İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen osman pişkin
merhaba..benim öğrencilere yönelik bi sunu hazırlamam gerekiyor. konuyuda astronomi olarak seçmek istiyorum..hiç bi bilgim yok ama ilgim herkesin olduğunu zannettiğim kadar var..herkesin biraz bilgisi olması gerektiğini düşünüyorum..buraya yeni üye oldum.öneriler bakınca tübitak deniliyor..yanlız bana çok acil olarak yardım edebilecek varsa çok memnun olurum..hatta sunumu bile birlikte yapabiliriz..öğrencileri bu konuda azda olsa bilgilendirmek hatta bu konuya ilgilerini çekmenin güzel bi şey olabileceğini düşünüyorum..
böylesi sonsuz bi kainat içinde,öylesine küçük ve basit işlerle uğraşmanın hazinliği,daracık kendi dünyamıza kapanmışlığı gözler önüne serebilmek oldukça keyifli olsa gerek.. artık insanlığın birbirini yok etme savaşının olmaması,uzayda belkide herkese yetecek çok şeyin olduğunu ve insanlığın birbirine ihtiyacı olduğunu vurgulayabiliriz..
bu konuda birlikte çalışabileceğimiz arkadaşlar varsa büyük bi memnuniyetle çalışabilir ve bütün bunları öğrencilerle paylaşabiliriz..
şimdiden duyarlı arkadaşlara çok teşekkür ederim..SAYGILAR.
teknik öğretmen osman PİŞKİN...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hocam hoş geldiniz...

Sunumu bir yazılım ile yapmanızı öneriyorum. Mesela çocukların en çok ilgisini Stellarium adındaki yazılım çekecektir. Üstelik Türkçe ve tamamen ücretsiz. Celestia adında başka bir yazılım daha var. Ama kullanımı diğerine göre biraz daha zor ve Türkçe değil. Gerçi 3 boyut özelliği daha gelişmiş ama başlangıç için aşağıda anlatacağım nedenlerden dolayı bu daha faydalı olacaktır.

Aşağıdaki resme tıklarsanız yarıgerçek bir ortamda yıldızları takip edebildiğinizi göreceksiniz. Hatta çocukların ilgisini çekeceğini düşündüğüm yıldız kayması olayı bile görülebiliyor. Yani tamamen canlı, tabi ayarları istediğiniz gibi yaparsanız. İsterseniz her saniye bir tane yıldız bile kayabilir.
________________________________Resim

Bu resme bakarsanız çocukların çok hoşuna gidecek resimlerle karşılaşacaksınız. Bu sayede takımyıldızları gibi temel bir mevzuyu akıllarına kazıyabilirler. İşinize karışmak gibi olmasın, önemli takımyıldızları için (örneğin Büyük Ayı) şekliyle ilgili hikayeler anlatıp akıllarında kolay kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz gezegenleri aratarak yanlarına kadar gidip nasıl bir şey benzediklerini gösterebilirsiniz. Üstelik sunum sırasında "şu anda orada", "falanca yöne hareket ediyor" şeklinde ifadeler çocukların ilgisini çekecektir. Yani gördükleriniz matematiksel hesaplamalar ve yazılım mühendisliği sayesinde gerçeğe çok yakındır.

Yazılımı edinmek için aşağıdaki adrese tıklamanız yeterli. Kurulumu basit ama biraz hızlı bir bilgisayara (1 GHz.'den yüksek CPU, 512 MB.'den az olmayan RAM) ihtiyacınız var. Bu yazılım, size hem sunuma hazırlanmanız için vakit de kazandıracak, hem de çocuklara 2 boyutlu anlamsız bir sunum yerine 3 boyutlu gerçekçi bilgiler vermenizi sağlayacak.

:arrow: Stellarium sürüm 0.9.0 (36.652 KB.)

Yüklemede bir sorun yaşar veya daha çok bilgiye ihtiyaç duyarsanız resmi sitesine ziyaret edebilirsiniz. Üstelik yazılımı çekerken bir yandan diğer resimlere bakarak neye benzediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Kullanımda zorluk çekerseniz forumda ben ve diğer arkadaşlar yardımcı oluruz.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Osman hocam, olayın gelişmelerinden bihaer kalmışız, sunum oldu mu, nasıl oldu ben merak ediyorum doğrusu; ve mesajınızı zamanında okumadığım için de üzüldüğümü belirtmek isterim...

It is the graphic designing software for Windows P[…]