İlki 25 haziran 2005 de gerçekleştirilen AAS05 de Jüpiter i 17 temmuz 1994 de bombardıman etmiş ünlü kuyruklu yıldız Shoemaker-Levy nin kaşifi Dr David Levy katılarak bildiriler sunmuştu.
Panoda üye olan arkadaşlarımızında bildirilerini sundukları 2005 deki sempozyumdan sonra bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek AAS2007 ye katılım için üyelik ücreti:

* Sivil : 50 YTL
* Öğrenci : 20 YTL

olarak belirlenmiş, dinleyici(benim gibi) , yada bildiri ile katılmak isteyen arkadaşlar http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007/form.asp adresinden katılım formunu doldurabilirler.

Sempozyumda tüm gökbilim.com olarak buluşmak dileğiyle.
Saygılarımla..

gokbilim.com'dan katılacak kişiler olarak kayıt formundaki "kurum" adına "gokbilim.com" yazalım.

Kayıt formunda kurum adına "gokbilim.com" yazanlar:

1)Mehtap Çelik
2)Emre Evren (ATY Çalıştayına da katılacak)
3)Çağrı Erdoğdu
En son Emre Evren tarafından 01 Tem 2007, 15:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
ilki güzeldi. bu daha da güzel olacak. bir aksilik çıkmaz umarım orda oluruz. Atölye çalışmaları eklenmiş sempozyum öncesine. Bu da güzel bir nimet tabi. Bu arada gokbilim.com'dan katılacak ekip olarak kayıt formundaki kurum adına "gokbilim.com" yazalım. Sayımız güzel olursa Dursun hoca ile konuşurum yaka kartımızda ismimizin altına gokbilim.com yazılabilir büyük ihtimal.

Atölye Çalışmaları:

10 Temmuz 2007 Salı
09:00-10:30 Kayıt
10:30-11:00 Açılış konuşmaları
11:00-12:30 ATY Atölyesinin kurulması.
12:30-14:00 Öğle Yemeği
14:00-15:00 Kuramsal bilgi (Haldun MENALİ, Dick PARKER)
15:00-15:30 Çay arası
15:30-18:00 Atölye Çalışması 1 (Alet Yapımı ve Ayna Aşındırması)

11 Temmuz 2007 Carsamba
09:30-10:30 Kuramsal bilgi ( Haldun MENALİ, Dick PARKER)
10:30-11:00 Çay arası
11:00-12:30 Atölye Çalışması 2 (Ayna Aşındırması)
14:00-16:00 Atölye Çalışması 3 (Lap Aleti Yapımı ve Cilalama Yöntemleri)
16:00-16:30 Çay arası
16:30-18:00 Atölye Çalışması 4 (Cilalama Yöntemleri)

12 Temmuz 2007 Persembe
09:30-10:30 Kuramsal bilgi (Haldun MENALİ, Dick PARKER)
11:00-12:30 Atölye Çalışması 5 (Lap Aleti ve Cilalama)
14:00-15:30 Atölye Çalışması 6 (Foucault ve Ronchi Testi)
15:30-16:00 Çay Arası
16:00-18:00 Atölye Çalışması 7 (Foucault ve Ronchi Testi - devam)

13 Temmuz 2007 Cuma
10:30-11:30 Çay arası
11:00-12:30 Atölye Çalışması 8 (Diğer Optik Test Yöntemleri)
12:30-14:00 Yemek
14:00-16:00 Atölye Çalışması 9 (Aynaya Parabolik Şekil Verilmesi)
16:00-16:30 Çay Arası
16:30-18:00 Atölye Çalışması 10 (Aynaya Parabolik Şekil Verilmesi)

14 Temmuz 2007 Cumartesi
11:0012:30 Atölye Çalışması 11 (Parçaların Biraraya Getirilmesi)
14:00-16:00 Atölye Çalışması 12 (Diğer Teleskop Turleri)
16:00-16:30 Çay arası
16:30-18:00 Atölye Çalışması 13 (Yapilan Aynalarin Gozden Gecirilmesi – Soru/Cevap Bolumu)
18:00-20:30 Akşam Yemeği
20:30-24:00 Gözlem (Yildiz Testi)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Ayna yapmak isteyen arkadaşlara gözünüz aydın demek isterim. İşte gerekli olan bunun gibi bir şey!

Haldun Menali beyi 1980 ortalarından tanıyorum. Türkiye'den ayrılmamdan az evvel teleskop yapma konusunda buluşmuştuk. Kendisini tebrik ederim.

