İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen yağmur
Merhaba,

Bu sene sınava hazırlanıyorum. Astronomi ve fizik arasında kaldım. Aslında bunun nedeni ülkemiz astronomi bölümleri hakkındaki endişem. Sonuçta astronomi astrofizik alanında bir şeyler yapmak istiyorum. İyi bir üniversitenin fizik
bölümüne gitmem mi imkanlar, ortam, eğitim bakımından daha iyi? Yoksa herşeye rağmen astronomi eğitimi mi almalıyım?
Sanırım fizikle çift anadal yapılabiliyor(bölümün zor olduğu da söyleniyor gerçi)

Sizce iki bölümün yapmak istediğim şeylerde artıları eksileri nelerdir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Kıvanç Eren
Bu sene bende sınava hazırlanıyorum ve astronomi okumayı çok istiyorum.Fakat malesef ülkemizde astronomi alanında çalışma yapmak biraz zor.Bugün dershanede fizik hocamla da bu konuyu konuştum ve bana canlı örneklerini söyledi.Astronomi bölümünden mezun olan 2 arkadaşından biri öğretmenlik diğeri ise bankacılık yapıyromuş.Tabi öğretim görevlisi olarak okulda kalabilirsen başka dedi ama o da kolay birşey değil.
gönderen yağmur
Kıvanç Eren yazdı:Bu sene bende sınava hazırlanıyorum ve astronomi okumayı çok istiyorum.Fakat malesef ülkemizde astronomi alanında çalışma yapmak biraz zor.Bugün dershanede fizik hocamla da bu konuyu konuştum ve bana canlı örneklerini söyledi.Astronomi bölümünden mezun olan 2 arkadaşından biri öğretmenlik diğeri ise bankacılık yapıyromuş.Tabi öğretim görevlisi olarak okulda kalabilirsen başka dedi ama o da kolay birşey değil.

Böyle durumlar cidden can sıkıyor. Umarım mutlu olabileceğin bir seçim yaparsın.
Yağmur eğer gerçekten astronomiyi seviyorsan Astronomiyi seçebilirsin ancak eğer diğer fizik konularında iyiysen ben olsam Fizik bölümüne girer, sonradan Astrofizik üzerine okurdum :)
Fizik diyorum çünkü ucu açık bir bölüm... Öğretmenliğe daha yatkın olduğu için açıkta kalmazsın. Hiç olmadı özel ders verirsin.
gönderen Emrah Ilkay
Öğretmenlikle ülkemizde para kazanmak biraz zor maalesef. Bakız atanamayan öğretmenler vs.. Fizik bölümünü bitiren kişilerin öğretmenlikten başka tercihi var mı?

Saygılar.
gönderen abeeha666
Gunumuzun en hizli gelisen teknolojilerinden biri olan uzaktan-egitim teknolojileri yardimiyla Berkeley Universitesindeki dersleri oturdugunuz sandalyenizden isterseniz gunu gunune webcast seklinde isterseniz video arsivindekileri istediginiz an izleyebilirsiniz.
gönderen Wonka55
Merhabalar ,iki hafta öncesine kadar benimde kafamda astronomi okumak vardi fakat ulkemizde bunun garantisi yok ve astronomide bize ogretilenleri kendi basimada ogrenebilecegimi dusundum.Kararimi fizik alanina cevirdim.4 yillik bolume girip ikinci yilinda Astrofizigi secmeyi dusunuyorum.Bogazici fizik size su garantiyi veriyormus cogu universiteyle iliskileri iyi olan bir universite oldugundan size sunu soyluyor;Dunya haritasini ac istedigin biryeri sec eger notlarin iyiyse orada yuksek lisans doktora yapabilirsin diye ve buna bir suru ornek ogrenci gosteriyor.Kendini uzaya adadiysan bilimede ilgin varsa Fizik oku derim.Turkiyede kalmayi dusunuyorsan okuma cunku is yok.Fakat ben yabanci ulkede dusunebilirim amacim bilime hizmet diyorsan Fizik seç.