Belki ayna yapmak isteyenler bu vesileyle malzeme almak için ortaklaşa hareket edebilirler. Bu sayede hem masraflar düşürülmüş olur hem de zor bulunan şeyler organize edilebilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ali Kemal Bingül
Bizde Ankara Üni. Asart olarak yaklaşık 20 kişiyle katılacağız belkide daha fazla yanlız sadece AAS gelebileceğiz...Umarım Teleskop yapımını tekrar orada bize bi özet geçerler çünkü Asart olarak bizde başlıyacağız teleskop yapmaya... :D
Arkadaşlar kalacak yer hakkında bilgisi olan varmı ve 2 günde ne kadar para harcanır bana bilgi verirseniz sevinirim....:D
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Ali Kemal Bingül yazdı:Bizde Ankara Üni. Asart olarak yaklaşık 20 kişiyle katılacağız belkide daha fazla yanlız sadece AAS gelebileceğiz...Umarım Teleskop yapımını tekrar orada bize bi özet geçerler çünkü Asart olarak bizde başlıyacağız teleskop yapmaya... :D
Arkadaşlar kalacak yer hakkında bilgisi olan varmı ve 2 günde ne kadar para harcanır bana bilgi verirseniz sevinirim....:D
Eğer asart olarak gelecekseniz İstanbul Kültür Üniversitesi'nin yurdu ayarlanır size büyük ihtimalle. Sempozyumun yapıldığı yere yürüme yakın mesafede. Sitede ücretsiz olacağı yazıyor. Yeme ve gezme paranı hesapla. Bütün gün sempozyumda olacağın için çıkıp yemek yeme işi pek mümkün olmuyor. Orada kokteyl tarzında bütün gün ufak tefek yiyeceğin şeyler oluyor. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini hesaplarsın işte. Gerçi erken kalkıp kahvaltı yapabilirsen tabi. Akşam gezmeye kalkarsanız ne kadar harcayabileceğini sen bilirsin. Ama sempozyum olduğundan ötürü pek mümkün şeyler değil bunlar.
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 11 Haz 2007, 20:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ali Kemal Bingül
çok sağol bilgiler için...
gönderen mehtap çelik
herkese merhaba
benim 3 tane sorum olcak bu sempozyum ve çalıştayla ilgili:
1) başvuran herkesi eğitime alacaklar mı yoksa aradan eleme yapacaklar mı?
2) ayna yapımı çalıştayına herkesi alacaklar mı? sınırlı kişi alacaklarsa bunlar neye göre seçilecek?
3) eğitim sonunda sertifika ve katılım belgesi verecekler mi?
yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler!
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhaba Mehtap,

Sempozyuma başvuran herkesi alıyorlar, daha öncekine gittiğimde bu konuda sınırlama yoktu ama web sayfasını inceleyince çalıştay ile ilgili bir kısıtlama olduğunu gördüm. Nedeni de orda yazıyor:

"Ayna yapımı süreci, sessiz, tozsuz, konsantrasyonun bozulmayacağı bir ortam gerektirdiğinden bu 5 günlük çalışmaya ayna yapımına meraklı KISITLI SAYIDA AMATÖR AYNA YAPIMCISI katılabilecektir."

Seçim kriterleri ile ilgili bir bilgi yok. Belki arayarak öğrenebilirsiniz. Ancak orda bir de şöyle bir ifade var: "İsteyen katılımcılar ATY mekanını ziyaret edebilecek, bilgi alabilecek, hatta ayna yontmayı, cilalamayı deneyebileceklerdir." Belki yine bir ayarlama ile azar azar gruplar alınabilir. İşin detayını bilmiyorum.

Katılım belgesine gelince, sanırım önceki gittiğimde böyle bir belge almadım, evde de bakındım dosyalara ama bulamadım. Ama sempozyumda yapılan tüm bildirileri kitaplaştırarak bunları katılımcıların evlerine postalıyorlar bu da ayrı güzel bir detay :)

Öncekinde organizasyon konusunda da hiç sıkıntı çekmemiştim. Her şey çok güzel gitmişti. Güzel düşünülmüş detaylar vardı: Yurttan sempozyum yerine araçlar vardı, okulun kantininde öğle yemeği çıkmıştı her gün :) Tekne gezisini de unutmayalım. Bildiriler de ayrı güzel zaten. Astronomi ve fizik ile ilgili tüm yetkin isimleri orda görme ve onlarla tanışma şansınız da olacak. Kendi adıma uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımı görebileceğim :D

Şimdi de gördüm ki; yurtta konaklama öğrencilere ücretsiz, niye mezun oldum ki hemen! :P

http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007/

Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
mehtap çelik yazdı: 3) eğitim sonunda sertifika ve katılım belgesi verecekler mi?
Sempozyum için son gün katılım belgesi veriliyor. Aty için bir şey düşünüldü mü bilmiyorum.

Bu arada sempozyuma gidecek olup "kurum" adına "gokbilim.com" yazan varsa belirtebilir mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Teşekkürler Mehtap. Diğer arkadaşlar da belirtirse bir sayı çıkartalım.
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 13 Haz 2007, 11:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Emre Evren
Merhaba
Geç gönderilmiş bir cevap olduğu için kusuruma bakmayın lütfen aklımın bir köşesinde olan bir mesajdı ama yazmayı unutmuşum bir şekilde.

ATM Çalıştayına katılacak isimlerin listesi yayınlandı. Bizim forumdan da Arif Bayırlı, Mehmet Koyuncu, Serkan Yıldız ve Çağdaş Çalış arkadaşlarımızın seçilmesi beni çok sevindirdi(tabi kendi adımı görememek biraz üzücü ama olsun Çağdaş'ı artık soru yağmuruna tutarız hehehe :D )

Haldun Menali'den aldığım tam liste şöyle :
  • > > Arif Bayirli
    > > Cagdas Calis
    > > Muhammed Daud
    > > Orkun Gokceoglu
    > > Huseyin Gudus
    > > Ugur Ikizler
    > > Mehmet Koyuncu
    > > Barbaros Kurt
    > > Senol Sanli
    > > Enes Tinkilic
    > > Atila Tinkilic
    > > Tugrul Ussakli
    > > Serkan Yildiz
Çağrı Erdoğdu yazdı:Bu arada sempozyuma gidecek olup "kurum" adına "gokbilim.com" yazan varsa belirtebilir mi?
Bu arada ben başvuru yaptığımda henüz böyle bir fikir ortada yoktu ben gokbilim.com yazmadım ama orada heralde bir ayarlama yapılabilir diye düşünüyorum.
Arkadaşlar Çağrının bu fikrini destekleyelim diyorum, grubumuz adına inanılmaz bir reklam ve prestij olur. Bence gokbilim.com sadece bir forum sitesi olarak görülmemeli daha da ötesi bu güzel atmosferi soluyan her arkadaşımız,Türkiyenin en büyük gayriresii amatör astronomi topluluğunun doğal bir üyesidir.
Artık varlığımızı bildirmemizin zamanı gelmedi mi sizce ? :wink:

AAS2007 'de hep birlikte görüşmek üzere...
Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Emre Evren yazdı:Bu arada ben başvuru yaptığımda henüz böyle bir fikir ortada yoktu ben gokbilim.com yazmadım ama orada heralde bir ayarlama yapılabilir diye düşünüyorum.
Şimdiden bir bakacağım ne yapabiliriz diye. Orada geç olabilir. Emre gibi başka arkadaşlar varsa belirtirlerse sevinirim.
gönderen Lütfü Çakmak
Sevgili Emre,

Merhabalar, Haldun Menali beyin şöyle bir mail'i vardı.

"Basvuranlarin icinde IKU sitesi ilk acildiginda basvuran bazi
arkadaslarin (ornegin Basar, Koray ve ben!) isimleri gorunmuyor.
Oyle anlasiliyor ki, sitedeki basvuru formunda bir aksaklik olusmus
ve bazi isimler sisteme girmemis!

Sizden ricam, eger onceden basvurdunuzsa ve isminizi yukarida
goremiyorsaniz, bir an once basvurunuzu yenilemeniz. IKU sitesindeki
calistay sayfasina su baglantidan ulasip basvuru formunu
doldurabilirsiniz:
http://fen-edebiyat2.iku.edu.tr/aas2007/
"

Başvurunu yenilemişmiydin.

Saygı ve sevgilerimle,
gönderen Emre Evren
Merhaba Lütfü Abi , ilginiz için teşekkür ediyorum.

Bugün tekrar başvuruyu yeniledim ama sitede bahsedildiği gibi çalıştaya sınırlı sayıda katılımcı kabul edileceği için biraz da umutsuzum doğrusu.
ATM konusunda biraz istekli olsam da işte pratik uygulama yapmayınca bilenlerin elinden çıkmış işleri incelemedikçe sırf teoriyle işler yürümüyor. bu yüzden camcıya ayırttığım 125mm lik cama bile eve getirip dokunmak içimden gelmiyor.
İnşallah çalıştayda olamasak da belki AAS de tanışacağımız ATM türk ekibi ile bağlantıda kalırız. Zaten aslen izmitli( Gölcük) olan deneyimli ATMci Barbaros Kurt Ağabeyle de samimi bir bağlantım var. orada kendi teleskobunu bitirmiş amatör gökbilimciler ile tanışmak çok faydalı olacak.

saygılarımla..

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]